Pod hraběcí korunkou

14. června 2012, 16:18 - Milan Ballík
14. června 2012, 16:18

Vinařství Schloss Halbturn nabízí středoevropské odrůdy ve francouzském kabátku

Jestliže Neusiedlersee patří mezi špičkové rakouské oblasti na červená vína, potom zámecké vinařství Schloss Halbturn je jedním z tamních vzorových sklepů. Z hroznů, ručně sbíraných na přibližně padesáti hektarech vinic, pár kilometrů na jihovýchod od Vídně mimořádně pečlivě školí a pro trh připravují ve třech odlišných řadách. Etikety Schloss Halbturn představují odrůdová vína frankovku, pinot noir a vavřinecké. Řada Impérial nabízí přehlídku prémiových kupáží bílých i červených. Řada Königsegg se podle způsobu školení dělí na segment Classic a Premium – prvně jmenovaná zrají v nerezových tancích, ta z řady Premium pak dvanáct až patnáct měsíců v barikových sudech.

Blahodárné omlazení

Přestože vinařská historie místa počíná rokem 1214 a během bezmála osmi set let trvání ji psali příslušníci různých národností, pro současnost byla nejdůležitější doba od druhé poloviny minulého století. V roce 1960 to byla výsadba vinice Wittmansdorf, rok 2001 znamenal omlazování vinohradů a dnes je většina z padesáti hektarů osázena mladými révami. Došlo také k rekonstrukci sklepního hospodářství. Nové technologie spolu s úpravou sklepení určených pro zrání vín znamenají počátek důsledného cílení na kvalitu produkce. Zámecké vinařství se tak postupně propracovává mezi jména zaručující výsostnou kvalitu. Zásluhu na tom má mimo jiné tamní starší sklepmistr François-Xavier Gaboriaud, kdysi působící na věhlasné vinařské adrese Château l’Hermitage v Bordeaux. Odtud také francouzsky střižený kabátek, jímž se zámecká vína pyšní.
Ze sortimentu sklepa se zaměřme na řadu Königsegg. Hrabě Markus Königsegg-Aulendorf, jeden z vlastníků, podřídil všechno kvalitě a autentičnosti produkce domu. V této řadě vinařství představuje vína sice základní, ale připravená s citem. V kupážích se používají velice často odrůdy pěstované převážně v německy mluvících zemích. Z modrých je to frankovka, svatovavřinecké a zweigeltrebe. Právě na takovém víně, sceleném z domácích sort, ale připraveném ve francouzském stylu, je znát, proč se lahve s etiketami Schloss Halbturn těší rostoucí oblibě konzumentů. A to nejen v Rakousku – vinařství produkci exportuje do více než třinácti států.

S éterickým tělem

Barva Schloss Halbturn – Königsegg Cuvée Rot 2007 je až rozpustile světlá, blíží se svým odstínem valéru pinotů. Jiskry vyrážející při průniku světla jen potvrzují mladistvý vzhled vína. Zajímavě se víno projevuje také v buketu. Otevírá se zvolna, jakoby stydlivě. Nejmarkantnějšími znaky ihned po nalití do sklenky jsou jen málo patrné ovocité tóny, vedle nichž se postupně objevuje náznak lehkého dřevitého nádechu. Teprve po chvíli se přidává svěžest kyselin, „nos“ nabývá na šíři. Vůně, jakkoliv obsažnější, zůstává co do intenzity stále trochu zastřená.
Podobný vývoj má kupáž v chuti. Spíše éteričtější tělo nabízí mladistvý, stále ještě „nedospělý“ doušek. Chutě se uvolňují jen zvolna, postupně se vedle sebe řadí doteky lesních bobulí, kterým přizvukuje dřevito-taninový odstín objímající ovoce ve své náruči. Není kupodivu nijak výrazný nedominuje, jen o sobě dává vědět. Celkové vyznění dozvuku, nijak dlouhého ani razantního, vzbuzuje dojem, že se víno ještě neprobudilo, že má své největší trumfy ukryto někde hluboko pod současným skromným výrazem. Jako by upozorňovalo: nespěchejte, počkejte ještě nějaký čas, teprve vám ukážu, co všechno ve mně vězí. I když je připraveno ke konzumaci již dnes, přece jen by se hodilo opravdu pár měsíců, možná rok, počkat. Box:

Schloss Halbturn - Königsegg Cuvée Rot 2007, Burgenland

Použité odrůdy zweigeltrebe, frankovka, svatovavřinecké
Školení po dvojím přetřídění hroznů, citlivém lisování a maceraci spontánní kvašení v nerezu za pomoci pouze přírodních kvasinek; poté 12 měsíců v malých dubových sudech, z nich je vždy pětina nových
Alkohol 13,5 %
Vývojový potenciál víno s perspektivou dalšího růstu po dobu příštích deseti let
Distributor pro ČR www. www.bourgognewines.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít