Pod dohledem rudého draka

01. srpna 2008, 11:38 - Kateřina Menzelová
01. srpna 2008, 11:38

Pokud do Pekingu přijede méně lidí, může si za to Čína částečně sama

Kdo by nechtěl vidět tu slávu?! Nejdražší olympiáda v dějinách, exotický Peking, bombastické stavby… V metropoli Říše středu očekávali, že si velkolepou show nenechá ujít na půl milionu zahraničních turistů. Zdá se však, že se Číňané přepočítali. Odhady již snižují, a to hry ještě nezačaly. Vinu na tom, proč se vysněné počty návštěvníků pravděpodobně nenaplní, mají nejen cizinci, ale i sami obyvatelé nejlidnatější země světa.
Spustit internetovou stránku s rezervacemi pro hotely na letošní olympijské hry vypadalo před rokem jako skvělý nápad. Che Pchej-jüan předpokládal, že by na serveru Beijing Hotel Reservations mohl vydělat víc než 140 tisíc dolarů. Americký list The Washington Post uvedl, že podnikatel zatím měl jen 448 zákazníků a vydělal zhruba 43 tisíc dolarů. Fan Žun-ťün, která pracuje v tiskovém odboru oblíbeného cestovatelského internetového serveru Ctrip.com, uvádí, že mnoho dvou- až čtyřhvězdičkových hotelů snížilo ceny o deset až dvacet procent v porovnání s květnem a červnem letošního roku. Některé prý zlevnily dokonce o třicet procent. Pětihvězdičkové hotely jsou na dobu konání olympijských her zamluvené ze 77 procent, ale rezervace ve čtyřhvězdičkových hotelích už jsou jen na 48 procentech a v ubytovacích zařízeních nižších kategorií je obsazenost ještě horší. Hosté se zkrátka do Pekingu nehrnou.
Zahraniční turistické agentury viní ze situace svazující bezpečnostní opatření, problémy získat vízum a vysoké ceny. Ne všechny tyto překážky, které mohly část cizinců od návštěvy Pekingu odradit, představují skutečné komplikace. Zpřísněné kontroly spojené s takovouto akcí nejsou žádnou novinkou. Nicméně v případě jiných zemí, jež dříve pořádaly olympijské hry, veřejnost tuto skutečnost přijala jako naprostou samozřejmost. Například i při posledních letních olympijských hrách v roce 2004 v Aténách se o bezpečnost starala protiletecká ochrana a kolem města bylo rozmístěno několik baterií s raketami Patriot. Není pochyb o tom, že čínští pořadatelé mají situaci ulehčenou tím, že komunistická vláda i za běžného režimu disponuje velmi početnými bezpečnostními složkami. V rozpočtu si na zajištění ochrany vyčlenila 300 milionů dolarů, což je zhruba šestina sumy, jaká byla na bezpečnost vynaložena v Aténách.
To, že Čína zpřísňuje vízovou povinnost, přiznávají na svých internetových stránkách čínské ambasády po celém světě. V Česku se tak stalo již v dubnu. Nové předpisy znamenaly oproti normálu zajistit si pro turistické vízum vedle zakoupené letenky a vyplněného formuláře jeden jediný doklad navíc, a to rezervaci hotelu během plánované cesty do Číny. Nebylo třeba žádných otisků prstů, bankovního výpisu, potvrzení o zaměstnání či zvacího dopisu. Nepravdivá je informace, že vízum dostane pouze ten, kdo má již zakoupenou vstupenku na olympijské hry.
Pokud se po skončení megaakce ukáže - měřeno počtem návštěvníků-, že olympiáda skončila neúspěchem, nemůže Čína tuto vinu svalovat jen na šíření poplašných zpráv (o Číně) v zahraničí. Je sice pravda, že na internetu byla i týden před olympiádou nabídka ubytování pestrá, ne každou ale mohl využít cizinec. Objednávky ze zahraničí některé čínské hotely neakceptují. A nikoliv proto, že by měly plno. Nemohou totiž ubytovávat „přespolního“. I v době největší sportovní události historie, kterou se chce Peking předvést celému světu, přetrvávají staré praktiky. S maximální snahou separovat cizince od Číňanů. Zahraniční turisté složí hlavu tam, kde jim to čínské úřady povolí. Svůj stín Čína nepřekročila ani co se týče internetu. Cenzoři jsou v pohotovosti. I přes dřívější sliby organizátorů nemají akreditovaní novináři volný přístup k některým stránkám. Mluvčí organizačního výboru Sun Wej-ťia označil nedostatky jen za „individuální problémy“. Ale zkuste si dnes dopisovat s nějakým Číňanem, který místo velkých mezinárodních freemailových adres používá čínskou!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít