Pod dohledem rudého draka

01. srpna 2008, 11:38 - Kateřina Menzelová
01. srpna 2008, 11:38

Pokud do Pekingu přijede méně lidí, může si za to Čína částečně sama

Kdo by nechtěl vidět tu slávu?! Nejdražší olympiáda v dějinách, exotický Peking, bombastické stavby… V metropoli Říše středu očekávali, že si velkolepou show nenechá ujít na půl milionu zahraničních turistů. Zdá se však, že se Číňané přepočítali. Odhady již snižují, a to hry ještě nezačaly. Vinu na tom, proč se vysněné počty návštěvníků pravděpodobně nenaplní, mají nejen cizinci, ale i sami obyvatelé nejlidnatější země světa.
Spustit internetovou stránku s rezervacemi pro hotely na letošní olympijské hry vypadalo před rokem jako skvělý nápad. Che Pchej-jüan předpokládal, že by na serveru Beijing Hotel Reservations mohl vydělat víc než 140 tisíc dolarů. Americký list The Washington Post uvedl, že podnikatel zatím měl jen 448 zákazníků a vydělal zhruba 43 tisíc dolarů. Fan Žun-ťün, která pracuje v tiskovém odboru oblíbeného cestovatelského internetového serveru Ctrip.com, uvádí, že mnoho dvou- až čtyřhvězdičkových hotelů snížilo ceny o deset až dvacet procent v porovnání s květnem a červnem letošního roku. Některé prý zlevnily dokonce o třicet procent. Pětihvězdičkové hotely jsou na dobu konání olympijských her zamluvené ze 77 procent, ale rezervace ve čtyřhvězdičkových hotelích už jsou jen na 48 procentech a v ubytovacích zařízeních nižších kategorií je obsazenost ještě horší. Hosté se zkrátka do Pekingu nehrnou.
Zahraniční turistické agentury viní ze situace svazující bezpečnostní opatření, problémy získat vízum a vysoké ceny. Ne všechny tyto překážky, které mohly část cizinců od návštěvy Pekingu odradit, představují skutečné komplikace. Zpřísněné kontroly spojené s takovouto akcí nejsou žádnou novinkou. Nicméně v případě jiných zemí, jež dříve pořádaly olympijské hry, veřejnost tuto skutečnost přijala jako naprostou samozřejmost. Například i při posledních letních olympijských hrách v roce 2004 v Aténách se o bezpečnost starala protiletecká ochrana a kolem města bylo rozmístěno několik baterií s raketami Patriot. Není pochyb o tom, že čínští pořadatelé mají situaci ulehčenou tím, že komunistická vláda i za běžného režimu disponuje velmi početnými bezpečnostními složkami. V rozpočtu si na zajištění ochrany vyčlenila 300 milionů dolarů, což je zhruba šestina sumy, jaká byla na bezpečnost vynaložena v Aténách.
To, že Čína zpřísňuje vízovou povinnost, přiznávají na svých internetových stránkách čínské ambasády po celém světě. V Česku se tak stalo již v dubnu. Nové předpisy znamenaly oproti normálu zajistit si pro turistické vízum vedle zakoupené letenky a vyplněného formuláře jeden jediný doklad navíc, a to rezervaci hotelu během plánované cesty do Číny. Nebylo třeba žádných otisků prstů, bankovního výpisu, potvrzení o zaměstnání či zvacího dopisu. Nepravdivá je informace, že vízum dostane pouze ten, kdo má již zakoupenou vstupenku na olympijské hry.
Pokud se po skončení megaakce ukáže - měřeno počtem návštěvníků-, že olympiáda skončila neúspěchem, nemůže Čína tuto vinu svalovat jen na šíření poplašných zpráv (o Číně) v zahraničí. Je sice pravda, že na internetu byla i týden před olympiádou nabídka ubytování pestrá, ne každou ale mohl využít cizinec. Objednávky ze zahraničí některé čínské hotely neakceptují. A nikoliv proto, že by měly plno. Nemohou totiž ubytovávat „přespolního“. I v době největší sportovní události historie, kterou se chce Peking předvést celému světu, přetrvávají staré praktiky. S maximální snahou separovat cizince od Číňanů. Zahraniční turisté složí hlavu tam, kde jim to čínské úřady povolí. Svůj stín Čína nepřekročila ani co se týče internetu. Cenzoři jsou v pohotovosti. I přes dřívější sliby organizátorů nemají akreditovaní novináři volný přístup k některým stránkám. Mluvčí organizačního výboru Sun Wej-ťia označil nedostatky jen za „individuální problémy“. Ale zkuste si dnes dopisovat s nějakým Číňanem, který místo velkých mezinárodních freemailových adres používá čínskou!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít