Počkat na sobotu se vyplatí

14. června 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
14. června 2004, 00:00

VÝHODNĚJŠÍ VOLÁNÍ, ALE JEN V RÁMCI JEDNÉ SÍTĚMobilní operátoři nabízejí volání ve volných dnech za sníženou sazbu nebo i zdarma. Musíte si ale za to připlatit.Největší špička v telefonních sítích je ve všední dny. O víkendech se provoz utlumuje, a tak část sítě zůstává nevyužitá.

VÝHODNĚJŠÍ VOLÁNÍ, ALE JEN V RÁMCI JEDNÉ SÍTĚ

Mobilní operátoři nabízejí volání ve volných dnech za sníženou sazbu nebo i zdarma. Musíte si ale za to připlatit.

Největší špička v telefonních sítích je ve všední dny. O víkendech se provoz utlumuje, a tak část sítě zůstává nevyužitá. Operátoři proto připravují nejrůznější pobídky jak provoz navýšit.

Nově nabízí za pravidelný paušální poplatek telefonování o víkendech se slevou, nebo dokonce přímo zdarma. Jejich nabídky mají samozřejmě svá omezení a jednotlivý operátoři se od sebe liší.

Opticky nejlákavější je Oskar. V jeho dárkovém koši je nově balíček pro volání zdarma o víkendech. Nový zákazníci si ho mohou aktivovat zdarma, ale už nemohou koupit telefon za zvýhodněnou cenu. Dokonce i samotný balíček mohou používat zdarma v závislosti na svém tarifu od tří do dvanácti měsíců. Lidé, kteří již jsou klienty Oskara, ho zdarma využívat nemohou a musí si připlatit měsíčně 178,50 korun. Stejný paušál musí platit i noví zákazníci po skončení akční nabídky.

Za takové peníze pak mohou celý měsíc o víkendech a státních svátcích telefonovat zdarma. Ovšem pouze v síti Oskar. Víkendová volání rodičům do jiné sítě tedy budou zpoplatněna podle tarifu. Zvýhodněné je také posílání textových zpráv. Ovšem k tomu je třeba další balíček Víkendové SMS. Za 90 korun se dá o víkendech zdarma rozesílat neomezené množství textových zpráv, avšak jen do vlastní sítě.

Eurotel má zase balíček Top Víkend. Za stejnou sumu jako u Oskara (178,50 Kč) se dá měsíčně provolat 100 minut do sítě Eurotel nebo Český Telecom. Jako bonus je k tomu navíc 50 textových zpráv a 25 multimediálních MMS, které se mohou rozeslat zdarma kdykoliv, i ve všední den.

Jinou cestou šel na víkendová volání T-Mobile. Nic nedává zadarmo. Za 34,50 koruny měsíčně snižuje zájemcům cenu za volání do vlastní sítě na padesát haléřů za minutu. Nezáleží tedy, jak dlouho voláte, stále stejná částka platí po celý víkend. Nabídka je to zajímavá především pro majitele levnějších tarifů.

KAMENY ÚRAZU

Při využívání zvýhodněných nabídek si především dejte pozor, že skutečně výhodnější volání je pouze do vlastní sítě (kromě hovorů Eurotel–Český Telecom). Výhodnější volání samozřejmě platí pro tarifní zákazníky.

Spočítejte si nejprve, kolik měsíčně o víkendu provoláte a zda-li vůbec se vám vyplatí investovat pravidelně další peníze do svého mobilu.

A hlavně počítejte s tím, že víkend u operátorů nezačíná v pátek odpoledne a nekončí v pondělí ráno. Levnější sazby začínají platit úderem páteční půlnoci a končí s příchodem půlnoci nedělní. Jako menší bonus k tomu patří i státní svátky.

DATA ZA KREDIT

Operátoři nabízejí rychlý internet i na předplacených kartách

Přístup na internet skutečně odkudkoliv za relativně přijatelnou cenu nabízejí tuzemští mobilní operátoři. Začali totiž nabízet GPRS (rychlý přístup na internet z mobilu) za paušální poplatek bez omezení objemu dat nebo délky připojení i na předplacených kartách.

Dosud byly takové tarify dostupné pouze paušálním zákazníkům. To přinášelo nevýhodu, že se za internet muselo platit, když zrovna obchodní zástupce nebo jiný zaměstnanec onen měsíc zrovna nepotřeboval mobilní internet. Teď se na předplacených kartách Go a Twist dá mobilní internet používat podle potřeby, vždy však v měsíčních intervalech. Firmy tak ušetří finance, když nebudou platit za služby, které zrovna nepotřebují.

Měsíční připojení na předplacené kartě od Eurotelu Go vyjde na 850 korun. Součástí poplatku je i 30 minut volání. T-Mobile nabízí obdobnou službu, ovšem namísto půl hodiny volání nabízí padesátikorunový kredit. To vše za stejnou cenu jako Eurotel, tedy 850 korun.

Služba se každý měsíc automaticky obnovuje. Pět dní před obnovou zašle Eurotel klientovi SMS zprávu s upozorněním o blížícím se obnovení služby. Pokud na účtu nebude dostatečný kredit, služba se neobnoví. Po dobití kreditu je možné službu kdykoli znovu aktivovat.

VOLTE TELEKOMUNIKAČNÍ WEB ROKU

Na odborném serveru Lupa.cz byla odstartována soutěž o nejlepší interne-tovou prezentaci telekomunikačních operátorů. Pořadí určí veřejnost svým hlasováním a hodnocením odborné poroty. Na serveru bude průběžně vycházet seriál článků, který postupně představí jednotlivé webové prezentace a zároveň přinese hodnocení poroty. Soutěžit budou společnosti Aliatel, Con-tactel, Czech On Line, České radiokomunikace, Český Telecom, eTel, Eurotel, GTS, InWay, Nextra, Oskar, SkyNet, Tele2, Tiscali, T-Mobile a T-Systems. Mezi mediální partnery soutěže patří i týdeník Profit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít