Počítačový pokrok živnostenských úřadů

21. června 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
21. června 2004, 00:00

ÚSTŘEDNÍ REGISTR ŽIVNOSTENSKÉHO PODNIKÁNÍ Chcete podnikat? Do roka se možná hodně změní. Úřady propojí své databáze a na vyřízení živnostenského listu bude stačit jediná návštěva úředníka.

ÚSTŘEDNÍ REGISTR ŽIVNOSTENSKÉHO PODNIKÁNÍ

Chcete podnikat? Do roka se možná hodně změní. Úřady propojí své databáze a na vyřízení živnostenského listu bude stačit jediná návštěva úředníka.

Jediná návštěva k vyřízení živnostenského oprávnění není utopie. Nový informační systém pro lepší evidenci podnikatelů připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu už třetí rok. V polovině června se o něm znovu zmínil ředitel sekce ochrany spotřebitelů a vnitřního obchodu Josef Tržický. Na semináři Svazu českých a moravských výrobních družstev v Nymburce řekl, že připravovaný systém ústřední evidence zvaný Registr živnostenského podnikání využije moderní informační technologie, zjednoduší administrativní procesy a usnadní start začínajících podnikatelů. Úřady by se mohly zbavit papírování a podnikatel-začátečník by je nemusel obíhat jeden po druhém. Potřebné dokumenty, například potvrzení o trestní bezúhonnosti nebo bezdlužnosti, by si úřady jednoduše předaly mezi sebou. Vedoucí oddělení evidence a informačních služeb příslušné sekce ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Jakl pro Profit uvedl, že se nový integrovaný systém začne v ČR zavádět v letošním čtvrtém čtvrtletí. Několik měsíců ovšem bude trvat, než se do něj zapojí všechny živnostenské úřady. Už v průběhu příštího roku by však měly být propojené i se spolupracujícími subjekty, například ústřední evidencí obyvatel, Rejstříkem trestů, daňovou správou ministerstva financí, Českou správou sociálního zabezpečení a katastrálním úřadem. „Jde o integrační proces a zároveň neobyčejně rozsáhlý projekt zahrnující souhrn právních, technických, organizačních a jiných opatření,“ upozorňuje Jakl. Databáze údajů o podnikatelích, která je podkladem veřejně přístupného Živnostenského rejstříku (rzp.mpo.cz), existuje. Je ale značně roztříštěná: pro rejstřík sbírají data jednotlivé živnostenské úřady - 205 obecních, 14 krajských, 22 pražských. Databáze rejstříku eviduje téměř dva miliony subjektů, hlavně fyzických osob. „Pro vytvoření skutečně transparentního systému potřebujeme, aby jednotlivé úřady sjednotily postupy sbírání dat i jejich evidenci,“ vysvětluje Jakl. Další potíž je v tom, že rejstřík není dostatečně pružný, aby okamžitě zaznamenal nová data či změny navzdory tomu, že je živnostenské úřady předávají na ministerstvo a rejstřík se aktualizuje každých pět dnů. Ani úřadům, ani veřejnosti tak nezaručuje, zda je uvedená firma registrovaná, nebo zda jí naopak nebylo odebráno živnostenské oprávnění. Po propojení on-line by se mohly všechny tyto změny zaznamenat v rejstříku okamžitě. „Stávající technické vybavení v podstatě nedovoluje, aby se živnostenský úřad elektronickou cestou spojil s registrem obyvatel nebo s daňovou evidencí. Právě od těchto úřadů by se přitom mohl dozvědět o změně adresy podnikatele či automaticky zaregistrovat splnění daňových povinností. Podnikatelům by měl nový systém usnadnit život i tím, že by mohli změny ohlásit prostřednictvím internetu.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít