Počítačové viry vracejí úder

08. listopadu 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
08. listopadu 2004, 00:00

ANTIVIROVÉ PROGRAMY Braňte svůj počítač před škodlivými viry. K dispozici jsou i programy zdarma. Minulý týden napadla počítačový svět nová mutace viru Bagle. Šíří se elektronickou poštou a přes síťově sdílené adresáře. Nakažený e-mail zpravidla nese předmět ve stylu "Re:", "Re: Hello", "Re: Thank you!

foto: Profit - Martin Siebert

ANTIVIROVÉ PROGRAMY Braňte svůj počítač před škodlivými viry. K dispozici jsou i programy zdarma.

Minulý týden napadla počítačový svět nová mutace viru Bagle. Šíří se elektronickou poštou a přes síťově sdílené adresáře. Nakažený e-mail zpravidla nese předmět ve stylu „Re:“, „Re: Hello“, „Re: Thank you!“, „Re: Thanks :)“ nebo „Re: Hi“. Specializovaný server Viry.cz upozorňuje, že mail obsahuje nakaženou přílohu. Tu rozeznáte podle toho, že obsahuje minimálně jedno ze slov Joke, price, Price. Na zmíněném serveru je také ke stažení speciální antivir, který Bagle odstraní. Počítač je však dobré chránit preventivně a k tomu jsou určeny antivirové programy. V zásadě jsou dva možné druhy antivirové kontroly - na vyžádání i rezidentní. První varianta hledá viry v počítači, až když uživatel antivirový program spustí, rezidentní antivir průběžně kontroluje počítač a odchytává viry v okamžiku, kdy se snaží zaútočit na počítač. Kvalitní antivirové programy nabízejí obě varianty. Posledním typem jsou právě speciální antiviry zaměřené na jeden speciální vir, který se aktuálně šíří, což je případ právě viru Bagle. Jako obvykle jsou na internetu k nalezení antiviry zdarma i za poplatek.

ČESKOSLOVENSKÝ TROJBOJ K nejznámějším antivirovým programům patří i dva české programy AVG a Avast! AVG je z laboratoří české firmy Grisoft. Aktuální verze programu nese číslo 7.0 a jde o kompletní antivirový systém, který chrání kolem devíti milionů počítačů na celém světě. Program umí jak hledat viry na počítači, tak proti nim počítač nonstop bránit. Kontroluje všechny spouštěné a ukládané programy, dokumenty a také veškerou e-mailovou komunikaci. Součástí programu je také pravidelná automatická aktualizace a technická podpora. AVG 7.0. je komerční program, který je nutno zakoupit. Zkušební verze funguje zdarma třicet dní. Domácí varianta AVG Free Edition 6.0. je zdarma a je pouze pro domácí uživatele. Antivir Avast - aktuálně ve verzi 4 - pochází od pražské firmy Awil Software. Antivir je k dispozici v několika variantách pro osobní počítače, servery nebo digitální asistenty PDA. Stejně jako AVG průběžně kontroluje počítač e-maily a automaticky stahuje aktualizace. Verze avast! 4 home je po registraci zdarma k dispozici k neomezenému využití na domácích počítačích. Ostatní varianty fungují bezplatně tři měsíce, pak se zablokují.

Ze Slovenska je populární antivir NOD32. Jde také o program, který komplexně zabezpečí počítač proti virové nákaze. Kromě jednoho počítače dokáže také ochránit celou síť. Díky rozšířené heuristické analýze je program schopný detekovat značnou část dosud neznámých virů. Povedlo se mu například zastavit řadu útoků viru Bagle ještě v době, kdy nebyl pojmenován. Po zkušební třicetidenní době se také musí za jeho využívání zaplatit. K nejznámějším antivirovým programům patří Norton Antivir od společnosti Symantec. Proti virům bojuje jak na vyžádání ze strany uživatele, tak rezidentní kontrolou procesů. Patří k nejprodávanějším antivirům na světě a zdarma ho můžete vyzkoušet na patnáct dní. Program Norton Internet Security 2005 navíc kromě virů chrání počítač před útokem hackerů a únikem osobních informací. Celý měsíc lze bezplatně testovat antivir z Ruska - Kasperski Anti-virus. Kromě standardní ochrany osobního počítače existují verze pro digitální asistenty PDA a také operační systém Linux. V zahraniční jde o celkem populární program.

PÉČE JE DŮLEŽITÁ

Sebelepší antivirový program je k ničemu, pokud se o něj uživatel nestará. V první řadě to znamená pravidelně program aktualizovat. Nejlépe samozřejmě každý den. Lepší antiviry umožňují automatickou aktualizaci, kdy si samy v nastavený čas stáhnou nejnovější verzi virové databáze. Důležitý je také fakt, že spuštěný antivirový program v režimu rezidentní kontroly nezabrání všem virům v napadení. Proto je vhodné alespoň jednou týdně spustit hlavní test, který zkontroluje celý počítač a odstraní případnou nákazu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít