Article, show

Počítače se stávají spotřebním zbožím

06. ledna 2003, 00:00 - Dvoustranu připravil Aleš Vokál vokal@profit.cz
06. ledna 2003, 00:00

Nejvíce se na růstu prodeje PC v tuzemsku podílel Internet do škol Profit hovořil s Tomášem Čechem z českého zastoupení počítačového koncernu Acer o posledním vývoji počítačového trhu nejen u nás a jakým směrem by se měl ubírat v nejbližších letech. Jaká je aktuální situace na trhu stolních PC u nás?

Nejvíce se na růstu prodeje PC v tuzemsku podílel Internet do škol

Profit hovořil s Tomášem Čechem z českého zastoupení počítačového koncernu Acer o posledním vývoji počítačového trhu nejen u nás a jakým směrem by se měl ubírat v nejbližších letech.

Jaká je aktuální situace na trhu stolních PC u nás?

Podle reportů Dataquestu, které používáme, by to mohlo vypadat, že Česká republika s meziročním růstem 19 % za první tři čtvrtletí roku 2002 patří mezi nejrychleji rostoucí trhy v bývalém východním bloku. Musíme si ale uvědomit, že tento „růst“ způsobil vládní projekt „Internet do škol“ (INDOŠ), což se na růstu trhu výrazně projevilo. Pokud bychom tedy odečetli hodnoty vládního projektu, dostali bychom se na přesná čísla růstu prodeje IT v Čechách - tedy do minusu, zvláště ve stolních počítačích. Naštěstí situace v počítačích mobilních je mnohem lepší, meziroční růst za první až třetí kvartál 2002 je těsně přes 40 % (!!!).

A co saturace českého trhu v oblasti mobilní výpočetní techniky?

Tato oblast je mnohem zajímavější. Zatímco v roce 1998 byl podíl mobilních zařízení kolem 7 %, v roce 2001 už to bylo 15 procent. Letos se tento podíl zatím pohyboval kolem 14 %, což znamená mírný pokles. Je to zase způsobeno projektem INDOŠ, protože jinak je trend zvyšování podílu mobilní výpočetní techniky na trhu dlouhodobý. Například v západní Evropě se pohybuje kolem 25-27 % a třeba ve Švýcarsku, kde je tento podíl největší, je přes 30 %. Nejvíce mobilních zařízení samozřejmě směřuje do komerční sféry, s velkým podílem malých a středních firem, nejméně pak do státní správy. Začínají se dobře prodávat notebooky určené i pro domácí trh.

Jak vidíte celkovou situaci na trhu IT v našem regionu?

Je to především o tom, že ve východní Evropě, zvláště pak dále na východ od ČR, závisí obchod na nákupech a ekonomické situaci vlád. U nás je to lepší, tady se tato závislost až tolik neprojevuje a je zřejmě nejmenší v bývalém východním bloku. Zvláště u mobilní výpočetní techniky je závislost na státní správě naštěstí velmi malá.

Má Acer za poslední dobu nějakou zajímavou technickou novinku, něco, co by naši čtenáři mohli prakticky využít?

Nedávno jsme uvedli na trh jeden z prvních modelů tzv. Tablet PC - Acer TravelMate 100, což je taková kombinace ultrapřenosného notebooku a klasického papírového diáře. Jde o „obyčejný“ malý notebook, který ovšem obsahuje dotykový displej a vedle práce na obyčejném notebooku vám umožňuje si psát dotykovým perem poznámky a nebo třeba nadiktovat celý dopis. Jde o velmi zajímavý produkt, problémem zatím zůstává nedostupnost podpory češtiny pro rozeznávání rukou psaného textu a mluveného slova. Takže zatím je tato krásná novinka u nás použitelná plně pouze pro cizince, na češtinu si budeme muset ještě nějaký rok počkat. Jinak vývoj v oblasti mobilních počítačů přináší pokroky drobné, evoluční, spíše než změny revoluční. Dnešní i nejlevnější notebooky jsou vybaveny velkými 14 displeji, velkými disky, obvykle alespoň čtvrtgigabytem paměti - za poslední rok se minimální konfigurace velmi zvýšily a zpřístupnily. Osobně nejvíce vítám high-resolution displeje, jejich ceny se rovněž velmi snížily.

Jak je to vlastně s výrobními náklady? Jsou u notebooků o tolik vyšší, že jsou tak drahé oproti stolním PC?

Pro rozjetí výroby PC stačí v podstatě jen garáž jako sklad a montážní dílna a elektrický šroubovák. U notebooků stojí taková výrobní linka až stovky milionů dolarů. Celkový objem prodeje PC je také zatím podstatně větší než prodej notebooků, takže se náklady vrací rychleji. Do ceny notebooku je zatím více promítnuta amortizace výrobních linek a také cena vývoje, který je delší a složitější než u stolních PC. Ale poslední dobou nastává situace, kdy se díky většímu pronikání notebooků na trh ceny obou platforem postupně srovnávají. Poslední dobou se stává, že cena stolního PC s LCD monitorem je téměř shodná s cenou notebooku stejné nebo velmi podobné konfigurace. Podle mého názoru bude přibližně během deseti let situace na trhu PC velice podobná trhu se spotřební elektronikou. Stále častější bude situace, kdy klient bude kupovat celý počítač, aniž by v podstatě věděl, co je uvnitř za komponenty. Poté, co morálně zastará, si jednoduše půjde koupit jiný komplet, stejně jako je tomu dnes právě u spotřební elektroniky. Počítače se jednoduše stanou spotřebním zbožím.

Jak je to vlastně u vás? Acer je znám především svými notebooky.

My nejsme jen notebooková firma. Museli jsme si nejdříve vybudovat pozici v jednom segmentu trhu, a nyní nastal čas pro investici i do jiných segmentů - monitory, stolní počítače, servery. V loňském roce se nám dařilo dosahovat mimořádného podílu na trhu notebooků - téměř každý třetí prodaný mobilní počítač v České republice nese značku Acer, ale právě kvůli takto vysokému podílu na trhu musíme podporovat další produkty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít