Počítače bez klávesnice a bez češtiny

21. února 2005, 00:00 - Speciál připravil RADAN DOLEJŠ
21. února 2005, 00:00

TABLET PC Místo poznámkového bloku počítač. Elektronické pero nahrazující tužku. To není sci-fi, ale holá skutečnost. Na chodbách Vysoké školy manažerské informatiky a ekonomiky neuvidíte studenty s taškami naditými tlustými učebnicemi nebo skripty.

Hlavní výhodou tabletu je rozmanitost zadávání dat.

TABLET PC Místo poznámkového bloku počítač. Elektronické pero nahrazující tužku. To není sci-fi, ale holá skutečnost. Na chodbách Vysoké školy manažerské informatiky a ekonomiky neuvidíte studenty s taškami naditými tlustými učebnicemi nebo skripty. V rukou nebo batozích mají Tablet PC - miniaturní notebook, který jim učebnice i sešity nahrazuje. Všichni studenti totiž mají možnost využít nabídku koupě dotovaného Tablet PC Compaq TC 1100. S ním jsou studenti ve škole neustále připojeni k internetu a mohou tak využívat prostředků, které jim nabízí místní počítačová síť. Díky specifickým vlastnostem Tablet PC si studenti dělají poznámky tužkou na displeji přímo do stažených prezentací, dokumentů, tabulek a podobně. Okomentované materiály pak mohou snadno sdílet s ostatními studenty a vyměňovat si poznatky nabyté při výuce. V budoucnu má být převeden do elektronické podoby a dán studentům k dispozici i stávající zbytek studijních materiálů. Výhoda Tablet PC je oproti klasickému notebooku jednoznačná. Tablet je mnohem menší, skladnější a především se dá ovládat bez klávesnice, pouhým psaním na dotykovou obrazovku. Veškerý jeho výpočetní výkon je ukrytý pod dotykovým displejem. Nový Tablet PC přišel na trh před třemi roky. V době uvedení to byla nesmírná sláva a řada lidí do zařízení vkládala veliké naděje na oživení skomírajícího trhu s počítači. Plány se zatím nenaplnily, přesto jde o zajímavý přístroj, který najde své uplatnění. ŽÁDNÁ REVOLUCE Nejde ale o revoluční myšlenku. Počítače, které se obsluhují pouze rukou psaným písmem přímo na displej, se už objevují dlouho. Říkalo se jim Pen PC, protože počítač se většinou ovládal plastovým ukazovátkem. Rukou psané písmo rozpoznával (tehdy však spíše nerozpoznával) takzvaný OCR software. Pen PC používal operační systém Microsoft Windows 3.xx a nakonec skončil na smetišti dějin. Rodičem inovovaného Tablet PC je společnost Microsoft. Ta definovala standard nového typu počítače, a to na základě vlastního operačního systému Windows XP Tablet PC Edition. Tento systém lépe spravuje napájení a dovoluje třeba spolehlivé přetáčení obrazu na výšku i na šířku, nebo dokonce přetočení na zcela opačnou stranu, což je výhodné pro leváky. Největší předností Tablet PC je rozmanitost způsobů zadávání dat. Dá se psát na klasické nebo na softwarové klávesnici, která je pouze vyobrazena na displeji a píše se na ni magnetickým perem. Na displej se také dá psát „rukou“ a počítač rukopis převede do textové podoby. Poradí si i s převodem hlasu do podoby textu. Druhou důležitou vlastností tabletu je mobilita. Dá se vzít téměř všude, je však stejně křehký jako notebook. PRÁCE NA LETIŠTI A ČESKÉ CHYBY

Tablety se vydatně používají ve společnosti České aerolinie. Piloti místo papírových podkladů nosí do letadel pouze Tablet PC. V něm pak mají informace o počasí, ale také o stavu letadla, nákladu i rozsazení pasažérů. Počítač jim pomáhá při nastavování přístrojů letadla a výrazně šetří provozní náklady. To však jen proto, že oficiálním jazykem pilotů je angličtina.

V tuzemsku je sice ke koupi Tablet PC od čtyř výrobců, ale neprodávají se zrovna jako na běžícím pásu (nabídku v Česku prodávaných tabletů najdete na následující straně). Důvodem relativního neúspěchu praktického počítače je právě chybějící lokalizace do českého jazyka. A přitom lokalizace je klíčová při převodu ručně psaného textu do elektronické podoby i hlasu na text.

Češtinu pro Tablet PC slibuje český Microsoft už řadu let, zatím však není. Některé české firmy lokalizaci vyvíjejí nezávisle na Microsoftu, ale práce na složitém programu ještě neskončily.

I bez češtiny jde o zajímavý přístroj, je však výrazně dražší, než klasický notebook. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít