Počítač v roli učitele

15. prosince 2003, 00:00 - Stranu připravila ŠTĚPÁNKA MIKEŠOVÁ, it@profit.cz
15. prosince 2003, 00:00

E-LEARNING JE VZDĚLÁVÁNÍ, KTERÉ POUŽÍVÁ NOVÉ MULTIMEDIÁLNÍ TECHNOLOGIE A POČÍTAČOVÉ SÍTĚ. NAPŘÍKLAD ANGLIČTINU SE MŮŽETE UČIT S RODILÝM MLUVČÍM, KTERÝ PO CELOU DOBU NEOPUSTÍ RODNOU ANGLII. POČÍTAČOVÉ PROGRAMY TAK ČÍM DÁL VÍC ZJEDNODUŠUJÍ PRÁCI UČITELŮM.

S elektronickou výukou se učíte, kdy chcete Elektronické vzdělávání se objevilo ve školách, firmách i státních institucích. Má svoje místo, umí výuku ozvláštnit a vnést do ní nové prvky. Umožňuje, aby spolupracovali lidé po celém světě, aby se ve firmě současně vzdělávalo třicet lidí, přestože největší zasedačka má kapacitu patnáct zaměstnanců. Zatím ale nehrozí, že by počítače vzaly práci učitelům. Odborníci na e-learning upozorňují, že elektronické vzdělávání je vhodné kombinovat s klasickým způsobem výuky. UČTE SE ON-LINE

E-learning využívá možností on-line výuky prostřednictvím internetu nebo intranetu a přitom splňuje didaktické standardy. Jde o ucelený systém, který sleduje studium jednotlivých účastníků vzdělávání, eviduje pokroky studentů a umí automaticky zpracovávat hodnocení testů. V elektronickém vzdělávání existuje několik různých odvětví a trendů. Jedním z posledních je tzv. blended e-learning, tedy kombinace klasické výuky z očí do očí a studia přes počítačový monitor. Základní vědomosti čerpají studenti elektronicky, postupně absolvují stále obtížnější kurzy a celé vzdělávání vrcholí osobní výukou v klasické třídě, kde pedagog navazuje na už získané znalosti. K tomu používá interaktivní možnosti, které nabízí výpočetní technika a počítačové sítě. Při zeměpisu si můžete udělat výlet třeba po státech Evropské unie, při výuce jazyka vám program ukáže vaše výslovnostní chyby a slovo od slova přehraje správnou výslovnost. Při pronikání do systému státní správy si zase můžete pustit prezentaci dané instituce nebo film s virtuální prohlídkou. Tak, abyste si vše přes počítač vyzkoušeli na „vlastní kůži.“

INTERNET ACADEMY

Střední a vysoké školy, které v České republice využívají elektronické vzdělávání, sdružuje tzv. CELN - Czech E-learning Network. Jde o nepolitické humanitární sdružení, které vzniklo loni v listopadu. Členy CELN je nyní 34 středních a vysokých škol. Sdružení přitom spolupracuje s orgány státní a veřejné správy, s úřady práce a knihovnami a s dalšími vzdělávacími institucemi a firmami. Czech E-learning Network má za cíl rozvíjet, podporovat, prosazovat a zavádět moderní informační technologie v oblasti distančních a elektronických metod vzdělávání. Tato nevýdělečná organizace získává prostředky z grantů, sponzoringu a z vlastní činnosti. Školám a ostatním vzdělávacím zařízením pak poskytuje dary a zprostředkovává slevy na počítačové vybavení. Sdružení také vytváří a spoluprovozuje webové servery a portály pro elektronické vzdělávání. První projekt, který CELN ve spolupráci se středními a vysokými školami zahájil, je Internet Academy. Ambicí projektu je zavést do škol smysluplný obsah e-studia za podpory komerčních firem, státu, akademické obce a státní správy. V budoucnosti by měla Internet Academy obsahovat neomezené množství certifikovaných firemních kurzů. Sdružení CELN chce, aby projekt získal státní akreditaci a stal se právoplatným nástrojem ministerstva školství a rezortu práce.

UČIT SE PODLE CHUTI

Moderní informační a komunikační technologie nabízejí takřka neomezené možnosti jak obohatit výuku a zajistit ji pro co největší množství lidí za dostupné ceny. Díky nim se také můžete učit v klidu domova se sluchátky na uších a do mikrofonu u pusy odříkávat anglická slovíčka. Možná pak nebudete mít program rádi, protože vás bude neustále opravovat, ale budete mít právo volby - svobodně si vybrat čas, který věnujete vlastnímu vzdělávání. Když vás to nebude bavit, prostě vypnete počítač.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít