Počítač přece jen neumí plavat

02. září 2002, 00:00 - Vlastimil Zima
02. září 2002, 00:00

Data ze zaplavené výpočetní techniky lze alespoň zčásti zachránit Výpočetní technika, běžně používaná v kancelářích a domácnostech, zdaleka nemá charakter speciálně chráněné techniky, na kterou by platilo vojenské heslo Bomben fest und Idioten sicher! (Česky: Blbuvzdorná!) Personálním počítačům vadí prach i voda.

Data ze zaplavené výpočetní techniky lze alespoň zčásti zachránit

Výpočetní technika, běžně používaná v kancelářích a domácnostech, zdaleka nemá charakter speciálně chráněné techniky, na kterou by platilo vojenské heslo Bomben fest und Idioten sicher! (Česky: Blbuvzdorná!)

Personálním počítačům vadí prach i voda. V té záplavové bylo navíc spousta příměsí, které jemné mechanice ani elektronice nesvědčí. Při letošních povodních bylo hodně málo proroků, kteří by dokázali říci, kam až dostoupne záplavová vlna. Zkušenosti podnikatelů, zejména z pražského Karlína, o tom svědčí více než výmluvně. „V úterý ráno 13. srpna se objevilo ve sklepě, kde byly mrazáky s masem, několik centimetrů vody,“ říká jedna z prodavaček vyplaveného řeznictví. „Hodně rychle jsme všechno přestěhovali do bourárny o poschodí výš. Ze suterénní kanceláře jsme pokladny a počítače přestěhovali také o patro výš a dali dokonce na skříně a stoly. Všechno bylo marné. Když jsem viděla videozáznam z prohlídky následků, tak všechno bylo pod vodou. Pod vodou byly, až na kousek hrdel, láhve postavené na regálu těsně pod stropem prodejny v přízemí. Asi nejhorší je, že všechny účetní dokumenty, stejně jako počítač, zůstaly pod vodou.“

Zkušenosti naše

S obnovou dat v počítačích jsou přece jen i u nás určité zkušenosti. Specialisté z Kriminalistického ústavu Policie ČR, kteří dokáží zachránit data z různě poničených počítačů, nyní mají spoustu práce a na soudněznaleckou činnost pro podnikatele jako zadavatele nemají volné kapacity. Poškození ale mohou využít služeb specializovaných firem, jejichž odborníci už dokázali svoji zručnost a um po záplavách v roce 1997 a 1998. Na zkušenosti se záchranou dat ze zatopených počítačů se Profit zeptal Michala Šusteka, ředitele společnosti LAMA EXPERT, s. r. o. z Brna.

Jaké jsou, obecně řečeno, šance zachránit data ze zaplaveného počítače? Co se v něm a jak hodně vlastně poškodí? Jaký stupeň poškození hrozí z kalné vody?

Obecně samozřejmě je šance na obnovu dat. Hard disk ale není vodovzdorné zařízení, takže průnik vody ohrožuje elektronické části. Jde o vnější a vnitřní elektroniku, která je uvnitř mechanické části. Poškození vnější elektroniky přímo ne-ohrožuje data. Poškození vnitřní elektroniky už může vést k poškození dat. Nejvážněji však data ohrožuje poškození magnetické - záznamové vrstvy magnetického nosiče dat-média. Při zaplavení může ale dojít k chemickým reakcím na povrchu magnetického nosiče dat a také k mechanickým poškozením. Kalná záplavová voda s sebou totiž nese jemné mechanické částice, jemné bahno, které se pak všude usadí. Oboje poškození má přímý vliv na možnost a kvalitu obnovy dat z média. Totéž platí pro ZIP mechaniky a diskety, částečně i pro CD nosiče. Pro magnetické pásky je záplava katastrofou. Roli také hraje povaha prostředí, ve kterém se hard disk nacházel - chemikálie, stupeň znečištění vody a jak dlouho byl hard disk vystaven jejich působení.

Jsou to práce, které lze zvládnout amatérsky?

Práce amatérů zde nemá žádné místo. Je nutné si uvědomit, že případné poškození neodborným zásahem je trvalé a nevratné - proto je nutné se obrátit na firmy specializované na záchrany a obnovy dat nebo firmy, které tuto činnost zprostředkují. Za odborníky v této souvislosti nelze považovat firmy, které se zabývají všeobecným servisem počítačů.

Můžete ale přece jen uživatelům-amatérům, firmám a servisním firmám něco doporučit, aby poškozené zařízení nebylo ještě více poničené neodbornou manipulací?

Pokud si troufnou, mohou hard disk vymontovat z počítače a otřít povrch vnějšího obalu od hrubých nečistot. Pak je třeba zařízení zabalit do igelitového sáčku, poté do molitanu a uložit do pevné krabice. Takto zabalenou zásilku je možné vypravit poštou, nebo po osobní domluvě dovézt a osobně předat firmě, která tak náročnou činnost provádí. Myslím, že se na internetu v různých seznamech najde alespoň několik takových. Informace by mohly mít i velké obchodní počítačové firmy, prodejní, servisní a reklamační střediska. V žádném případě nedoporučuji rozmontování či rozebírání hard disku. Stejně tak není možné ho připojovat k napájecímu napětí počítače, vysoušet vně ani uvnitř. Na čistění povrchu obalu se nesmí používat žádné chemikálie, na otření musí stačit suchý hadřík, ubrousek a pod. Je samozřejmostí, že i těchto pracích by měl člověk pracovat v ochranných rukavicích a kvůli nebezpečí infekce ze záplavové vody a usazenin dodržovat další zásady hygieny.

Jak bude konkrétně postupovat odborník při ošetření poškozeného PC?

Činnost odborníka nebudu popisovat. Jde o cenné a originální know-how.

Můžete uvést, alespoň podle odhadu či podle zkušeností z odstraňování následků předchozích záplav, jak velká je šance, kolik procent, má naděje obnovy dat a jejich přenesení, resp. zachování?

Záchrana dat se nikdy nedá procentuálně či průměrně vyčíslit. Je to zavádějící číslo, jehož hodnota závisí na kritériích, která se stanoví podle podmínek zaplavení a poškození. Z našich zkušeností se ale dá cosi odvodit i pro současnou situaci, ale jde jen o orientační údaj. Z moravských povodní v roce 1997 nám vycházela asi padesátiprocentní úspěšnost.

S jakými cenami za takovou službu může zákazník, který třeba potřebuje zachránit účetnictví, počítat a jak dlouhé jsou dodací lhůty?

Ceny se na trhu v České republice pohybují řádově v tisících korun, někdy až v desetitisících. To platí zejména pro obtížné případy. Dodací doby jsou zhruba týdenní.

Slovo odborníka

Rozsáhlé záplavy také ukazují na problém, který se týká i mnoha firem a lidí, kteří v nich pracují s počítači. Jen málokdy jsou opravdu potřebná data pořádně zálohovaná a spoléhá se na to, že jsou k dispozici v paměti počítačce nebo serveru. Při zakázkovém vývoji informačních systémů se setkáváme s tím, že zálohování se věnuje jen malá pozornost. Zanedbává se obecně - není firemní předpis, i prakticky - lidé to nedělají. Nemusí jít jen o tak výjimečně katastrofální povodně. Mnohem reálnějším nebezpečím jsou požáry, krádeže a jiné okolnosti, kdy počítače mohou být silně poškozeny. Stačí třeba neodborné stěhování firmy.

Marek Žižka, vývojový pracovní, Cedrus Praha

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít