Pochybnosti o tendrech trvají

20. srpna 2010, 18:29 - Čestmír Klos
20. srpna 2010, 18:29

Lesy ČR

Místo desetiletého lesnického veletendru za šestnáct miliard, jehož zrušení na jaře podpořila i Poslanecká sněmovna, se bude v Lesích ČR příští rok provizorně těžit a zalesňovat na základě jednoročního výběrového řízení. Získaný čas před vypsáním dlouhodobých tendrů má být dle ministra zemědělství Ivana Fuksy a generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory věnován hledání odpovědí na tři strategické otázky: Má obchodovat se dřevem státní podnik, nebo soukromé společnosti? Má být spojena, nebo oddělena péče o les a těžba dřeva? Podle jakých kritérií mají být rozdělovány zakázky na těžbu? Jakkoli to vzbuzuje dojem, že je čas na diskuse, o většině otázek je už teď rozhodnuto. Jednoroční tendr utne současnou praxi, že polovinu vytěženého dřeva prodávají na takzvaném odvozním místě Lesy ČR a polovinu samy těžební společnosti. Příští rok prodají lesníci dříví společnostem takzvaně u pařezu a veškeré obchodování bude už ležet jen a jen na těžebních společnostech. Státní prodej vyvzdorovaný bývalým ministrem Petrem Gandalovičem proti názorové většině tím končí. A to ve chvíli, kdy už začal spolehlivě fungovat. Obnovovat jej po roce provizorního tendru se zdá být nesmyslná představa. Tak jakápak strategická otázka?
Místo současných 257 obhospodařovaných lesních celků bude v soutěži pouze 108 zvětšených celků, čímž se roční provizorium svým pojetím přibližuje zamítnutému jarnímu tendru. To výrazně snižuje šance malých a středních firem. Rozhodujícím kritériem bude především nabídnutá cena. Kritikům chybí v podmínkách tendru jistota, že soutěžící disponuje potřebnými kapacitami a zaměstnanci – to kvůli zaměstnanosti zdejších občanů. Představitelé dřevozpracujícího průmyslu mají obavy, že velcí těžaři neposkytnou dost suroviny menším pilám a provozům atd.
Pozornost je třeba věnovat i rozhodnutí Lesů ČR zvýšit těžbu na úroveň přirozeného přírůstku. Tedy kácet tolik dřeva, kolik ho přiroste. Výrobně technický ředitel Lesů ČR Vladimír Krchov ovšem týdeník EURO ujistil, že není třeba se znepokojovat. Státní podnik hodlá za každou cenu dodržovat ustanovení lesního hospodářského plánu. Navíc národní inventarizace lesů ukázala vyšší zásoby dříví, než vychází ze zmíněného plánu. Podle Krchova je roční přírůstek 21 milionů metrů krychlových, tedy osm kubíků na hektar každý rok. Přičemž loni se vytěžilo pouze 5,9 kubíku na hektar, předloni 6,3 kubíku a rovněž v kalamitním roce se vytěžilo míň, než ročně přiroste – 6,7 kubíku na hektar. Krchov se zaručuje: „V lesích obhospodařovaných státním podnikem přirůstá více dříví, než se vytěží.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít