Počet velkých alternativních operátorů klesne

28. dubna 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, publicistka
28. dubna 2003, 00:00

Vysokorychlostnímu připojení k internetu přes telefon chybí konkurenční prostředíMožnost změn vlastnické struktury českých alternativních operátorů visí nad většinou z nich. Skoupit je může jak konkurence, tak řada finančních institucí nebo subjektů s přebytkem kapitálu.

Vysokorychlostnímu připojení k internetu přes telefon chybí konkurenční prostředí

Možnost změn vlastnické struktury českých alternativních operátorů visí nad většinou z nich. Skoupit je může jak konkurence, tak řada finančních institucí nebo subjektů s přebytkem kapitálu.

Již několik let se na českém telekomunikačním trhu skloňuje pojem konsolidace. Všichni manažeři a zástupci telekomunikačních firem, i odborníci z branže, se shodují na tom, že osm velkých alternativních operátorů je na tuzemský trh příliš mnoho. Do budoucna se prý dá očekávat, že kromě dominantního Českého Telecomu budou na trhu fungovat maximálně tři až čtyři operátoři s celorepublikovou působností a s plným portfoliem služeb. Kromě nich budou na trhu zastoupeny i menší firmy, specializující se na určitý typ zákazníků či služeb a regionální operátoři. Jejich počet lze jen těžko předpovídat.

Všichni ve hře

Konsolidace telekomunikačního trhu přímo, či nepřímo ovlivňuje všechny operátory - ať je firma v pozici tzv. konsolidátora, tedy hledající zajímavou investici v oboru, nebo v pozici konsolidované společnosti, o kterou má zájem jiný konkurent. Situace se tak částečně dotýká i klientů alternativních operátorů, kteří by však na vývoji trhu neměli nijak prodělat, spíše naopak. Posledním známým případem snahy o koupi konkurenta je zájem společnosti Nextra, respektive její mateřské firmy Telenor a Aliatel. Tohoto operátora vlastní elektroenergetické rozvodné společnosti (60 procent) a německá firma RWE (40 procent). Z neznámých důvodů ke koupi nedošlo, ale je zřejmé, že konsolidace je aktuálním tématem. Stejně tak lze tvrdit, že možnost změn v akcionářských strukturách českých alternativních operátorů visí nad naprostou většinou firem. Krize v odvětví sice nenahrává žádným velkým nákupům, ale na druhou stranu majitelé alternativců jsou z negativních hospodářských výsledků operátorů přinejmenším znepokojeni a v případě atraktivní nabídky by na ni zřejmě kývli. Ta nemusí přijít jen z řad konkurentů, zájem o vstup na trh může mít řada finančních institucí nebo například subjektů s přebytkem kapitálu. Posledním případem je ruská ropná společnost Jukos, jež vloni koupila všechny středoevropské aktivity GTS včetně české pobočky.

Telecom vládne

Podíl alternativních operátorů na celém českém telekomunikačním trhu se podle různých odhadů pohybuje mezi deseti až patnácti procenty, zbytek patří Českému Telecomu. Obecně lze tvrdit, že tržní podíl „alternativců“ je vysoký v sektorech, kde byl trh již liberalizován. Například v oblasti vytáčeného připojení k internetu obsluhují konkurenti Telecomu bezmála tři čtvrtiny uživatelů a podíl na segmentu pevného připojení k síti je ještě vyšší. Naopak, v sektoru hlasových služeb, kde liberalizace proběhla jako poslední, se podíl „alternativců“ počítá na jednotky procent. Konkurenti Telecomu se v minulosti několikrát pokusili vytvořit jakousi alianci či seskupení, společně vystupující proti praktikám dominantního operátora. Zájmy jednotlivých firem však většinou zvítězily nad jednotou „alternativců“ a snaha o společný tlak na Český Telecom tak zpravidla záhy skončila. To se projevilo například i při vyjednávání velkoobchodní nabídky vysokorychlostního připojení k internetu prostřednictvím ADSL (tj. přes telefonní linku). Řada alternativních operátorů prezentovala svou nespokojenost s návrhem podmínek Českého Telecomu, ale většina z nich již smlouvu podepsala. Jubilejním patnáctým subjektem, jež ADSL v Česku nabízí, se předminulý týden stala Tiscali.

Bude se regulovat?

Na situaci kolem ADSL zareagoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který nechal vypracovat srovnávací analýzu, jež by měla poměřit ceny a podmínky, za nichž je ADSL poskytováno v Česku se zahraničím. Šéf ČTÚ David Stádník se již nechal slyšet, že pokud se prokáže, že jsou na tom domácí klienti hůře, tedy, že ceny jsou oproti cizině výrazně vyšší, přistoupí regulátor ke stanovení cen sám. „Alternativní operátoři se například mohli mezi sebou domluvit a rozporcovat podmínky, jež jim Český Telecom nabídl. Musím přiznat, že mne překvapilo, že na stávající podmínky přistoupili,“ řekl Stádník. Ceníkové ceny alternativních operátorů za připojení k internetu přes ADSL si jsou hodně podobné, liší se v řádech desítek, maximálně pár stovek korun. Podle Stádníka se nynější stav nedá nazývat konkurencí, spíše považuje „alternativce“ za přeprodejce služby Českého Telecomu. „Alternativní operátoři mají tu smůlu, že si konkurují i mezi sebou. Každý si chce utrhnout svůj kus a jakmile mezi nimi začne vzrůstat konkurence, každé spojení se rozpadne,“ míní.

Nedokončená privatizace brzdou

Ke konsolidaci na českém alternativním trhu tedy bezpochyby dojde, někteří operátoři se sloučí se svými konkurenty, někteří třeba i zaniknou. Do určité míry se konsolidace protahuje kvůli nedokončené privatizaci Českého Telecomu. Pokud hodlají světové telekomunikační firmy investovat do českého telekomunikačního trhu, je pravděpodobné, že se pokusí nejdříve získat největšího operátora v zemi a třeba až poté se soustředí na sektor „alternativců.“ Variant budoucího vývoje je mnoho.

Co bude s Contactelem?

Během několika týdnů by se mělo rozhodnout o budoucnosti alternativního operátora Contactel, kterého rovným dílem spoluvlastní České radiokomunikace a dánská společnost TDC. České radiokomunikace se totiž v loňském roce staly klasickým telekomunikačním operátorem s portfoliem služeb pro koncové zákazníky. Firma si tak začala s Contactelem konkurovat. Radiokomunikace proto nyní zvažují možnost, že by od Dánů odkoupily 50 procent akcií a Contactel by se tak stal jejich součástí. Podle jiných variant se naopak může stoprocentním majitelem Contactelu stát TDC, nebo se celá firma prodá jinému zájemci. Dánové se mají do 2. května rozhodnout, zda využijí opci na koupi 50 procent Contactelu od Českých radiokomunikací.

Největší celonárodní alternativní operátoři

Aliatel

Contactel

Czech On Line

GTS

eTel

Nextra

Tele2

Tiscali

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít