Počet soutěžících? Jeden.

02. října 2009, 12:37 - Kateřina Menzelová
02. října 2009, 12:37

Městská část uzavřela 35letý nájemní kontrakt za 1,8 miliardy korun

Rekonstruovali, zaplatili, ale stěhují se jinam. Radnice Prahy 4 dokončila modernizaci prostor historické budovy radnice v Nuslích. Ve výběrovém řízení si ale zvolila novou adresu svého působiště. Úředníci hlasovali pro polikliniku v těsné blízkosti stanice metra Budějovická. Přesun pracovníků na Praze 4 tak připomíná stěhování pražského magistrátu. Také v tomto případě se vybíralo z jedné možnosti.
Výběrového řízení na nové administrativní prostory pro městský úřad Prahy 4 bylo zahájeno před rokem a do poslední fáze postoupili tři účastníci. Jenže dle tiskové mluvčí Prahy 4 Žanety Pilařové splnila všechna kritéria řízení pouze jediná společnost, a to Medicon. „Podmínkou bylo například, že budova musí být u stanice metra, musí být bezbariérová a s možností parkování,“ upřesnil tajemník městské části Prahy 4 Lanny Dudra. Firma Medicon vlastní polikliniku Budějovická. Tam si Praha 4 pronajala včetně archivu zhruba 9600 metrů čtverečních.

Miliardová smlouva Nájemní smlouva byla uzavřena na 35 let a Praha 4 za tuto dobu zaplatí 1,8 miliardy korun včetně daně. Čistý nájem pro společnost Medicon bude činit 40 milionů korun ročně. Metr čtvereční tak Prahu 4 bez daně vyjde měsíčně na 347 korun. Dle mezinárodní realitní společnosti CB Richard Ellis (CBRE) se nájemné v budovách kategorie A v oblasti kolem metra Budějovická pohybuje měsíčně mezi patnácti až 17,5 eury. Tedy o něco více, než kolik činí nájemné v prostorách polikliniky. „V tomto okamžiku jsou na Praze 4 v blízkosti stanic metra volné plochy ve dvou budovách. Ovšem neznamená to, že jsou vhodné pro jednoho nájemníka, a to vzhledem k rozptýlení jednotek po celé budově,“ dodává Marcela Veselá, mluvčí společnosti CBRE.
Kontrakt s Mediconem schválilo 32 zastupitelů, pět bylo proti, tři se zdrželi hlasování. Účastníci výběrového řízení mohli nabídnout městské části koupi, pronájem nebo leasing kancelářských ploch. „Z toho, co bylo předloženo, se jako nejvýhodnější pro městskou část ukázal pronájem. Po konzultaci s finančními odborníky se proto radnice rozhodla pro variantu na 35 let,“ odpověděla Pilařová na dotaz týdeníku EURO, proč radnice zvolila dlouhodobou nájemní smlouvu. Medicon plánuje rozšířit budovu polikliniky v ulici Antala Staška nástavbou nižších částí komplexu. Radnice prý bude požadovat, aby zde zůstala činnost polikliniky zachována.
Úřad Prahy 4 momentálně působí ve třinácti budovách. „Jejich technický stav je často nedostačující a dostupnost pro veřejnost špatná. Kapacita budov pro fungování nejlidnatější městské části už mnohdy nestačí,“ tvrdí Pilařová s tím, že nevyhovující uspořádání radnice také znamená pro městskou kasu vysoké výdaje na provoz. „Současný stav je neudržitelný. Úřad sídlí v původně bytových domech, jejichž interiéry byly přebudovány na nebytové prostory, ovšem s minimálním sociálním zázemím. Navíc až třicet procent ploch jsou komunikační plochy – chodby, které se musí udržovat, vytápět a uklízet,“ říká starosta Pavel Horálek (ODS). Odhaduje, že v nových prostorách se jen na této položce ušetří asi třetina současných nákladů.

Reprezentace v Nuslích Praha 4 nedávno dokončila opravu historické radnice v Nuslích za 58 milionů korun. V té má po přestěhování zůstat obřadní síň nebo sál pro zastupitelstvo. „I nadále bude radnice sloužit veřejnosti pro pořádání svateb, koncertů, vítání občánků, ale také k zasedání zastupitelstva Prahy 4 a dalším akcím,“ upřesňuje Pilařová. Co bude úřad dělat s dalšími objekty, které po přesunu do polikliniky uvolní, zatím není rozhodnuto. „Předpokládá se ale, že například vedlejší a neopravené budovy současného úřadu se pravděpodobně změní zpět na byty. Ještě není jasné, zda budou tyto prostory prodány bez rekonstrukce, po rekonstrukci, nebo se pronajmou,“ dodává mluvčí úřadu Pilařová.
Podobně jako Praha 4, také magistrát rozhodoval o nové budově na základě nabídky pouze jednoho subjektu. Úřad podepsal smlouvu se společností Copa Retail na dvacetiletý pronájem Škodova paláce v centru Prahy v Jungmannově ulici za zhruba 3,5 miliardy korun. Ročně tak magistrát zaplatí za kanceláře 206 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít