Počasí přináší slasti i strasti

22. ledna 2007, 00:00 - (čtk, tj)
22. ledna 2007, 00:00

NEZVYKLÉ KLIMAro naprostou většinu podniků představují dosavadní teploty úspory na energiích, a tedy jednoznačný přínos. to prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Jinou kategorií jsou výrobci energií, kterým se pochopitelně krátí tržby. „Speciální skupinu tvoří podnikatelé v cestovním ruchu, kteří jsou postiženi nejvýrazněji,“ dodává Drábek.

NEZVYKLÉ KLIMA

Pro naprostou většinu podniků představují dosavadní teploty úspory na energiích, a tedy jednoznačný přínos. to prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Jinou kategorií jsou výrobci energií, kterým se pochopitelně krátí tržby. „Speciální skupinu tvoří podnikatelé v cestovním ruchu, kteří jsou postiženi nejvýrazněji,“ dodává Drábek.

Velkým plusem je takto teplá zima pro stavebnictví. „Přínosy má pro dopravu, a také pro služby orientované na poptávku v letním období,“ míní mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Blanka Růžičková. Nižší náklady na vytápění se pak mohou projevit v bilanci všech provozoven, výrazněji ve velkých prostorách nebo s vyššími nároky na vytápění.

ODPADAJÍ I ABSENCE

Podle tajemníka Unie malých a středních podnikatelů Petra Víška letos podnikatelé nezápasí s nemocností zaměstnanců, problémy nemají ani s dovolenými. „Díky nižším nákladům na údržbu bude více peněz na investice do rozvoje podniku. Produktivita proti srovnatelnému zimnímu období je letos určitě vyšší,“ poznamenal Víšek.

Vesměs příznivě vnímají situaci obchodníci, zejména maloobchod. „Lidé se nezdržují tolik doma a daleko více nakupují. Znamená to, že i dovozci nebo domácí výrobci spotřebního zboží zažívají dobré týdny,“ tvrdí viceprezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Opačně vnímají situaci prodejci a poskytovatelé zimních služeb: prodejci lyží, provozovatelé středisek, hoteliéři a restauratéři v rekreačních oblastech.

BUDOU LEPŠÍ SILNICE A PROBLÉMY S ÚRODOU

Silničáři letos v zimě sice ušetří peníze na zimní údržbu komunikací, což by se mělo projevit v lepší údržbě a opravě silnic. „Zatím je letošní vývoj velmi příznivý, v listopadu 2006 byly náklady na údržbu o polovinu nižší než předloni,“ říká mluvčí středočeského hejtmanství Martin Kupka. Podle jeho slov kraj peníze použije na opravy silnic i údržbu okolní zeleně.

Radost z teplého počasí ale rozhodně nemají zemědělci, protože není standardní vegetativní klid. „Přemnožení škůdci a plísně mohou vyvolat v dalším období zvýšenou poptávku po pesticidech a insekticidech, z čehož ale mohou naopak profitovat jejich výrobci a dodavatelé,“ doplňuje Růžičková.

PŘICHÁZÍ O PENÍZE

Neporovnatelně více času než v jiných letech má na chov býků zemědělec Ladislav Havlík z Kořenova v Jizerských horách. Kvůli teplému počasí ale přišel o druhou obživu - nemusí protahovat obecní vozovky, které patří k nejvýše položeným v celém Česku. Zatím na nich ležel jen zlomek obvyklého množství sněhu, většinou zůstávají úplně holé. Přitom ještě loni na místy až třímetrové závěje Havlíkův traktor vůbec nestačil. „V minulé i předminulé zimě jsem cesty projížděl traktorem někdy i třikrát denně a dělal jsem dohromady deset a někdy i 12 hodin,“ vzpomíná Havlík. V této mimořádně mírné zimě však Havlík sedl do traktoru s pluhem a radlicí jen třikrát. O dřívějších příjmech ze zimní údržby si zatím nechává jenom zdát -stejně jako další zemědělci v Libereckém kraji.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít