Po roce se mění pravidla pro lobbisty

02. listopadu 2009, 04:11 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
02. listopadu 2009, 04:11

Podle Evropské komise by subjekty zapsané v bruselském registru lobbistů měly začít zveřejňovat informace o finančních částkách, které vynaložily na lobbing u předsednických zemí a stálých zastoupeních členských zemí v Bruselu. Sdružení usilující o vyšší transparentnost rozhodování v EU ale reformě vyčítají, že neodstraňuje zásadní nedostatky stávajícího systému.

Autor: Profit

Evropská komise spustila roku 2008 v rámci iniciativy pro větší transparentnost dobrovolný registr lobbistů. Zavedení registru inicioval komisař pro administrativní záležitosti, audit a protikorupční politiku Siim Kallas. Systém, který Komise popisuje jako první evropský systém umožňující posoudit legitimitu lobbingu by měl sloužit občanům k identifikaci subjektů, které se snaží ovlivňovat rozhodování v EU, a rozptýlit obavy, že v Unii vítězí jiné než společné evropské zájmy. Odhady reálného počtu lobbistů působících v Bruselu se různí, komisař Kallas však v minulosti hovořil o 15 tisících. K dnešnímu dni (29. října) se do registru zapsalo 2.100 lobbistů.

Podle včerejší zprávy Komise, musejí být zveřejněny ty výdaje lobbistů, které se týkají působení na stálé zástupce členských zemí či na předsednictví Rady EU. Tato změna je součástí návrhu reformy registru lobbistů, který komisař Siim Kallas spustil vloni v létě. Na otázku EurActivu, zda se Komise takto snaží rozšířit působnost registru i na Radu EU, orgán reprezentující členské vlády, Kallasova mluvčí Valérie Rampi odpověděla „že registr se od počátku týká všech institucí EU.“ Rada by měla sama vybízet lobbistické subjekty k zápisu na seznam.

Zapojení Rady je obtížné

Členové Rady ale varují, že zavést takový registr není jednoduché, protože rozhodování a tvorba koncepcí na úrovni Rady je velmi komplexní. „Musíme být obezřetní a realističtí. Skeptický postoj většiny členů Rady se přes noc nezmění,“ podotkl minulý měsíc Jonas Högström, poradce při stálém zastoupení Švédska v Unii. „Pokud se podíváte, co Rada dnes skutečně dělá, není jednoduché určit hranice, kterými je lobbing vymezen.“ Dále dodal, že většina lobbingu se odehrává již na úrovni jednotlivých států, ne v Bruselu. „Kdybychom však chtěli registrovat i lobbisty působící například na ministerstvech členských zemí, museli bychom pokrýt celé teritorium EU. Mohli bychom do systému zahrnout i jednotlivá ministerstva a předsedy vlád v Radě, ale rozlišení toho, co je evropská a co národní politika, by bylo složité,“ míní Švéd.

Nové požadavky na zveřejňování informací**

Dle revize musejí být ve výkazu lobbistů uvedeny „všechny výdaje na činnosti, které měly sloužit k ovlivňování formulování evropské politiky či tvorby koncepcí bez ohledu na kominikační kanál či médium, které k tomu bylo užito.“ Vedle přímých výdajů na lobbing by se zde měly objevit i peníze utracené za zprávy expertních komisí, pořádání fór a kampaní. Komisař Kallas minulý měsíc přiznal, že ohledně zveřejňování informací o financování panují zmatky. Po registrovaných lobbistech se bude požadovat, aby uváděly relativní míru důležitosti svých klientů (měřeno výškou odměny, kterou lobbisté za svou práci pro ně dostanou). Své klienty by lobbistické skupiny měly rozdělit na skupiny. Tyto skupiny by měly být odstupňovány po 50.000 eur.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít