Po návratu ze školy jsem jezdíval na traktoru

26. března 2007, 00:00 - PETR HAVEL
26. března 2007, 00:00

FRANTIŠEK NĚMEC, FARMÁŘ: I když Františku Němcovi ještě nebylo 30 let, už nyní ho lze považovat za úspěšného farmáře. Spolu se svou rodinou obhospodařuje 150 hektarů půdy, hodlá otevřít vlastní mini mlékárnu a nyní začal pokukovat i po příležitostech v oblasti agroturistiky.

FRANTIŠEK NĚMEC, FARMÁŘ: I když Františku Němcovi ještě nebylo 30 let, už nyní ho lze považovat za úspěšného farmáře. Spolu se svou rodinou obhospodařuje 150 hektarů půdy, hodlá otevřít vlastní mini mlékárnu a nyní začal pokukovat i po příležitostech v oblasti agroturistiky.

Přijíždíte-li do malé obce Netín na Vysočině, nemůžete přehlédnout dřevěný srub nad tamním rybníkem. Ještě ne zcela dokončená stavba poskytuje přístřeší rodině soukromého zemědělce Františka Němce, člena prezidia Společnosti mladých agrárníků.

„Bydlet v takovém srubu byl vždy manželův sen,“ říká jeho žena. Z životního příběhu farmáře přitom vyplývá, že by to zdaleka nemusel být sen poslední. František Němec, ač je mu jen 29 let, má totiž velké plány. Vzhledem k tomu, jak systémově přistupuje k zemědělskému podnikání, má určitě šanci je naplnit.

Z GENERACE NA GENERACI

Stát se soukromým zemědělcem bylo Františkovi v podstatě předurčeno. Poté, co byl jeho otci v roce 1992 vrácen majetek, bylo totiž zřejmé, že existence současné „Farmy rodiny Němcových“ nemůže stát jen na jedné generaci. Františka navíc otec nemusel k farmaření nijak zvlášť přemlouvat.

„V době, kdy otec začal hospodařit, jsem se učil na střední zemědělské škole jako opravář zemědělských strojů a samozřejmě mě lákala jízda na traktoru, který jsme předtím doma neměli. Takže když jsem přišel ze školy, tak jsem hned sedl na traktor. No a když už to člověk nějakou dobu dělá, věnuje tomu soboty i neděle a něco se naučí, je logické, že se to pak snaží využít ve své profesi. Pak za mnou otec přišel, jestli chci u zemědělství zůstat, protože stál před rozhodnutím, zda farmu rozšířit a investovat do ní. To by bez nástupce nemělo smysl, nebylo tedy co řešit,“ říká mladý farmář.

NÁPADY JSOU, ALE CHYBÍ PENÍZE

Původní hospodářství čítající 12 krav a zhruba 20 hektarů pozemků se tak rozrostlo na 150 hektarů a stotřicetihlavé stádo skotu. Pouze u zemědělské výroby ale František Němec zůstat nehodlá. Před ostrým startem je privátní mini mlékárna. V ní hodlá zpracovávat mléko z vlastní produkce na přírodní jogurty, které bude prodávat pod svým logem. „Možnosti, co dělat, jsou pro každého otevřené. Problém je jen v nedostatku peněz,“ říká mladý farmář.

Sám by například potřeboval přikoupit zemědělskou půdu. Krásná příroda v okolí spolu s možností koupání také dává předpoklady k rozvoji agroturistiky. Potřebné finanční prostředky ale zatím nemá i proto, že dotace často směřují jinam, než by bylo žádoucí.

JEN KLACKY POD NOHY

Problém je podle něj mimo jiné v nedostatečné podpoře zemědělského mládí. „Já například nemohu využít podpory pro začínající zemědělce, protože ty jsou určeny jen těm, kteří začali nejpozději před 18 měsíci. Jako mladý zemědělec do 40 let mám sice v rámci projektů v programu rozvoje venkova zvýhodnění 10 bodů, jenže třeba zemědělské podniky mají zvýhodnění 30 bodů za to, že opraví kravín, o který se léta nestaraly. Já se o svůj kravín musím starat pořád, a proto nedostanu nic,“ popisuje jednu z mnoha zemědělských absurdit Němec.

Zásadní problém vidí také v převzetí farmy od otce v rámci takzvaného předčasného ukončení zemědělské činnosti. Převod nemovitostí totiž podléhá zdanění, takže nový vlastník začíná hospodařit s povinností zaplatit za to státu statisíce. „Kolega odvedle musel za převzetí rodinné farmy zaplatit skoro půl milionu,“ říká.

Přes řadu problémů se ale oboru, v němž již dosáhl nezpochybnitelných úspěchů, vzdát nehodlá. „Vlastně si nedovedu představit, že bych dělal něco jiného,“ uzavírá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít