Po návratu ze školy jsem jezdíval na traktoru

26. března 2007, 00:00 - PETR HAVEL
26. března 2007, 00:00

FRANTIŠEK NĚMEC, FARMÁŘ: I když Františku Němcovi ještě nebylo 30 let, už nyní ho lze považovat za úspěšného farmáře. Spolu se svou rodinou obhospodařuje 150 hektarů půdy, hodlá otevřít vlastní mini mlékárnu a nyní začal pokukovat i po příležitostech v oblasti agroturistiky.

FRANTIŠEK NĚMEC, FARMÁŘ: I když Františku Němcovi ještě nebylo 30 let, už nyní ho lze považovat za úspěšného farmáře. Spolu se svou rodinou obhospodařuje 150 hektarů půdy, hodlá otevřít vlastní mini mlékárnu a nyní začal pokukovat i po příležitostech v oblasti agroturistiky.

Přijíždíte-li do malé obce Netín na Vysočině, nemůžete přehlédnout dřevěný srub nad tamním rybníkem. Ještě ne zcela dokončená stavba poskytuje přístřeší rodině soukromého zemědělce Františka Němce, člena prezidia Společnosti mladých agrárníků.

„Bydlet v takovém srubu byl vždy manželův sen,“ říká jeho žena. Z životního příběhu farmáře přitom vyplývá, že by to zdaleka nemusel být sen poslední. František Němec, ač je mu jen 29 let, má totiž velké plány. Vzhledem k tomu, jak systémově přistupuje k zemědělskému podnikání, má určitě šanci je naplnit.

Z GENERACE NA GENERACI

Stát se soukromým zemědělcem bylo Františkovi v podstatě předurčeno. Poté, co byl jeho otci v roce 1992 vrácen majetek, bylo totiž zřejmé, že existence současné „Farmy rodiny Němcových“ nemůže stát jen na jedné generaci. Františka navíc otec nemusel k farmaření nijak zvlášť přemlouvat.

„V době, kdy otec začal hospodařit, jsem se učil na střední zemědělské škole jako opravář zemědělských strojů a samozřejmě mě lákala jízda na traktoru, který jsme předtím doma neměli. Takže když jsem přišel ze školy, tak jsem hned sedl na traktor. No a když už to člověk nějakou dobu dělá, věnuje tomu soboty i neděle a něco se naučí, je logické, že se to pak snaží využít ve své profesi. Pak za mnou otec přišel, jestli chci u zemědělství zůstat, protože stál před rozhodnutím, zda farmu rozšířit a investovat do ní. To by bez nástupce nemělo smysl, nebylo tedy co řešit,“ říká mladý farmář.

NÁPADY JSOU, ALE CHYBÍ PENÍZE

Původní hospodářství čítající 12 krav a zhruba 20 hektarů pozemků se tak rozrostlo na 150 hektarů a stotřicetihlavé stádo skotu. Pouze u zemědělské výroby ale František Němec zůstat nehodlá. Před ostrým startem je privátní mini mlékárna. V ní hodlá zpracovávat mléko z vlastní produkce na přírodní jogurty, které bude prodávat pod svým logem. „Možnosti, co dělat, jsou pro každého otevřené. Problém je jen v nedostatku peněz,“ říká mladý farmář.

Sám by například potřeboval přikoupit zemědělskou půdu. Krásná příroda v okolí spolu s možností koupání také dává předpoklady k rozvoji agroturistiky. Potřebné finanční prostředky ale zatím nemá i proto, že dotace často směřují jinam, než by bylo žádoucí.

JEN KLACKY POD NOHY

Problém je podle něj mimo jiné v nedostatečné podpoře zemědělského mládí. „Já například nemohu využít podpory pro začínající zemědělce, protože ty jsou určeny jen těm, kteří začali nejpozději před 18 měsíci. Jako mladý zemědělec do 40 let mám sice v rámci projektů v programu rozvoje venkova zvýhodnění 10 bodů, jenže třeba zemědělské podniky mají zvýhodnění 30 bodů za to, že opraví kravín, o který se léta nestaraly. Já se o svůj kravín musím starat pořád, a proto nedostanu nic,“ popisuje jednu z mnoha zemědělských absurdit Němec.

Zásadní problém vidí také v převzetí farmy od otce v rámci takzvaného předčasného ukončení zemědělské činnosti. Převod nemovitostí totiž podléhá zdanění, takže nový vlastník začíná hospodařit s povinností zaplatit za to státu statisíce. „Kolega odvedle musel za převzetí rodinné farmy zaplatit skoro půl milionu,“ říká.

Přes řadu problémů se ale oboru, v němž již dosáhl nezpochybnitelných úspěchů, vzdát nehodlá. „Vlastně si nedovedu představit, že bych dělal něco jiného,“ uzavírá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít