Po hypoteční krizi jsme opatrnější

22. srpna 2008, 17:57 - Petra Pelantová
22. srpna 2008, 17:57

Banka chce otevřít pobočku v Ostravě, pak se chystá na Slovensko

Belgicko-nizozemská banka Fortis patří k významným evropským finančním institucím s nejsilnější pozicí na trzích Beneluxu. Působí ve dvaceti zemích po celé Evropě. Na český trh vstoupila teprve v roce 2005 a operuje zde na základě jednotné bankovní licence Evropské unie. Její doménou je firemní bankovnictví. Mezi klienty patří takoví giganti jako třeba Agrofert nebo ČEZ. Nyní hodlá posílit. A to nejen v České republice.
Čtyřiačtyřicetiletý šéf Fortis Bank Czech Republic Hans Broucke utrousil během rozhovoru s týdeníkem EURO poznámku na adresu ministra financí Miroslava Kalouska. „Nedávno jsem četl jeho prohlášení, že banky dělají obrovské zisky. To je nesmysl,“ tvrdí Belgičan, který v Česku žije už patnáct let, a vysvětlujete: „Jsou to sice vysoká čísla, jenže to musíte porovnávat s dalšími parametry, jako je třeba riziko, které kvůli zisku podstupují, nebo kapitál, jaký využívají k vytvoření takového zisku. Nesnáším taková prohlášení.“

EURO: Když nepočítám Českou exportní banku, máte největší podíl vkladů pojištěných u Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Jak si toto prvenství chcete udržet? Broucke: Exportní financování je segment, do kterého hodně investujeme. Vytvořili jsme tým expertů na exportní financování a máme dobrou pozici mezi tuzemskými exportéry. Mnozí vyvážejí do rizikových oblastí, jako jsou některé africké nebo asijské země, a potřebují precizní finanční řešení, které jim můžeme nabídnout. Pokud jde o exportní financování, jsme velmi silní, a to nejen v Česku. Je to segment, který má obrovský potenciál růstu.

EURO: Se kterými zeměmi nejčastěji spolupracují čeští klienti Fortis Bank? Broucke: Hodně českých investic je do Vietnamu, tam pracujeme na několika projektech. Pak jsou dost typické země jako Bělorusko, Kazachstán, ale také třeba střední Afrika. Velmi zajímavý trh je Turecko. Tam teď probíhá mnoho tendrů, kterých se české firmy zúčastňují. Rovněž jde o arabské země.

EURO: Co bylo hlavním důvodem, že Fortis Bank přišla před třemi lety na český trh? Broucke: Česká republika vstoupila do Evropské unie. Mnoho západních klientů mířilo na tento trh a spousta českých firem si uvědomovala, že jejich domácí trh se rozšířil. Už to nebyla jen ČR, ale celá unie. A právě to bylo hlavním důvodem.

EURO: Jaké máte nyní plány, pokud jde o Českou republiku? Broucke: Chceme pokračovat v našem růstu, který jsme drželi poslední tři roky. Kromě toho chceme expandovat uvnitř regionu.

EURO: Uvažujete o dalším českém městě, kde byste otevřeli kancelář? Broucke: Ano. Nyní sídlíme v Praze. Máme také prodejní místo v Brně a příští rok bychom chtěli mít kancelář i v Ostravě.

EURO: Budete nabírat lidí? Broucke: Samozřejmě že když rostete, potřebujete další lidi. Nyní máme pětadvacet zaměstnanců a kancelář v Ostravě je tak pro dva až tři lidi.

EURO: Plánujete vstup na další trhy? Broucke: Nedávno jsme otevřeli pobočku v Rumunsku a nyní uvažujeme o Slovensku. Někdy ve druhé polovině roku 2009, nejpozději začátkem roku 2010, chceme na Slovensku plnohodnotně operovat. Slovensko přitahuje spoustu investorů.

EURO: Ovlivnil vaše rozhodní fakt, že Slováci už brzy budou platit eurem? Broucke: Nešlo o hlavní důvod. Ekonomické vztahy mezi Slovenskem a Českou republikou jsou velmi těsné a přiznávám, že nyní jsme trochu limitování tím, že nejsme na Slovensku. Kromě toho, Slovensko je silná ekonomika.

EURO: Zaznamenali jste byť nepřímo nějaký dopad hypoteční krize? Broucke: Nepřímo určitě. Ale to se týká všech, Fortis není výjimkou. Mnohem detailněji se zvažuje, zda budeme danou transakci financovat, ale to je u všech hráčů na trhu. Banky se více bojí rizika. Vidí, co se děje v USA. Jsme opatrnější.

EURO: Jak hodnotíte české banky? Broucke: Je těžké hodnotit konkurenci, ale každopádně jsme srovnatelní. Vezměte si třeba ČSOB: její vlastník KBC — to jsou naši belgičtí kolegové. Mají v Belgii solidní pozici, ve střední a východní Evropě jsou pak velmi silní. Totéž Erste Bank. Jenže pokud bude česká firma potřebovat pomoc při exportním financování, leasingu či factoringu, nebo bude potřebovat jiné finanční služby společně pro Itálii, Dánsko a Velkou Británii, není zde mnoho bank, které by firmě nabídly řešení pro tyto tři země současně. My jsme toho schopni, což je naše výhoda. Umíme také kompenzovat úrokové sazby, když v jedné zemi narostou a ve druhé poklesnou.

EURO: Co považujete za hlavní výhodu oproti konkurenci? Broucke: Když jsme před třemi lety přišli do ČR, všichni se nás ptali, co chceme nabídnout jiného než ostatní, kteří už na trhu působili. Firmám nabízíme jedinečnou sít poboček. A nejsme jen v hlavních městech. Například ve Francii jsme v každém větším městě. V Polsku jsme v osmi největších městech. Totéž v Německu. A právě takovou síť poboček nabízíme českým středním a velkým podnikům.

EURO: Když mluvíme o výhodách, můžete říct, že jste levnější než konkurence? Broucke: Ano, ale nesoutěžíme v ceně. Nemám rád posuzování podle ceny, alespoň ne ve firemním bankovnictví. Je obtížné porovnat produkty, které jsou velmi specifické a na míru ušité potřebám firmy. Cena je jen jedna část celého řešení.

EURO: Máte striktní pravidla pro firmy, které mohou být vašimi klienty. Chcete říct, že pokud společnost nemá příjmy vyšší než 2,5 milionu eur, tak jí odmítnete? Broucke: Odmítnutí je silné slovo. Jsme velmi vstřícní a korektní. Jde o to, že se zaměřujeme na firmy, pro které máme nějakou přidanou hodnotu. Pokud toho nejsme schopni, vysvětlíme, že nejsme ten správný partner. Dáváme přednost kvalitě před kvantitou.

EURO: Odmítáte firmy často? Broucke: Často ne. Jsme úzce profilovaní, a to je i důvod, proč neděláme masivní marketing v televizi nebo v tisku. Jsme v pozici, kdy si důkladně vybíráme, na koho se budeme orientovat. Například v Česku to je sto největších společností.

EURO: Jak získáváte zákazníky? Oslovujete je, nebo spíš chodí oni za vámi? Broucke: Obojí. Chodí za námi hodně klientů. Když se podíváte na naše portfolio, je to padesát na padesát. Zhruba padesát procent jsou zahraniční firmy působící v Česku a zbytek jsou české společnosti.

BOX
Hans Broucke (44)
Rodilý Belgičan působí ve Fortis Bank od roku 2003. Předtím pracoval dlouhou dobu pro ING. Kariéru bankovního experta odstartoval v belgické pobočce Royal Bank of Canada. V České republice je patnáct let. Je ženatý, má dvě děti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít