Plzeň zná návrh nové grafické tváře projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015

15. července 2011, 18:55 - Profit, TZ
15. července 2011, 18:55

Plzeň o.p.s. na doporučení nezávislé expertní poroty vybrala návrh na novou grafickou tvář projektu Plzeň 2015. Jejími autory jsou grafici Robert Jansa, Adam Macháček a Petr Bosák, sdružení ve studiu 2011 Designers.

Foto: Město Plzeň

Cílem veřejné grafické soutěže bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. Dalšími kroky určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude tvorba animace loga a nové hudební znělky projektu.

Plzeň o.p.s. vybrala dne 13/7/2011 na základě doporučení expertní poroty návrh nové grafické tváře projektu Plzeň 2015. Cílem veřejné grafické soutěže, která byla vypsána v dubnu 2011, bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. V soutěži se sešlo celkem 14 návrhů, z nichž 2 byly vyřazeny pro porušení anonymity a jeden pro nesplnění zadání soutěže.

Předsedou poroty byl Robert V. Novák, grafik a dvojnásobný nositel ceny Czech Grand Design, místopředsedkyní Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, dalšími členy Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni, František Stecker z Ústavu umění a designu Západočeské Univerzity a plzeňský architekt Jiří Boudník. V roli odborných konzultantek byly ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková a programová manažerka společnosti Plzeň 2015 šárka Havlíčková.

Finanční odměna byla vypsána pro první tři místa v soutěži, porota se však rozhodla první místo neudělit. Vybrala dva návrhy, které vyzvala k doplnění, na jehož základě se rozhodla udělit druhé místo studiu 2011 Designers. Ten je zastoupen mladými grafiky Robertem Jansou, Adamem Macháčkem a Petrem Bosákem s bohatou českou i mezinárodní zkušeností. Jako grafičtí designéři mimo jiné vytvářeli vizuální podobu festivalu SPERM, nový vizuální styl Domu umění v Brně a Bienále Brno 2010, Galerie Středočeského kraje (GASK) upravili řadu knih a katalogů (Josef Lada, CAP, Eva Koťátková, Laďa Gažiová, a další).

Předseda poroty Robert V. Novák, který bude dále se společností Plzeň 2015 o.p.s. spolupracovat jako supervizor, k tomu poznamenává: „To, že se tato skupina přihlásila do soutěže s velmi kvalitním a odvážným návrhem, je pro mě vlaštovkou, že český grafický design je srovnatelný se světovou špičkou. V tomto případě návrh předčil v mnohém některé vizuální styly dosavadních evropských hlavních měst kultury.“ S vybranou společností bude zahájeno jednání o uzavření rámcové smlouvy.

Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, k průběhu celé soutěže říká: „S ohledem na výzvu, jakou představuje návrh vizuálního stylu prestižního projektu EHMK, mě zarazila poměrně nízká účast ve veřejné soutěži. Čekala bych i více odvahy hledat nové směřování pro kreativní marketing, proto také porota neudělila první cenu. Přesto věřím, že spolupráce s druhým oceněným v soutěži, který získal čtyři z pěti možných hlasů poroty, povede k inovativním změnám v image celého projektu a bude mít dynamický vývoj.“

Dalšími kroky, určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude animace loga a vytvoření hudební znělky projektu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít