Plzeň zná návrh nové grafické tváře projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015

15. července 2011, 18:55 - Profit, TZ
15. července 2011, 18:55

Plzeň o.p.s. na doporučení nezávislé expertní poroty vybrala návrh na novou grafickou tvář projektu Plzeň 2015. Jejími autory jsou grafici Robert Jansa, Adam Macháček a Petr Bosák, sdružení ve studiu 2011 Designers.

Foto: Město Plzeň

Cílem veřejné grafické soutěže bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. Dalšími kroky určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude tvorba animace loga a nové hudební znělky projektu.

Plzeň o.p.s. vybrala dne 13/7/2011 na základě doporučení expertní poroty návrh nové grafické tváře projektu Plzeň 2015. Cílem veřejné grafické soutěže, která byla vypsána v dubnu 2011, bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. V soutěži se sešlo celkem 14 návrhů, z nichž 2 byly vyřazeny pro porušení anonymity a jeden pro nesplnění zadání soutěže.

Předsedou poroty byl Robert V. Novák, grafik a dvojnásobný nositel ceny Czech Grand Design, místopředsedkyní Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, dalšími členy Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni, František Stecker z Ústavu umění a designu Západočeské Univerzity a plzeňský architekt Jiří Boudník. V roli odborných konzultantek byly ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková a programová manažerka společnosti Plzeň 2015 šárka Havlíčková.

Finanční odměna byla vypsána pro první tři místa v soutěži, porota se však rozhodla první místo neudělit. Vybrala dva návrhy, které vyzvala k doplnění, na jehož základě se rozhodla udělit druhé místo studiu 2011 Designers. Ten je zastoupen mladými grafiky Robertem Jansou, Adamem Macháčkem a Petrem Bosákem s bohatou českou i mezinárodní zkušeností. Jako grafičtí designéři mimo jiné vytvářeli vizuální podobu festivalu SPERM, nový vizuální styl Domu umění v Brně a Bienále Brno 2010, Galerie Středočeského kraje (GASK) upravili řadu knih a katalogů (Josef Lada, CAP, Eva Koťátková, Laďa Gažiová, a další).

Předseda poroty Robert V. Novák, který bude dále se společností Plzeň 2015 o.p.s. spolupracovat jako supervizor, k tomu poznamenává: „To, že se tato skupina přihlásila do soutěže s velmi kvalitním a odvážným návrhem, je pro mě vlaštovkou, že český grafický design je srovnatelný se světovou špičkou. V tomto případě návrh předčil v mnohém některé vizuální styly dosavadních evropských hlavních měst kultury.“ S vybranou společností bude zahájeno jednání o uzavření rámcové smlouvy.

Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, k průběhu celé soutěže říká: „S ohledem na výzvu, jakou představuje návrh vizuálního stylu prestižního projektu EHMK, mě zarazila poměrně nízká účast ve veřejné soutěži. Čekala bych i více odvahy hledat nové směřování pro kreativní marketing, proto také porota neudělila první cenu. Přesto věřím, že spolupráce s druhým oceněným v soutěži, který získal čtyři z pěti možných hlasů poroty, povede k inovativním změnám v image celého projektu a bude mít dynamický vývoj.“

Dalšími kroky, určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude animace loga a vytvoření hudební znělky projektu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít