Plzeň zná návrh nové grafické tváře projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015

15. července 2011, 18:55 - Profit, TZ
15. července 2011, 18:55

Plzeň o.p.s. na doporučení nezávislé expertní poroty vybrala návrh na novou grafickou tvář projektu Plzeň 2015. Jejími autory jsou grafici Robert Jansa, Adam Macháček a Petr Bosák, sdružení ve studiu 2011 Designers.

Foto: Město Plzeň

Cílem veřejné grafické soutěže bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. Dalšími kroky určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude tvorba animace loga a nové hudební znělky projektu.

Plzeň o.p.s. vybrala dne 13/7/2011 na základě doporučení expertní poroty návrh nové grafické tváře projektu Plzeň 2015. Cílem veřejné grafické soutěže, která byla vypsána v dubnu 2011, bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. V soutěži se sešlo celkem 14 návrhů, z nichž 2 byly vyřazeny pro porušení anonymity a jeden pro nesplnění zadání soutěže.

Předsedou poroty byl Robert V. Novák, grafik a dvojnásobný nositel ceny Czech Grand Design, místopředsedkyní Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, dalšími členy Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni, František Stecker z Ústavu umění a designu Západočeské Univerzity a plzeňský architekt Jiří Boudník. V roli odborných konzultantek byly ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková a programová manažerka společnosti Plzeň 2015 šárka Havlíčková.

Finanční odměna byla vypsána pro první tři místa v soutěži, porota se však rozhodla první místo neudělit. Vybrala dva návrhy, které vyzvala k doplnění, na jehož základě se rozhodla udělit druhé místo studiu 2011 Designers. Ten je zastoupen mladými grafiky Robertem Jansou, Adamem Macháčkem a Petrem Bosákem s bohatou českou i mezinárodní zkušeností. Jako grafičtí designéři mimo jiné vytvářeli vizuální podobu festivalu SPERM, nový vizuální styl Domu umění v Brně a Bienále Brno 2010, Galerie Středočeského kraje (GASK) upravili řadu knih a katalogů (Josef Lada, CAP, Eva Koťátková, Laďa Gažiová, a další).

Předseda poroty Robert V. Novák, který bude dále se společností Plzeň 2015 o.p.s. spolupracovat jako supervizor, k tomu poznamenává: „To, že se tato skupina přihlásila do soutěže s velmi kvalitním a odvážným návrhem, je pro mě vlaštovkou, že český grafický design je srovnatelný se světovou špičkou. V tomto případě návrh předčil v mnohém některé vizuální styly dosavadních evropských hlavních měst kultury.“ S vybranou společností bude zahájeno jednání o uzavření rámcové smlouvy.

Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, k průběhu celé soutěže říká: „S ohledem na výzvu, jakou představuje návrh vizuálního stylu prestižního projektu EHMK, mě zarazila poměrně nízká účast ve veřejné soutěži. Čekala bych i více odvahy hledat nové směřování pro kreativní marketing, proto také porota neudělila první cenu. Přesto věřím, že spolupráce s druhým oceněným v soutěži, který získal čtyři z pěti možných hlasů poroty, povede k inovativním změnám v image celého projektu a bude mít dynamický vývoj.“

Dalšími kroky, určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude animace loga a vytvoření hudební znělky projektu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít