Plynová princezna prezidentkou?

22. května 2009, 16:53 - mgr. Rita Kindlerová
22. května 2009, 16:53

Premiérka Julija Tymošenková ohlásila, že se zúčastní prezidentských voleb

V zemích Společenství nezávislých států (SNS) není pravidlem, že se ženy aktivně podílejí na vedení země a objevují se v nejvyšších státních funkcích. Pokud se už tak stane, jsou ostře sledované a jejich počínání je hodnoceno rozhodně přísněji než jejich mužských kolegů.
V současné době se pouze na Ukrajině a v Moldavsku objevily ženy-premiérky. Moldavská předsedkyně vlády Zinaida Greceaniiová se ale rozhodně netěší ve světě takové popularitě jako ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která přitahuje pozornost již svým zjevem.
Tymošenková minulý týden prohlásila, že se míní utkat o prezidentské křeslo se dvěma vážnými kandidáty: Viktorem Janukovyčem, nechvalně proslulým lídrem proruské Strany regionů, a Arsenijem Jaceňukem, bývalým mluvčím ukrajinského parlamentu, kterému politologové předpovídají ještě bohatou politickou kariéru.

Oblíbenost klesá „Do voleb jdeme,“ oznámila premiérka a šéfka Bloku Julije Tymošenkové (BJuT) na schůzce vlády s představiteli malého a středního byznysu. Již dříve o záměru kandidovat na prezidenta informovali současný prezident Viktor Juščenko, již zmíněný Janukovyč, bývalý ministr obrany Anatolij Hrycenko a kyjevský primátor Leonid Černoveckyj (osoba, která je všeobecně neoblíbená za likvidaci starých památek a propojení se stavební mafií). Jaceňuk se prozatím oficiálně nevyjádřil, ale média o jeho kandidatuře spekulují již delší dobu. Tymošenková má dle sociologických výzkumů šanci kolem šestnácti procent, Janukovyč 20 až 25 procent a Jaceňuk asi čtrnáct procent. Datum konání prezidentských voleb a začátku kampaně ještě nejsou stanoveny. Pozdější termín by byl výhodný pro Janukovyče a Jaceňuka, jejichž rating roste, tvrdí Vadym Karasjov, ředitel Kyjevského ústavu globální strategie. Obliba Tymošenkové naopak klesá, a tudíž se premiérka snaží prosadit co nejbližší datum. Významný podíl na klesání popularity takzvané plynové princezny má zvláště ekonomická krize, která se dle průzkumů negativně dotýká více než osmdesáti procent Ukrajinců a kterou politici neřeší adekvátním způsobem vzhledem k zadluženosti země a politické a ekonomické nestabilitě.

Box:
Julija Tymošenková (narozena 1960 v Dnipropetrovsku)
- Ukrajinská politička, první žena-premiérka Ukrajiny (2005 a od 2007), šéfka strany Blok Julije Tymošenkové.
- S Viktorem Juščenkem vedla takzvanou oranžovou revoluci roku 2004.
- Časopis Forbes ji v roce 2005 zařadil mezi nejvlivnější ženy na světě.
- V 90. letech se pohybovala na trhu s plynem a její činnost je dodnes hodnocena nejednotně, přestože se jí podařilo vyrovnat ukrajinský plynový dluh s Ruskem (v Rusku byl na ni dokonce vydán mezinárodní zatykač za krádeže ruského plynu), podnikala i ve strojírenství a realitách.
- Je přezdívána „plynová princezna“, mezi intelektuály pak „fürerša“.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít