Plynařská princezna míří na Západ

31. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
31. ledna 2005, 00:00

UKRAJINA Nový ukrajinský prezident Viktor Juščenko vybral minulý týden pro svou zemi premiérku. Stala se jí bývalá podnikatelka Julija Tymošenková. Charismatická prozápadní politička je dalším symbolem odklonu Ukrajiny od ruského vlivu.

Úsměv na tváři Tymošenkové nekazí ani mezinárodní zatykač. foto: ČTK

UKRAJINA

Nový ukrajinský prezident Viktor Juščenko vybral minulý týden pro svou zemi premiérku. Stala se jí bývalá podnikatelka Julija Tymošenková.

Charismatická prozápadní politička je dalším symbolem odklonu Ukrajiny od ruského vlivu. Osobní charisma a půvab, ale i radikalismus, s nímž prosazuje své cíle, učinily z Tymošenkové jednu z ústředních postav „oranžové revoluce“, která vynesla na Ukrajině k moci reformní politiky.

Jmenování čtyřiačtyřicetileté Tymošenkové do čela vlády ale podle politologů může těžce nést Rusko, vůči kterému se premiérka často ohrazovala. „Prohráli jen ruští technologové, kteří sázeli na Janukovyče, podporujícího korupci a nečisté privatizační postupy,“ řekla například na adresu Ruska po prezidentských volbách. Plynařská princezna, jak je Tymošenková kvůli své podnikatelské minulosti přezdívána, však nyní slovník mírní a východnímu sousedovi nabízí „co nejširší možnosti uplatnění“ na Ukrajině.

Důvodem je i snaha získat si východní, prorusky orientovanou část Ukrajiny. Tomu odpovídala její nedávná cesta na východ země: „Jsem s vámi,“ prohlásila otevřeně ve fotbalovém dresu Šachtaru Doněck před svými kritiky. „Narodila jsem se v nedalekém Dněpropetrovsku a vyrostla jsem v rusky mluvící rodině,“ dodala.

Problémem však zůstává mezinárodní zatykač, který byl na Tymošenkovou vydán v Moskvě pro údajné podplácení ruských generálů v devadesátých letech. Tehdy kontrolovala jako jedna z nejbohatších podnikatelek holding Jednotné energetické systémy Ukrajiny.

Také ukrajinská justice vede již léta vyšetřování proti Tymošenkové, která v roce 2001 strávila několik týdnů ve vyšetřovací vazbě kvůli obvinění z korupce a zpronevěry. Tymošenková všechna obvinění odmítá a nehledě na minulost, o které jen nerada hovoří, zůstává symbolem svěžích změn na Ukrajině.

Tymošenková se narodila v roce 1960, vystudovala ekonomii a vrhla se do podnikání. V roce 1995 založila koncern JESU a o rok později již byla poslankyní. Právě v letech 1995-1997 se údajně dopustila trestných činů. Z byznysu do politiky přešla definitivně v roce 1999, kdy ji prezident Leonid Kučma jmenoval vicepremiérkou odpovědnou za energetiku. Ve funkci pobyla dva roky a poté se stala jednou z vůdčích osobností opozice. 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít