Plynaři chystají velký třesk

15. listopadu 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
15. listopadu 2004, 00:00

Evropská energetikaOtevírání evropského trhu s plynem nepostupuje tak hladce, jak si zastánci konkurenčního prostředí představovali. Evropská komise není spokojená s dosavadními výsledky a její energetická sekce už oznámila, že dvacet z pětadvaceti zemí rozšířené Unie dostane v brzké době takzvaný vytýkací dopis.

Evropská energetika

Otevírání evropského trhu s plynem nepostupuje tak hladce, jak si zastánci konkurenčního prostředí představovali. Evropská komise není spokojená s dosavadními výsledky a její energetická sekce už oznámila, že dvacet z pětadvaceti zemí rozšířené Unie dostane v brzké době takzvaný vytýkací dopis. Jednotlivé státy v něm upozorní, že neplní Směrnici 2003/55/EC. Podle této závazné směrnice by měl být ve většině zemí Unie plynárenský trh otevřený mnohem víc, než tomu ve skutečnosti je. Směrnice říká, že by už letos měli všichni zákazníci kromě domácností mít možnost, aby si z konkurenčních nabídek vybrali dodavatele plynu. Od roku 2007 by pak tuto možnost měly mít i domácnosti. V řadě zemí včetně České republiky se s otevíráním trhu ještě ani nezačalo. Česká republika zatím nic nezmeškala, protože má výjimku. V rámci předvstupních rozhovorů si dojednala, že s liberalizací začne až v příštím roce. Trh neotevře naráz pro všechny firemní zákazníky, ale v prvním roce jen pro největší, hlavně průmyslové odběratele plynu. Další firmy a organizace se připojí o rok později. Od roku 2007 si mají na českém trhu vybírat z konkurenčních nabídek všichni zákazníci, včetně domácností. Představitelé České plynárenské unie (ČPU) jsou přesvědčení, že se naše země rovněž výhradám ze strany Bruselu nevyhne. „Předpokládáme, že nám sdělí, že česká legislativa není úplně v souladu se směrnicí,“ říká ředitelka ČPU Marta Ptáčková.

ZAČAROVANÝ UNBUNDLING

Podobnou výtku dostanou i ostatní země. I těm, které již trh otevřely, komise zřejmě sdělí, že nevytvořily podmínky pro vstup konkurenčních subjektů. Tedy že trh otevřely jen formálně a legislativně ani technicky nezajistily, aby na něj mohly vstoupit jiné firmy než původní monopolní dodavatelé plynu. Z tabulky, kterou zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, je zřejmé, že šest států Unie (Rakousko, Dánsko, Itálie, Německo, Španělsko a Velká Británie) má už dnes trh s plynem otevřený ze sta procent. Podmínku otevření pro všechny zákazníky kromě domácností zřejmě Česko začíná otevírat trh s plynem. Pouští na něj konkurenci, což je změna, jaká nemá v tomto monopolním odvětví obdoby. Liberalizaci plynárenství požaduje EU. Profit na toto téma přinese sérii článků.

EVROPSKÁ ENERGETIKA

Plynaři chystají velký třesk plní idalší čtyři země (Belgie, Irsko, Estonsko, Litva), které uvádějí volný trh uvíce než osmdesáti procent spotřeby plynu. Jenže vzornými žáčky zpohledu liberalizace plynárenství je jen polovina z nich. Dokonce i ze zemí, které uvádějí stoprocentně otevřený trh, dostanou vytýkací dopis přinejmenším Německo aItálie. Bruselská administrativa je sice může pochválit za rychlejší než požadované otevření trhu, ale nelíbí se jí, že obě země, stejně jako nově přistoupivší Estonsko a Litva, nesplnily požadavky na unbundling. Tedy zjednodušeně řečeno, že ve firmách původních monopolních dodavatelů nedošlo kúplnému oddělení obchodu splynem od jeho přepravy adistribuce. Itálie má za sebou teprve první krok, účetní oddělení obou činností. VNěmecku jsou oněco dál: plynárenské společnosti jsou rozděleny manažersky. Obchod, který má být otevřený pro vstup konkurence, je tak alespoň na řídicí úrovni oddělený od regulované přepravy adistribuce plynu.

PAPÍROVÉ ZMĚNY

Komise ovšem požaduje úplné, tedy právní rozdělení firem. Právě takový unbundling je podle jejího názoru jednou z nejdůležitějších podmínek pro vznik trhu. Domnívá se, že bez něj nemohou být nastoleny nediskriminační podmínky ani pro nové obchodníky s plynem. O papírovém, formálním otevírání trhu se často mluví i pro malý zájem ze strany zákazníků. Je pravda, že ani v zemích, kde mají spotřebitelé možnost změnit dodavatele plynu už několik let, ji příliš nevyužívají. Komise očekávala, že uvítají konec monopolu a k jinému než původnímu dodavateli se obrátí až šedesát procent oprávněných zákazníků. Dnes je jich však i v zemích s plně otevřeným trhem deset až patnáct procent. Často proto, že mnohé státy nevytvořily technické podmínky pro hladký přechod k jinému dodavateli. Brusel jednotlivým zemím vytýká, že je pro zákazníky proces změny dodavatele příliš složitý nebo téměř nemožný. Oponenti liberalizace mají jiný názor. Tvrdí, že zákazníci nemají ke změně důvod. V Evropě, která má omezený počet zdrojů plynu, se levnější konkurenční nabídky nedočkají.

LOTYŠSKÝ KOMISAŘ

Nynější pravidla daná směrnicí z roku 2003 se ovšem mohou ještě změnit. Komise podle některých signálů uvažuje o nové směrnici. „Už fakt, že ji nesplnila ani většina zemí bývalé patnáctky, naznačuje, že s ní není něco v pořádku,“ upozorňuje ČPU. Představy o konkurenčním prostředí na trhu s plynem narážejí na omezené možnosti dodávek plynu. Kontinentální Evropa nemá vlastní zdroje a do všech zemí Unie se tak plyn dováží. Státy EU mají až na výjimky s vlastní lokální těžbou v podstatě jen tři možnosti - aby pokryly domácí spotřebu, mohou brát plyn z Ruska, z N orska nebo z Alžírska. „V ytvořit konkurenci na zdrojích, které jsou mimo legislativu EU, je velmi obtížné,“ uvádí ředitelka ČPU. Směrnice z minulého roku je už druhá v pořadí - vloni nahradila původní předpis z roku 1998. I když přinesla požadavky na rychlejší otevírání trhu s plynem, zavedla na základě dřívějších zkušeností i něco, co lze nazvat obranným mechanismem. Jednotlivé státy tak mají podle nynější směrnice povinnost sledovat bezpečnost dodávek plynu. Podle odborníků se po výpadcích proudu v USA iv Evropě ukázalo, že nekontrolovaná liberalizace a tlak na snižování cen může vést k podinvestování oboru, který pak není schopný zajistit spolehlivé dodávky energie. Současnou komisařku pro energetiku nyní v Unii podle návrhu nového předsedy, Španěla José Barrosa, vystřídá zástupce Lotyšska, Andris Piebalgs. Lotyšsko je stejně jako Česká republika zemí, která s otevíráním trhu teprve začne. Představitelé ČPU se přesto nedomnívají, že by se s novým komisařem mohla plynárenská politika Unie výrazně změnit. „I když má komisař výrazné slovo, strategii vždy připravuje příslušný odbor bruselské administrativy,“ říkají. 

Jak si Brusel představuje otevírání trhu s plynem

(podle Směrnice 2003/55/EC)

* Od 1. července 2004 mají být oprávněnými zákazníky (mohou vybírat z konkurenčních nabídek) všichni koneční odběratelé kromě domácností.

* Od 1. července 2007 mají být oprávněnými zákazníky všichni odběratelé plynu včetně domácností.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

**OTEVŘENÝ TRH: JAK DALEKO JSOU JEDNOTLIVÉ ZEMĚ EU

StátMíra otevření trhu (%) Unbundling1)
 Belgie83právní rozdělení
 Česká republikaúčetní rozdělení 
 Dánsko100 provozní a právní2)
 Estonsko80 neuvedeno  
 Francie37 účetní rozdělení  
 Irsko85 manažerské rozdělení
 Itálie100 účetní rozdělení 
 Litva 80 účetní rozdělení
 Lotyšsko0účetní oddělení  
 Lucembursko72 manažerské rozdělení  
 Maďarskoprávní a účetní  
 Německo100 manažerské rozdělení  
 Nizozemsko60 manažerské a právní 
 Polsko34 účetní rozdělení
 Rakousko100 právní rozdělení  
 Slovensko33 právní rozdělení
 Slovinsko50 účetní rozdělení  
 Španělsko 100 právní rozdělení  
 Švédsko51 účetní rozdělení
 Velká Británie100 provozní rozdělení  

Vysvětlivky:

1) úroveň oddělení obchodu od přenosu a od distribuce,

2) na různé úrovni v přenosových a distribučních firmách

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít