Plomby jako balonek

07. dubna 2011, 15:19 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
07. dubna 2011, 15:19

Téměř polovina manažerů by platbu amalgámu podpořila

Podpořili byste návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby si pacienti platili i amalgámové plomby, které dnes hradí zdravotní pojišťovny?

Ano – 43,7 %
Ne – 48,4 %
Je mi to jedno – 7,9 %

Návrh, že by si lidé mohli platit u zubařů i amalgámové plomby, nesklidil velké nadšení. Přesto se objevilo poměrně značné procento těch, kteří by se za určitých podmínek s takovou platbou smířili. Mezi manažery, kteří odpověděli na anketní otázku týkající se tohoto námětu, jich bylo přes čtyřicet procent. O něco více, téměř padesát procent účastníků Manažerského barometru, však nepovažuje placení za amalgámovou plombu za správný či systémový krok. Většinou proto, že jde podle nich o úkon základní stomatologické péče, na niž si každý přispívá ve zdravotním pojištění. „Domnívám se, že jestli tam něco jednoznačně patří, pak jsou to právě amalgámové plomby. Kdyby se z ní neměly hradit, tak už tam zůstane jen trhání zubů,“ píše jeden z účastníků ankety. Mnozí z odpovídajících upozornili, že by po přeřazení „amalgámu“ do nadstandardu ztratily pro zubaře smlouvy s pojišťovnami smysl. „Pokud by si pacienti měli platit i za plomby, které dnes hradí zdravotní pojišťovny, tak bych doporučoval tyto pojišťovny zcela zrušit,“ píše manažer, který by v tom případě celý systém placení lékařské péče převedl na přímé úhrady pacientů, kombinované s komerčním pojištěním. Další připomíná, že základní plomby mají poměrně daleko ke skutečnému nadstandardu. „Nebavíme se o žádné plastice nebo keramických zubech. Kdyby si měli občané platit i za amalgám, pak už nevím, proč by měli odvádět zdravotní pojištění.“
Ministr Leoš Heger sklidil kritiku i za to, že se o plombách vůbec zmínil. Jeden z respondentů tuto informaci označil za náhodně nadhozený testovací balonek, u něhož se „čeká na odezvu odborné i laické veřejnosti, co by tak ještě mohlo projít“. Ministerstvo by podle něj nemělo takové balonky vypouštět, dokud nebude moci předložit jasný koncept reformy zdravotnictví včetně seznamu oficiálních nadstandardů. „Vytrhávání jednotlivých položek ze solidárního okruhu bez jasně definovaného systémového rámce povede pouze k dalšímu mlžení a ve výsledku ke ztrátě podpory veřejnosti,“ varuje ve své odpovědi.
Manažeři zmiňují potřebu zvýšení finančních zdrojů, mnozí by se však soustředili na jiný – podle nich efektivnější – způsob jejich hledání. „Až začnou šetřit zdravotní pojišťovny na stavbách svých paláců, management nemocnic nebude kupovat několikanásobně předražené zařízení a služby, tak bude peněz dost i bez platby za amalgámové plomby,“ píše jeden. Jiný jde dál a sarkasticky se ptá, kolik plomb by se asi tak dalo pořídit za jeden gripen. „Kdyby se podařilo snížit zbytečné ztráty spojené s veřejnými zakázkami, tak můžeme všem pacientům zdarma dláždit ústní dutiny těmi nejlepšími materiály, které jsou dnes na světě k dispozici,“ doplňuje.
Také jiný manažer by k placení amalgámu přistoupil až poté, co by se vyčerpaly jiné možnosti. „Můžeme se o tom bavit, ale až se odstraní plýtvání ve zdravotnictví, a to na všech úrovních, nemocnicemi počínaje, zdravotními pojišťovnami a ministerstvem konče. A pouze za předpokladu, že spoluúčast pacienta bude i po těchto krocích nezbytná.“
Mnozí manažeři, kteří by platbu za amalgám podpořili, připomínají, že si většina lidí už teď u zubaře stejně všechno platí. Nebo že si lidé váží pouze toho, co není jakoby zadarmo. Přímé platby za jakoukoli plombu by je tak mohly donutit k lepší péči o chrup. Nynější praxe podle nich vede ke zneužívání nastaveného systému. „Mám slušného zubaře a platím si všechno,“ svěřuje se respondent, který vysvětluje, proč na to přistoupil: „Ten neslušný nastavoval ruku na hotové peníze a pak totéž ještě účtoval pojišťovně.“
Účastníci ankety požadují, aby i přímé platby podléhaly alespoň nějaké regulaci. Třeba aby byly zavedeny jen pro pacienty starší patnácti let nebo v kombinaci s benefity za preventivní péči. Jeden z manažerů to popisuje jako „komerční pojištění pro dentistické služby“ podobného typu jako povinné ručení u motorových vozidel.
Anketa o amalgámových plombách ukázala, jak těžké bude sestavit seznam nadstandardů, a zejména jeho jednotlivé položky prosadit. Diskuse bude nepochybně rozsáhlá, shoda minimální. Stomatologie je podle jednoho příspěvku názorným příkladem to, že něco „je zdarma, něco s doplatkem, něco si pacienti musejí platit sami. Ale nikdo neví, proč je to zrovna tak“.

Odpovědělo celkem 126 manažerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít