Plomby jako balonek

07. dubna 2011, 15:19 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
07. dubna 2011, 15:19

Téměř polovina manažerů by platbu amalgámu podpořila

Podpořili byste návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby si pacienti platili i amalgámové plomby, které dnes hradí zdravotní pojišťovny?

Ano – 43,7 %
Ne – 48,4 %
Je mi to jedno – 7,9 %

Návrh, že by si lidé mohli platit u zubařů i amalgámové plomby, nesklidil velké nadšení. Přesto se objevilo poměrně značné procento těch, kteří by se za určitých podmínek s takovou platbou smířili. Mezi manažery, kteří odpověděli na anketní otázku týkající se tohoto námětu, jich bylo přes čtyřicet procent. O něco více, téměř padesát procent účastníků Manažerského barometru, však nepovažuje placení za amalgámovou plombu za správný či systémový krok. Většinou proto, že jde podle nich o úkon základní stomatologické péče, na niž si každý přispívá ve zdravotním pojištění. „Domnívám se, že jestli tam něco jednoznačně patří, pak jsou to právě amalgámové plomby. Kdyby se z ní neměly hradit, tak už tam zůstane jen trhání zubů,“ píše jeden z účastníků ankety. Mnozí z odpovídajících upozornili, že by po přeřazení „amalgámu“ do nadstandardu ztratily pro zubaře smlouvy s pojišťovnami smysl. „Pokud by si pacienti měli platit i za plomby, které dnes hradí zdravotní pojišťovny, tak bych doporučoval tyto pojišťovny zcela zrušit,“ píše manažer, který by v tom případě celý systém placení lékařské péče převedl na přímé úhrady pacientů, kombinované s komerčním pojištěním. Další připomíná, že základní plomby mají poměrně daleko ke skutečnému nadstandardu. „Nebavíme se o žádné plastice nebo keramických zubech. Kdyby si měli občané platit i za amalgám, pak už nevím, proč by měli odvádět zdravotní pojištění.“
Ministr Leoš Heger sklidil kritiku i za to, že se o plombách vůbec zmínil. Jeden z respondentů tuto informaci označil za náhodně nadhozený testovací balonek, u něhož se „čeká na odezvu odborné i laické veřejnosti, co by tak ještě mohlo projít“. Ministerstvo by podle něj nemělo takové balonky vypouštět, dokud nebude moci předložit jasný koncept reformy zdravotnictví včetně seznamu oficiálních nadstandardů. „Vytrhávání jednotlivých položek ze solidárního okruhu bez jasně definovaného systémového rámce povede pouze k dalšímu mlžení a ve výsledku ke ztrátě podpory veřejnosti,“ varuje ve své odpovědi.
Manažeři zmiňují potřebu zvýšení finančních zdrojů, mnozí by se však soustředili na jiný – podle nich efektivnější – způsob jejich hledání. „Až začnou šetřit zdravotní pojišťovny na stavbách svých paláců, management nemocnic nebude kupovat několikanásobně předražené zařízení a služby, tak bude peněz dost i bez platby za amalgámové plomby,“ píše jeden. Jiný jde dál a sarkasticky se ptá, kolik plomb by se asi tak dalo pořídit za jeden gripen. „Kdyby se podařilo snížit zbytečné ztráty spojené s veřejnými zakázkami, tak můžeme všem pacientům zdarma dláždit ústní dutiny těmi nejlepšími materiály, které jsou dnes na světě k dispozici,“ doplňuje.
Také jiný manažer by k placení amalgámu přistoupil až poté, co by se vyčerpaly jiné možnosti. „Můžeme se o tom bavit, ale až se odstraní plýtvání ve zdravotnictví, a to na všech úrovních, nemocnicemi počínaje, zdravotními pojišťovnami a ministerstvem konče. A pouze za předpokladu, že spoluúčast pacienta bude i po těchto krocích nezbytná.“
Mnozí manažeři, kteří by platbu za amalgám podpořili, připomínají, že si většina lidí už teď u zubaře stejně všechno platí. Nebo že si lidé váží pouze toho, co není jakoby zadarmo. Přímé platby za jakoukoli plombu by je tak mohly donutit k lepší péči o chrup. Nynější praxe podle nich vede ke zneužívání nastaveného systému. „Mám slušného zubaře a platím si všechno,“ svěřuje se respondent, který vysvětluje, proč na to přistoupil: „Ten neslušný nastavoval ruku na hotové peníze a pak totéž ještě účtoval pojišťovně.“
Účastníci ankety požadují, aby i přímé platby podléhaly alespoň nějaké regulaci. Třeba aby byly zavedeny jen pro pacienty starší patnácti let nebo v kombinaci s benefity za preventivní péči. Jeden z manažerů to popisuje jako „komerční pojištění pro dentistické služby“ podobného typu jako povinné ručení u motorových vozidel.
Anketa o amalgámových plombách ukázala, jak těžké bude sestavit seznam nadstandardů, a zejména jeho jednotlivé položky prosadit. Diskuse bude nepochybně rozsáhlá, shoda minimální. Stomatologie je podle jednoho příspěvku názorným příkladem to, že něco „je zdarma, něco s doplatkem, něco si pacienti musejí platit sami. Ale nikdo neví, proč je to zrovna tak“.

Odpovědělo celkem 126 manažerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít