Plné kapsy karet

01. února 2008, 12:08 - Ivan Pilný
01. února 2008, 12:08

Glosa postaršího technokrata

Čipových karet přibývá. Není divu, že se probudil i stát. Dvě ministerstva – vnitro a zdravotnictví - vedou vášnivý spor o to, zda by se občanka a zdravotní karta měly sloučit. Ministerstvo vnitra argumentuje nižšími náklady a zjednodušením pro občana, zdravotnictví zase citlivými a specifickými údaji. Přiznám se, že podstatu sporu nechápu. Čipovými kartami budeme zaplaveni tak jako tak - firmy, města či spolky vydávají a budou vydávat své. Nelze tomu zabránit. Shell nebude chtít společnou kartu s plynárnami a spojit v jedné kartě Liberec a Plzeň nedává smysl. Podstatou sporu je tedy jako obvykle u státu snaha chránit a učinit důležitým svůj resort. Na straně dodavatelů přináší lobbing za oddělené systémy větší prodej a možnost finálního slučování.
Proč vlastně čipové karty? Jedním důvodem je identifikace a záznam státem sledovaných a regulovaných činností a atributů. Těmi jsou nejen občanství, řidičský průkaz, ale i třeba průkaz zbrojní či živnostenské oprávnění. Skutečné údaje jsou uloženy v centrálních databázích a ti, kteří vás mají nebo musejí identifikovat, jsou vybaveni příslušným čtecím zařízením. Nezbytnou součástí bezpečné identifikace musí být vaše fotka, PIN nebo něco jiného, co omezí možnost krádeže a zneužití identity. Tyto doplňky mohou být buď přímo na kartě (fotka) nebo opět v centrální databázi.
Druhým důvodem existence čipové karty je možnost transakcí. Kartou můžete zaplatit lístek na tramvaj či poplatek u lékaře. Vše za předpokladu, že někde na nějakém účtu nebo přímo předplacením na čipové kartě jsou peníze.
Snahu státu automatizovat procesy, které vyžadují identifikaci nebo výběr poplatku, je nutné ocenit. Klíč k řešení ale nespočívá v dohadování o počtu karet, ale především v omezení procesů vyžadujících identifikaci. To sníží nejen náklady, ale i byrokracii. Bez tolikrát zmiňovaného sloučení a zpřístupnění registrů to nepůjde. Daňoví poplatníci ponesou náklady nejen na karty, ale také na čtečky a tvorbu, údržbu a aktualizaci databází. Nemělo by se tedy chodit s kanonem na vrabce a automatizovat nepotřebné nebo dílčí agendy.
Problém je, že není nikoho, kdo to tak říkajíc rozsekne. Ministerstvo informatiky je pod drnem, Rada pro informační společnost je Šípková Růženka a premiérův deklarovaný zájem se nekoná. Tak prodlužte pendreky a naostřete skalpely! Boj o miliardovou zakázku začíná.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít