Platy po letech rostou

03. března 2011, 03:18 - Renata Lichtenegerová
03. března 2011, 03:18

V tuzemských společnostech začaly v roce 2010 opět růst mzdy specialistů. Polepšili si odborníci na IT, finance či obchod. Požadavky na nové zaměstnance byly loni velmi vysoké. Letos z nich firmy patrně sleví.

Foto: Profimedia

Tuzemské firmy začaly loni opět ve větší míře otevírat nová pracovní místa. Trh práce byl napříč všemi obory charakteristický nedostatkem odborníků s předchozí praxí. Zaměstnavatelé byli proto ochotni při získávání nových zkušených kandidátů zvyšovat nástupní mzdy. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2010 až 2011 mezinárodní personální agentury Robert Half. „Poprvé od roku 2008 jsme loni zaznamenali ve všech sledovaných oborech růst mezd alespoň u některých profesí,“ říká ředitel společnosti Robert Half v Česku Aleš Křížek.

Vedle předchozích zkušeností v oboru zůstává klíčovým požadavkem při výběru nových zaměstnanců znalost cizích jazyků, zejména angličtiny. A obecně byly firmy v loňském roce při náborech velmi náročné. „Z důvodu nedostatku kvalifikovaných kandidátů letos očekáváme mírné snížení těchto požadavků, zaměstnavatelé budou dále usilovat o udržení stávajících klíčových pracovníků,“ předpovídá Křížek.

IT je z krize venku

Dobré zprávy přicházejí z oblasti informačních technologií, která je dlouhodobě jakýmsi indikátorem pracovního trhu v Česku. Před třemi lety právě vývoj v IT jako první poukázal na počínající ekonomickou krizi, vloni podle personalistů naopak pozitivní obrat v této oblasti signalizoval začátek hospodářského oživení.

V první polovině loňského roku byla ještě poptávka po IT odbornících nízká a mzdy srovnatelné s úrovní v roce 2009. „K zásadnímu obratu došlo v létě. Následující měsíce potvrdily, že krize na trhu práce v IT skončila. Nejdříve vzrostl počet nově otevíraných pracovních pozic. Poté i na straně uchazečů, kteří změnu zaměstnání odkládali, postupně ustoupily obavy a zvýšil se zájem o nabídku práce,“ popisuje obrat na trhu práce Křížek. K nejrychlejšímu růstu nástupních mezd došlo u programátorů Java a J2EE, kteří si vydělali v průměru 55 až 70 tisíc korun. „V porovnání s počátkem roku 2009 sledujeme minimálně čtyřnásobné navýšení poptávky po těchto odbornících,“ popisuje Křížek. Ze strany zaměstnavatelů vzrostl také zájem o analytiky, testery a projektové manažery.

Ke zlepšení situace došlo také v oblasti obchodu a marketingu, kde v roce 2009 docházelo k restrukturalizaci řady společností, a v důsledku toho i k masivnímu propouštění. Vloni se trh stabilizoval. „Dle našeho průzkumu uvedlo téměř 22 procent respondentů z oblasti obchodu a marketingu, že se jim v uplynulém roce zvýšila stávající mzda, a to převážně její bonusová složka. Jako nejčastější důvody uvedli dobrou výkonnost a výborné pracovní výsledky,“ uvádí Křížek.

Auditoři hledali práci obtížně

Také v oblasti financí a účetnictví poptávaly firmy v loňském roce kvalifikované a zkušené kandidáty. To se projevilo například růstem mezd stávajících zaměstnanců na pozici hlavní účetní s praxí pět a více let, a to v porovnání s rokem 2009 až o 10 procent. K největší změně ale došlo v oblasti auditu. Auditorské společnosti snižovaly počet svých zaměstnanců a ani neotevíraly nové pracovní pozice zejména pro absolventy škol v takové míře, jako tomu bylo v minulosti. „Uchazeči se specifickou praxí pouze z auditu hledali v uplynulém roce uplatnění na trhu práce velmi obtížně, při změně zaměstnání jim byla nabízena výrazně nižší nástupní mzda než v minulosti,“ popisuje situaci, manažer divize Robert Half Finance & Accounting.

Vzhledem k tomu, že firmy v současné době kladou větší důraz na správu a sledování svých pohledávek, vzrostla poptávka po odbornících v credit controllingu (správa pohledávek). „Ti si v minulém roce vydělali měsíčně až o pět tisíc korun více. „K meziročnímu zvýšení horní hranice poskytované mzdy došlo u většiny pozic v oboru finančního řízení,“ popisuje Bergl. Zkušené kandidáty s adekvátním profilem a praxí v oblasti financí a účetnictví zaměstnavatelé často nechtěli zaplatit dle jejich požadavků, u méně zkušených zase váhali s jejich náborem. Výsledkem pak byla zdlouhavá a neefektivní výběrová řízení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít