Platy po letech rostou

03. března 2011, 03:18 - Renata Lichtenegerová
03. března 2011, 03:18

V tuzemských společnostech začaly v roce 2010 opět růst mzdy specialistů. Polepšili si odborníci na IT, finance či obchod. Požadavky na nové zaměstnance byly loni velmi vysoké. Letos z nich firmy patrně sleví.

Foto: Profimedia

Tuzemské firmy začaly loni opět ve větší míře otevírat nová pracovní místa. Trh práce byl napříč všemi obory charakteristický nedostatkem odborníků s předchozí praxí. Zaměstnavatelé byli proto ochotni při získávání nových zkušených kandidátů zvyšovat nástupní mzdy. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2010 až 2011 mezinárodní personální agentury Robert Half. „Poprvé od roku 2008 jsme loni zaznamenali ve všech sledovaných oborech růst mezd alespoň u některých profesí,“ říká ředitel společnosti Robert Half v Česku Aleš Křížek.

Vedle předchozích zkušeností v oboru zůstává klíčovým požadavkem při výběru nových zaměstnanců znalost cizích jazyků, zejména angličtiny. A obecně byly firmy v loňském roce při náborech velmi náročné. „Z důvodu nedostatku kvalifikovaných kandidátů letos očekáváme mírné snížení těchto požadavků, zaměstnavatelé budou dále usilovat o udržení stávajících klíčových pracovníků,“ předpovídá Křížek.

IT je z krize venku

Dobré zprávy přicházejí z oblasti informačních technologií, která je dlouhodobě jakýmsi indikátorem pracovního trhu v Česku. Před třemi lety právě vývoj v IT jako první poukázal na počínající ekonomickou krizi, vloni podle personalistů naopak pozitivní obrat v této oblasti signalizoval začátek hospodářského oživení.

V první polovině loňského roku byla ještě poptávka po IT odbornících nízká a mzdy srovnatelné s úrovní v roce 2009. „K zásadnímu obratu došlo v létě. Následující měsíce potvrdily, že krize na trhu práce v IT skončila. Nejdříve vzrostl počet nově otevíraných pracovních pozic. Poté i na straně uchazečů, kteří změnu zaměstnání odkládali, postupně ustoupily obavy a zvýšil se zájem o nabídku práce,“ popisuje obrat na trhu práce Křížek. K nejrychlejšímu růstu nástupních mezd došlo u programátorů Java a J2EE, kteří si vydělali v průměru 55 až 70 tisíc korun. „V porovnání s počátkem roku 2009 sledujeme minimálně čtyřnásobné navýšení poptávky po těchto odbornících,“ popisuje Křížek. Ze strany zaměstnavatelů vzrostl také zájem o analytiky, testery a projektové manažery.

Ke zlepšení situace došlo také v oblasti obchodu a marketingu, kde v roce 2009 docházelo k restrukturalizaci řady společností, a v důsledku toho i k masivnímu propouštění. Vloni se trh stabilizoval. „Dle našeho průzkumu uvedlo téměř 22 procent respondentů z oblasti obchodu a marketingu, že se jim v uplynulém roce zvýšila stávající mzda, a to převážně její bonusová složka. Jako nejčastější důvody uvedli dobrou výkonnost a výborné pracovní výsledky,“ uvádí Křížek.

Auditoři hledali práci obtížně

Také v oblasti financí a účetnictví poptávaly firmy v loňském roce kvalifikované a zkušené kandidáty. To se projevilo například růstem mezd stávajících zaměstnanců na pozici hlavní účetní s praxí pět a více let, a to v porovnání s rokem 2009 až o 10 procent. K největší změně ale došlo v oblasti auditu. Auditorské společnosti snižovaly počet svých zaměstnanců a ani neotevíraly nové pracovní pozice zejména pro absolventy škol v takové míře, jako tomu bylo v minulosti. „Uchazeči se specifickou praxí pouze z auditu hledali v uplynulém roce uplatnění na trhu práce velmi obtížně, při změně zaměstnání jim byla nabízena výrazně nižší nástupní mzda než v minulosti,“ popisuje situaci, manažer divize Robert Half Finance & Accounting.

Vzhledem k tomu, že firmy v současné době kladou větší důraz na správu a sledování svých pohledávek, vzrostla poptávka po odbornících v credit controllingu (správa pohledávek). „Ti si v minulém roce vydělali měsíčně až o pět tisíc korun více. „K meziročnímu zvýšení horní hranice poskytované mzdy došlo u většiny pozic v oboru finančního řízení,“ popisuje Bergl. Zkušené kandidáty s adekvátním profilem a praxí v oblasti financí a účetnictví zaměstnavatelé často nechtěli zaplatit dle jejich požadavků, u méně zkušených zase váhali s jejich náborem. Výsledkem pak byla zdlouhavá a neefektivní výběrová řízení.

Mohlo by vás zajímat

 Dubnová premiéra vozu LeEco LeSee v Pekingu

Číňané představili autonomní vůz, jenž má skolit Teslu

Praha Prague The Style Outlets

V Česku bude třetí outlet. Slibuje prémiové značky

Praha Ilustrační foto

Nových bytů letos přibude nejvíce od realitní krize

Pobočka Vojenské zdravotní pojišťovny v Praze

Nový ředitel vojenské pojišťovny vzejde z konkurzu

Pobočka ERB Bank v Praze

Klienti ERB začali vybírat účty, vyzvedli si skoro čtvrt miliardy

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu 28. října minulý rok.

Většina rektorů nepůjde na hradní oslavy 28. října ani letos

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče