Platy po letech rostou

03. března 2011, 03:18 - Renata Lichtenegerová
03. března 2011, 03:18

V tuzemských společnostech začaly v roce 2010 opět růst mzdy specialistů. Polepšili si odborníci na IT, finance či obchod. Požadavky na nové zaměstnance byly loni velmi vysoké. Letos z nich firmy patrně sleví.

Foto: Profimedia

Tuzemské firmy začaly loni opět ve větší míře otevírat nová pracovní místa. Trh práce byl napříč všemi obory charakteristický nedostatkem odborníků s předchozí praxí. Zaměstnavatelé byli proto ochotni při získávání nových zkušených kandidátů zvyšovat nástupní mzdy. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2010 až 2011 mezinárodní personální agentury Robert Half. „Poprvé od roku 2008 jsme loni zaznamenali ve všech sledovaných oborech růst mezd alespoň u některých profesí,“ říká ředitel společnosti Robert Half v Česku Aleš Křížek.

Vedle předchozích zkušeností v oboru zůstává klíčovým požadavkem při výběru nových zaměstnanců znalost cizích jazyků, zejména angličtiny. A obecně byly firmy v loňském roce při náborech velmi náročné. „Z důvodu nedostatku kvalifikovaných kandidátů letos očekáváme mírné snížení těchto požadavků, zaměstnavatelé budou dále usilovat o udržení stávajících klíčových pracovníků,“ předpovídá Křížek.

IT je z krize venku

Dobré zprávy přicházejí z oblasti informačních technologií, která je dlouhodobě jakýmsi indikátorem pracovního trhu v Česku. Před třemi lety právě vývoj v IT jako první poukázal na počínající ekonomickou krizi, vloni podle personalistů naopak pozitivní obrat v této oblasti signalizoval začátek hospodářského oživení.

V první polovině loňského roku byla ještě poptávka po IT odbornících nízká a mzdy srovnatelné s úrovní v roce 2009. „K zásadnímu obratu došlo v létě. Následující měsíce potvrdily, že krize na trhu práce v IT skončila. Nejdříve vzrostl počet nově otevíraných pracovních pozic. Poté i na straně uchazečů, kteří změnu zaměstnání odkládali, postupně ustoupily obavy a zvýšil se zájem o nabídku práce,“ popisuje obrat na trhu práce Křížek. K nejrychlejšímu růstu nástupních mezd došlo u programátorů Java a J2EE, kteří si vydělali v průměru 55 až 70 tisíc korun. „V porovnání s počátkem roku 2009 sledujeme minimálně čtyřnásobné navýšení poptávky po těchto odbornících,“ popisuje Křížek. Ze strany zaměstnavatelů vzrostl také zájem o analytiky, testery a projektové manažery.

Ke zlepšení situace došlo také v oblasti obchodu a marketingu, kde v roce 2009 docházelo k restrukturalizaci řady společností, a v důsledku toho i k masivnímu propouštění. Vloni se trh stabilizoval. „Dle našeho průzkumu uvedlo téměř 22 procent respondentů z oblasti obchodu a marketingu, že se jim v uplynulém roce zvýšila stávající mzda, a to převážně její bonusová složka. Jako nejčastější důvody uvedli dobrou výkonnost a výborné pracovní výsledky,“ uvádí Křížek.

Auditoři hledali práci obtížně

Také v oblasti financí a účetnictví poptávaly firmy v loňském roce kvalifikované a zkušené kandidáty. To se projevilo například růstem mezd stávajících zaměstnanců na pozici hlavní účetní s praxí pět a více let, a to v porovnání s rokem 2009 až o 10 procent. K největší změně ale došlo v oblasti auditu. Auditorské společnosti snižovaly počet svých zaměstnanců a ani neotevíraly nové pracovní pozice zejména pro absolventy škol v takové míře, jako tomu bylo v minulosti. „Uchazeči se specifickou praxí pouze z auditu hledali v uplynulém roce uplatnění na trhu práce velmi obtížně, při změně zaměstnání jim byla nabízena výrazně nižší nástupní mzda než v minulosti,“ popisuje situaci, manažer divize Robert Half Finance & Accounting.

Vzhledem k tomu, že firmy v současné době kladou větší důraz na správu a sledování svých pohledávek, vzrostla poptávka po odbornících v credit controllingu (správa pohledávek). „Ti si v minulém roce vydělali měsíčně až o pět tisíc korun více. „K meziročnímu zvýšení horní hranice poskytované mzdy došlo u většiny pozic v oboru finančního řízení,“ popisuje Bergl. Zkušené kandidáty s adekvátním profilem a praxí v oblasti financí a účetnictví zaměstnavatelé často nechtěli zaplatit dle jejich požadavků, u méně zkušených zase váhali s jejich náborem. Výsledkem pak byla zdlouhavá a neefektivní výběrová řízení.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít