Plaťte i za rádia v prodejně!

18. června 2007, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
18. června 2007, 00:00

OCHRANNÝ SVAZ AUTORSKÝ: Prodejci elektrospotřebičů mohou mít problémy s kontrolou Ochranného svazu autorského. Ministerstvo kultury totiž souhlasí s názorem, že puštěné televizory či rádia v elektroprodejnách splňují podmínky takzvané veřejné produkce. A za tu obchodníci musejí platit.

OCHRANNÝ SVAZ AUTORSKÝ: Prodejci elektrospotřebičů mohou mít problémy s kontrolou Ochranného svazu autorského. Ministerstvo kultury totiž souhlasí s názorem, že puštěné televizory či rádia v elektroprodejnách splňují podmínky takzvané veřejné produkce. A za tu obchodníci musejí platit. Postihlo to například podnikatele Vlastimila Dvořáka.

Před časem přišla do obchodu ve Světlé nad Sázavou majiteli několika prodejen elektro Vlastimilu Dvořákovi kontrola z Ochranného svazu autorského (OSA). Chtěla, aby zaplatil poplatek za veřejnou produkci ve smyslu zákona. Podnikatel nebyl přítomen, a tak jej zaměstnanec zavolal telefonem. Dvořák mu zakázal podepsat záznam o kontrole.

„S poplatkem zásadně nesouhlasím,“ vysvětluje Dvořák svůj krok. „Předváděné přijímače zde nejsou proto, aby zajišťovaly veřejnou produkci. Ale z toho důvodu, aby předvedly potenciálním zákazníkům svou funkčnost. To je přece něco jiného než například hudební produkce v pohostinských zařízeních,“ dodává.

Majiteli rovněž přišlo absurdní, že kontrolor argumentoval veřejnou produkcí, když v prodejně zrovna nikdo nebyl. „O jakou jde potom veřejnou produkci, a pro koho, když byl v době kontroly obchod prázdný?“ vrtí Dvořák hlavou. „Ostatně, kdyby se to vzalo důsledně, je i prodavač v mém obchodě potenciální zákazník.“ O správnosti svého postupu je Dvořák podle svých slov přesvědčen od doby, kdy jej údajný předkladatel autorského zákona upozornil, že ve zmíněném případě platit nemusí. „Předtím jsem platil z jednoho rádia a jednoho televizoru v každé provozovně,“ upozorňuje podnikatel.

OSA: VŠE BYLO V POŘÁDKU

Opačného názoru je vedoucí pobočky OSA v Havlíčkově Brodě Zdeněk Čebiš. Ten hájí postup svého kontrolora. „Jestliže je puštěn přijímač na místě přístupném veřejnosti, jedná se o veřejnou produkci. Důvody této produkce nejsou pro zpoplatnění rozhodující,“ tvrdí. Výjimkou by podle něj mohl být případ, kdy je produkce součástí předvádění přístroje konkrétnímu zákazníkovi. „V takovém případě se o veřejnou produkci nejedná.“ Čebiš zároveň dodává, že poplatek kontrolor požadoval pouze za autorádio, neboť u televizního přijímače byl puštěn pouze obraz. Nyní je podle jeho slov na řadě pokus o smír. „Pokud by i na ten nereagoval, museli bychom věc řešit soudní cestou,“ varuje.

MINISTERSTVO SOUHLASÍ S KONTROLORY

Ministerstvo kultury jako gestor autorského zákona je na straně svazu. „Jsme toho názoru, že OSA má v tomto případě nejspíš pravdu. Výjimka (obsahuje ji paragraf 30b autorského zákona), které se dovolává majitel obchodu, je totiž v zákoně formulována velice úzce. Do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije dílo v souvislosti s předvedením či opravou přístroje zákazníkovi v rozsahu k tomu nezbytném,“ cituje mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

Podle ní je navíc uplatnění této výjimky, tak jako u všech zákonných licencí, limitováno takzvaným třístupňovým testem (paragraf 29 odst. 2 zákona), kde by uvedený případ užití zřejmě neobstál.

(O problémech podnikatelů s OSA psal Profit podrobně v č. 17/2007.)

KONTROLY OSA Setkali jste se v rámci vašeho podnikání s kontrolou Ochranného svazu autorského?

Museli jste uhradit autorské poplatky?

Zajímá nás vበnázor i zkušenosti.

Napište nám na adresu profit@profit.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít