Platební rozkaz v pracovněprávním sporu

03. září 2007, 00:00 - J. Blažek
03. září 2007, 00:00

Našel jsem starší číslo Profitu, kde jste se zabývali individuálními pracovněprávními spory mezi zaměstnavateli a zaměstnanci o nároky plynoucí z pracovního poměru. Mimo jiné jste uvedli, že soud nemůže pracovněprávní spor, přestože jde o zaplacení peněžité částky, řešit vydáním platebního rozkazu tak jako v jiných sporech.

Můj známý mi však nyní tvrdí, že to možné je. Změnilo se něco?

Vydání platebního rozkazu nebylo donedávna v pracovněprávních sporech přípustné. Od 14. května 2006 však existuje výjimka, kterou přinesla novela občanského soudního řádu. Nyní je tedy přípustná výjimka, jde-li o uplatnění nároku zaměstnance na pracovní odměnu vůči zaměstnavateli.

Podívejme se nejdříve na roli platebního rozkazu obecně:

Soud může na návrh žalobce (ale i bez jeho výslovné žádosti) a bez slyšení žalovaného vydat platební rozkaz, je-li v žalobě uplatněno právo na zaplacení peněžité částky a vyplývá-li uplatněné právo ze skutečností uvedených žalobcem.

Platební rozkaz je projevem zkráceného soudního řízení, které může urychlit řešení některých soudních sporů. Vydání platebního rozkazu závisí na úvaze soudu, který vychází z tvrzení žalobce - ten by proto měl ve vlastním zájmu v žalobě vždy řádně vylíčit skutkový stav věci a připojit listinné důkazy. Žalovaného soud nemusí vyslechnout, a proto před vydáním platebního rozkazu s účastníky řízení neprobíhá žádné jednání v soudní síni. V platebním rozkazu soud žalovanému uloží, aby do 15 dnů od doručení platebního rozkazu žalobci zaplatil uplatněnou pohledávku a náklady řízení, nebo aby v téže lhůtě podal odpor u soudu, který platební rozkaz vydal.

Jsou situace, kdy platební rozkaz vydat nelze. Zejména jde o následující situace:

1) Jde-li o spor ve věcech pracovních, tedy o právech (nárocích) plynoucích z pracovněprávního vztahu. To však (od přijetí zmíněné novely) neplatí, jde-li o uplatnění nároku zaměstnance na pracovní odměnu vůči zaměstnavateli.

2) Není-li znám pobyt žalovaného. 3) Má-li být platební rozkaz doručen žalovanému do ciziny.

Nevydá-li soud platební rozkaz, ať už proto, že jej ve věci vydat nesmí, anebo protože nebyly splněny všechny podmínky pro jeho vydání, nařídí jednání.

Platební rozkaz je nutné doručit žalovanému do vlastních rukou, náhradní doručení je vyloučeno. Nelze-li platební rozkaz doručit, byť jen jednomu ze žalovaných, soud jej zruší v plném rozsahu. Zrušení platebního rozkazu ale neznamená zamítnutí žaloby a není neúspěchem žalobce. Ještě proběhne standardní soudní řízení.

Platební rozkaz, proti němuž nebyl (řádně a včas) podán odpor, má účinky pravomocného rozsudku, tedy konečného, závazného a vykonatelného rozhodnutí. Podá-li i jen jeden ze žalovaných včas odpor, ruší se tím platební rozkaz v plném rozsahu a soud nařídí standardní jednání. Za podání odporu se nevyměřuje soudní poplatek. Odpor by měl být odůvodněn. Avšak ke zrušení platebního rozkazu postačí i pouhý (ale písemný!) projev nesouhlasu s platebním rozkazem.

Zpět k vašemu konkrétnímu dotazu:

Od loňského roku již soud může vydat platební rozkaz i v pracovněprávním sporu. Může tak ale postupovat jen při žalobě, v níž je uplatněno právo zaměstnance na pracovní odměnu (mzdu, plat, odměnu z dohody o pracovní činnosti nebo z dohody o provedení práce) vůči zaměstnavateli a vyplývá-li uplatněné právo ze skutečností uvedených žalobcem. Platební rozkaz v jiných pracovněprávních sporech, tedy třeba ohledně peněžité částky náhrady škody, nelze vydat.

Richard W. Fetter, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít