Article, show

Platební morálka se horší, podepřete raději fakturu směnkou

30. dubna 2009, 00:00 - Vladimír Zdražil
30. dubna 2009, 00:00

Podnikatelé prochází složitým ekonomickým obdobím a platby se začínají opožďovat nebo přestávají chodit úplně. Proto se stále více dodavetelů požaduje po odběratelích přikrytí transakce směnkou. Ukažme si, jak správně tento nástroj používat.

Autor: Profit

Zajištění obchodní transakce směnkou má jednu velkou výhodu oproti nejrůznějším bankovním typům zajišťovacích instrumentů. Směnka je rychlá, operativní a její vystavení si dokáže osvojit váš obchodník už po krátkém zaškolení. Hodí se zejména pro případy, kdy podnik potřebuje rychle dodat a není si jistý tím, že odběratel svým závazkům dostojí. Samotná existence směnky potom v případě sporu výrazným způsobem zvýší šance na zaplacení závazku odběratelem ve prospěch dodavatele. A to je bezpochyby to, oč dnes běží.

Předností je rychlost a operativnost

Obchodníci to znají dnes a denně. Každý den se musí rozhodovat o platební podmínce provázející jednotlivý obchodní případ. Běžně pracují se zálohami nebo holt musí dát zboží na dodavatelský úvěr. A jakmile zboží jednou vyexpedují, pošlou fakturu, tak čekají na den splatnosti. Ten přijde a ono nic.V lepším případě odběratel komunikuje a v horším případě přestane brát telefony, zatajuje se apod. Pak už je každá rada drahá a víceméně se s takovým případem moc dělat nedá. Buď je pohledávka malá a ani nemá smysl ji začít soudně vymáhat (náklady na právníka budou v konečném důsledku vyšší než daňová úspora v důsledku tvorby opravných položek) anebo je větší a celý případ skončí soudním rozhodnutím. Soud sice přiklepne ve většině případů právo na zaplacení dodavateli, avšak exekuce nebo konkurz dlužníka často končí nulovým výsledkem.

Naučte obchodníky psát směnky a pozor na náležitosti

Představme si následující situaci, která je typická pro každodenní obchodní řízení. Sjednáte obchodní případ, cenu a nejste schopni přesvědčit obchodního partnera pro úhradu předem. Jste v situaci, že buď o obchod přijdete anebo ho dáte celý na obchodní úvěr. To je vhodný čas pro směnku.Nabídněte odběrateli možnost, že kromě faktury (daňového dokladu) bude vystavena také směnka cizí. Tato směnka bude vystavena dodavatelem a částku na ní uvedenou zaplatí odběratel v dohodnutém termínu splatnosti. Je logické, že částka k úhradě by měla být stejná jako fakturovaná částka včetně DPH.

PODSTATNÉ NÁLEŽITOSTI SMĚNKY

•Označení v textu, že jde o směnku

• Částka, která má být zaplacena (včetně DPH, aby to mělo smysl)

• Označení, kdo má platit (platí směnečník – v našem případě odběratel)

•Jméno toho, komu má být placeno (v našem případě obchodní jméno dodavatele)

• Datum a místo vystavení směnky

• Podpis výstavce (dodavatel)

Tato směnka není v podstatě nic jiného než jakýsi platební příkaz věřitele adresovaný dlužníkovi zaplatit v určitý den dohodnutou částku.Z výše uvedených informací je jasné, že směnka nemůže být součástí daňového dokladu. Faktura (daňový doklad) a směnka budou na sobě nezávislými listinami a je vhodné, aby na směnku bylo odkázáno v objednávce, popřípadě kupní smlouvě (je-li sjednána).

Směnka funguje a nabízí možnost s ní dále pracovat**

Neplatit faktury se u některých odběratelů stalo docela běžnou záležitostí, avšak nezaplacení směnky má poněkud výraznější emocionální charakter. Jestliže nedojde k zaplacení směnky, tak máte podobně jako v případě dodání bez jakéhokoli zajištění právo řešit spor s odběratelem soudní cestou.V případě existence směnky máte ovšem ještě jeden trumf v ruce. Můžete ji nabídnout k odkupu. Nejčastěji se podnikatel s takovou výzvou obrátí na banku vedoucí účty odběratele nebo na mateřskou společnost dlužníka atd. Efekt takových kroků bývá až překvapivě pozitivní. Odběratel ve strachu z poškození dobrého jména nebo ostudy směnku rád uhradí. To samozřejmě neplatí pro firmy řítící se do úpadku, avšak pro takové odběratele, kteří jsou v přechodných finančních potížích, to bude dostatečným strašákem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít