Platební morálka se horší, podepřete raději fakturu směnkou

30. dubna 2009, 00:00 - Vladimír Zdražil
30. dubna 2009, 00:00

Podnikatelé prochází složitým ekonomickým obdobím a platby se začínají opožďovat nebo přestávají chodit úplně. Proto se stále více dodavetelů požaduje po odběratelích přikrytí transakce směnkou. Ukažme si, jak správně tento nástroj používat.

Autor: Profit

Zajištění obchodní transakce směnkou má jednu velkou výhodu oproti nejrůznějším bankovním typům zajišťovacích instrumentů. Směnka je rychlá, operativní a její vystavení si dokáže osvojit váš obchodník už po krátkém zaškolení. Hodí se zejména pro případy, kdy podnik potřebuje rychle dodat a není si jistý tím, že odběratel svým závazkům dostojí. Samotná existence směnky potom v případě sporu výrazným způsobem zvýší šance na zaplacení závazku odběratelem ve prospěch dodavatele. A to je bezpochyby to, oč dnes běží.

Předností je rychlost a operativnost

Obchodníci to znají dnes a denně. Každý den se musí rozhodovat o platební podmínce provázející jednotlivý obchodní případ. Běžně pracují se zálohami nebo holt musí dát zboží na dodavatelský úvěr. A jakmile zboží jednou vyexpedují, pošlou fakturu, tak čekají na den splatnosti. Ten přijde a ono nic.V lepším případě odběratel komunikuje a v horším případě přestane brát telefony, zatajuje se apod. Pak už je každá rada drahá a víceméně se s takovým případem moc dělat nedá. Buď je pohledávka malá a ani nemá smysl ji začít soudně vymáhat (náklady na právníka budou v konečném důsledku vyšší než daňová úspora v důsledku tvorby opravných položek) anebo je větší a celý případ skončí soudním rozhodnutím. Soud sice přiklepne ve většině případů právo na zaplacení dodavateli, avšak exekuce nebo konkurz dlužníka často končí nulovým výsledkem.

Naučte obchodníky psát směnky a pozor na náležitosti

Představme si následující situaci, která je typická pro každodenní obchodní řízení. Sjednáte obchodní případ, cenu a nejste schopni přesvědčit obchodního partnera pro úhradu předem. Jste v situaci, že buď o obchod přijdete anebo ho dáte celý na obchodní úvěr. To je vhodný čas pro směnku.Nabídněte odběrateli možnost, že kromě faktury (daňového dokladu) bude vystavena také směnka cizí. Tato směnka bude vystavena dodavatelem a částku na ní uvedenou zaplatí odběratel v dohodnutém termínu splatnosti. Je logické, že částka k úhradě by měla být stejná jako fakturovaná částka včetně DPH.

PODSTATNÉ NÁLEŽITOSTI SMĚNKY

•Označení v textu, že jde o směnku

• Částka, která má být zaplacena (včetně DPH, aby to mělo smysl)

• Označení, kdo má platit (platí směnečník – v našem případě odběratel)

•Jméno toho, komu má být placeno (v našem případě obchodní jméno dodavatele)

• Datum a místo vystavení směnky

• Podpis výstavce (dodavatel)

Tato směnka není v podstatě nic jiného než jakýsi platební příkaz věřitele adresovaný dlužníkovi zaplatit v určitý den dohodnutou částku.Z výše uvedených informací je jasné, že směnka nemůže být součástí daňového dokladu. Faktura (daňový doklad) a směnka budou na sobě nezávislými listinami a je vhodné, aby na směnku bylo odkázáno v objednávce, popřípadě kupní smlouvě (je-li sjednána).

Směnka funguje a nabízí možnost s ní dále pracovat**

Neplatit faktury se u některých odběratelů stalo docela běžnou záležitostí, avšak nezaplacení směnky má poněkud výraznější emocionální charakter. Jestliže nedojde k zaplacení směnky, tak máte podobně jako v případě dodání bez jakéhokoli zajištění právo řešit spor s odběratelem soudní cestou.V případě existence směnky máte ovšem ještě jeden trumf v ruce. Můžete ji nabídnout k odkupu. Nejčastěji se podnikatel s takovou výzvou obrátí na banku vedoucí účty odběratele nebo na mateřskou společnost dlužníka atd. Efekt takových kroků bývá až překvapivě pozitivní. Odběratel ve strachu z poškození dobrého jména nebo ostudy směnku rád uhradí. To samozřejmě neplatí pro firmy řítící se do úpadku, avšak pro takové odběratele, kteří jsou v přechodných finančních potížích, to bude dostatečným strašákem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít