Plať, abys mohl dodržovat zákon!

05. února 2007, 00:00 - PETR KUČERA
05. února 2007, 00:00

Základní podmínkou závaznosti nějakého předpisu je, že je dostupný. Jeden z tradičních právních principů připomíná v dnešním čísle i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. To platí nejen o zákonech, ale i o jiných předpisech, jejichž dodržování po někom požadujeme.

Představte si třeba, že byste jako zaměstnavatel vydali nějaký závazný vnitřní předpis, ale současně neumožnili zaměstnancům se s ním seznámit, nebo byste od nich požadovali deset korun za okopírování každé stránky.

České technické či stavební normy nejsou samy od sebe závazné - v mnoha případech se lze domluvit na odchylném postupu a stanovit si vlastní normy. Jenže: Dodržování mnoha z nich vyžaduje stát. Odkaz na ně je například součástí stavebního zákona. Navíc je zcela jistě v zájmu státu, aby na jeho občany nepadaly špatně postavené budovy a aby je na ulicích neohrožovalo elektrické vedení neodpovídající normám. Nejde o soukromý požadavek pár stavebníků, ale o regulaci ve veřejném zájmu.

Přesto si stát - prostřednictvím Českého normalizačního institutu - udělal z norem, jejichž plnění vyžaduje, monopolní byznys. „Podnikatelský plán“ je jednoduchý: Nikdo si netroufne postavit budovu podle svého a pak se soudit, že normy nebyly dostupné. Každý raději zaplatí.

Dnes už nic nebrání tomu, aby stát zveřejnil alespoň ty nejdůležitější normy zdarma na internetu. Formát PDF umožňuje, aby byla snadno zachována i jejich grafická úprava. Už delší dobu je podobně dostupná Sbírka zákonů, přestože i na ní toho lze ještě dost zlepšovat.

Můžeme spekulovat, co přesně znamená „bezplatná veřejná přístupnost“ norem, jak ji stanoví stavební zákon. Nicméně další ze základních právních zásad říká, že při nejasnostech se výklad předpisu rozšiřuje ve prospěch jeho adresátů, nikoliv že se zužuje.

Ale připusťme, že by zákonodárci - přes sliby o zlepšení podnikatelského prostředí - skutečně zamýšleli, aby zájemci o normy museli jezdit třeba až do knihoven v krajských městech. Úplně absurdní je však tvrzení, že normy nelze bezplatně kopírovat. Podle zákona není autorským právem chráněno úřední dílo, zejména právní předpis či opatření obecné povahy. Požadovat po lidech autorské poplatky za normu, jejichž tvorbu už zaplatili z daní a jejichž dodržování stát vyžaduje, to už chce pořádnou dávku drzosti. *

Nic státu nebrání, aby alespoň ty nejdůležitější normy zveřejnil zdarma na internetu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít