Pivovarský dům láká na oběd i pivní speciály

28. února 2005, 00:00 - Speciál připravil VÍT SMRČKA
28. února 2005, 00:00

NABÍDKA NA TRHU Firemní strávníci jsou přes poledne v restauracích vítanými hosty, protože představují stálou klientelu. Hospodští se o ně musí přetahovat i se školními jídelnami. Když Aleš Dočkal se svými společníky před sedmi lety otevíral restauraci Pivovarský dům v pražské Ječné ulici, byla v okolí malá konkurence.

NABÍDKA NA TRHU Firemní strávníci jsou přes poledne v restauracích vítanými hosty, protože představují stálou klientelu. Hospodští se o ně musí přetahovat i se školními jídelnami. Když Aleš Dočkal se svými společníky před sedmi lety otevíral restauraci Pivovarský dům v pražské Ječné ulici, byla v okolí malá konkurence. Od té doby se zmnohonásobila. Nedaleko na stanici metra I. P. Pavlova například vyrostly provozovny Mc Donald’s a KFC, opodál je velký bufet rychlého občerstvení. Přímo naproti Pivovarskému domu otevřela další restaurace, nemluvě o těch vzdálenějších. Do konkurence se pustilo blízké řeznictví, které láká strávníky z okolních úřadů a firem k teplému pultu. Na ovar a další nabídku řeznictví se sem v poledne zastaví i manažeři v kravatách a s kufříkem v ruce. STRAVOVACÍ ZVYKLOSTI SE MĚNÍ

Času je totiž méně a s tím se mění stravovací zvyklosti. Lidé mnohem více než v minulosti vyhledávají služby rychlého občerstvení. „Je to pro nás výzva,“ říká k nárůstu konkurence Aleš Dočkal. Pivovarský dům staví na stálosti nabídky: „Po sedmi letech lze najít na našem stálém jídelním lístku hodně jídel, která byla i na prvním jídelním lístku.“ Podobnou praxi mají mnohé známé restaurace v zahraničí. Je to věc rozhodnutí. Jiné provozy zase nabídku neustále obměňují. Podle Dočkala záleží na klientele. Každodenní hosté vyžadují změnu jídelníčku, ale host, který přichází občas, chce najít zpravidla to, na čem si pochutnal minule a kvůli čemu se do restaurace vrací.

Pivovarský dům nemá prosperitu založenou na obědech. Celkem 70 procent tržeb tvoří po 17. hodině, ale o firemní stravování usiluje stejně jako většina ostatních gastronomických provozů. „Jsem rád za každého hosta, který v poledne přijde,“ říká Dočkal. Jedná se totiž o poměrně stálou a pravidelnou klientelu.

PIVO PO OBĚDĚ CHUTNÁ

I přes poledne láká Pivovarský dům na své pivní speciály. Zájemce zde najde například žitné pivo nebo různá ovocná piva. To vše vaří ve vlastním restauračním pivovárku, který je podle Dočkala již na hranici výrobní kapacity. Přes poledne se sice tolik piva nevypije, ale jedno pivo nebo alespoň třetinka k jídlu je zde běžná.

V pracovních dnech tady hosté najdou například vedle zmíněné stálé nabídky jídel ještě denní speciality, kde se objevují například bezmasé pokrmy. V této denní nabídce jsou jídla ve výrazně nižší cenové hladině než na stálém lístku. Vystavují zde také kartičky stálého hosta za každé jídlo, které host platí mezi 11. až 15. hodinou.

STÁT KONKURUJE HOSTINSKÝM

Hostinské ale hodně zlobí jedna „nekalá soutěž“. Aleš Dočkal, který je zároveň předsedou gastronomické sekce profesního sdružení Ho.re.ka, se často setkává s tím, že státem financované školní jídelny nabízejí za úhradu stravovací služby pro veřejnost. Stát tím potápí okolní hospodské. Přitom školní jídelny, případně menzy, jsou financovány ze státních peněz. Mohou tak poskytovat oběd za cenu, na jakou se komerční provozovatel restaurace nemůže nikdy dostat.

Zejména v malých obcích může pak taková školní jídelna zlikvidovat místní hospodu. Přestože profesní sdružení se snaží tento problém řešit, výsledek se zatím nedostavil. Aleš Dočkal to přičítá také skutečnosti, že obor pohostinství nemá svůj rezort.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít