Pivovar Ferdinand táhne na Paříž

05. května 2003, 00:00 - Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
05. května 2003, 00:00

Export benešovského pivovaru do Francie může dotáhnout Prazdroj či BudvarRegionálnímu výrobci piva z Benešova pomohl k vstupu do města nad Seinou český provozovatel restaurace v Bouloňském lesíku.Proniknout s pivem ve větší míře do Paříže chce v nejbližší době pivovar Ferdinand z Benešova u Prahy.

Export benešovského pivovaru do Francie může dotáhnout Prazdroj či Budvar

Regionálnímu výrobci piva z Benešova pomohl k vstupu do města nad Seinou český provozovatel restaurace v Bouloňském lesíku.

Proniknout s pivem ve větší míře do Paříže chce v nejbližší době pivovar Ferdinand z Benešova u Prahy. Podle obchodního náměstka Petra Kožanta by benešovský pivovar do Paříže rád expedoval nejméně jeden kamion po 120 hektolitrech měsíčně. Za rok by tak do města nad Seinou prodal asi 1500 hl piva. „Francouzi jsou spíše na víno,“ upozornil Kožant na skutečnost, že proniknout s pivem do „země galského kohouta“ není jednoduché. Benešovskému pivovaru se daří vyvážet pivo do Paříže již čtyři roky díky podnikateli Pavlu Lešákovi, který pokračuje v práci svého tchána. Ten si otevřel před druhou světovou válku hospodu „Dolina“ v Bouloňském lesíku v Paříži. Lešák přijel před lety do Čech a sháněl vhodné pivo. Navštívil několik pivovarů a nakonec si vybral benešovského Ferdinanda. Každý měsíc mu odtud posílají prostřednictvím expedičních firem asi 18 sudů po 50 litrech. „Někde na mně chtěli, abych měsíčně bral vagon sudů,“ připomněl Lešák jeden z důvodů, proč se například nedohodl s velkými tuzemskými pivovary. V Lešákově hospodě ochutnal benešovské pivo i velkoobchodník, který prodává v Paříži alkohol do restauračních zařízení. Zachutnalo mu a projevil zájem jej prodávat ve větším množství. V příštích dnech by měl přijet na jednání do Čech. „Pokud se dohodneme na cenách, máme zájem,“ potvrdil Kožant, že zvýšení exportu do Paříže je reálné. Kdyby se Ferdinandu obchod podařil, mohl by se ve Francii zařadit po bok Plzeňského Prazdroje nebo Budvaru, kteří jsou největší tuzemští exportéři piva. „Je to malý, ale rychle rostoucí trh,“ hodnotí vývoz českých pivovarů do Francie Jan Veselý, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. V loňském roce sem tuzemské pivovary vyvezly 14 693 hl, tj. o 5 tisíc hl více než v roce 2001. Například do Německa, které je největším importérem českého piva, prodali tuzemští pivovarníci 615 tisíc hl piva, do Velké Británie 200 tisíc hl. „Francouzi hodně přecházejí na pivo, víno je moc alkoholické a drahé,“ potvrzuje Lešák názor, že francouzský trh nemusí být pro tuzemské pivovary do budoucna nezajímavý. Benešovský pivovar patří s loňským výstavem 150 tisíc hl do kategorie malých, tzv. nezávislých pivovarů. Mezi 49 průmyslovými pivovary v České republice mu patří 19. až 20. místo. Vloni vyvezl celkem 4523 hl piva. Nejvíce do Švédska, a to 3500 hl. Prodává také do Německa, úspěšný je ve Slovinsku, v Lublani dodává pivo do 15 hospod. Přestože pivovar nebyl vloni zaplaven, povodněmi utrpěl škodu. „Jsme sezonní pivovar a sezona pro nás vloni skončila počátkem srpna,“ uvedl Kožant. Pivovar má totiž zázemí v rekreačních oblastech Vltavy, zejména u Slapské přehrady a v Posázaví. Pivo z Benešova se nedostalo po povodních ani do Prahy, kde Ferdinand dodává do 17 hospod.

Francouzi začínají mít pozvolna ve stále větší oblibě pivo, protože oproti vínu obsahuje méně alkoholu a je levnější.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít