Pitr se stará, jak se má

30. dubna 2009, 13:34 - (red)
30. dubna 2009, 13:34

Kapitola 175

Řádný hospodář * Kateřina proletářka * Návrat do Vsetína * Obama na třetí cestě * Neschopní vpřed!

Řádný hospodář

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr rozvíjí podnikatelskou činnost v České republice. To není vtip. Píše o tom zpravodajský server Aktuálně.cz. Pitr údajně nedávno založil minimálně dvě firmy. Jejich zakládající listiny byly sepsány v notářské kanceláři v Jesenici u Prahy, kde podnikatel vlastní dům a kam prý občas jezdí i z exilu. Nedivme se mu. Zanechal v zemi velký byznys a jako řádný hospodář se o něj musí starat.
Pitr se chová, jak se má. Novináři také. Jsou placení za to, že přinášejí nové informace. Svůj plat si zaslouží. Policie sice tvrdí, že Pitrovy aktivity monitoruje, ale k novému zjištění se nechce vyjadřovat. O vyjadřování ani tolik nejde, protože daňoví poplatníci by chtěli vidět činy. Zdá se, že novináři, kteří sledují kauzu Pitr, dělají svou práci lépe než státní orgány činné v trestním řízení. Kdyby policejní prezident zaměstnal reportéra serveru Aktuálně.cz, možná že by Pitr byl za několik dnů za mřížemi.

Kateřina proletářka

Jakýsi tým snů nachystal předseda ČSSD Jiří Paroubek do parlamentních voleb v Ústeckém kraji. Na přední místa kandidátky nasadil celebrity – hokejistu Jiřího Šlégra a herečku Kateřinu Brožovou. Ta je přítelkyní kontroverzního slovenského podnikatele Petera Kovarčíka, který se dříve dlouhá léta objevoval po boku Václava Klause.
Bude zajímavé sledovat, jak bohatá herečka a ještě bohatší podnikatel jezdí na sociálnědemokratické mítinky v luxusním mercedesu a vykládají levicovou politiku. Možná, že trio Brožová, Kovarčík, Paroubek svým voličům zazpívá i Internacionálu.

Návrat do Vsetína

Předseda lidovců Jiří Čunek už zazpíval. Sice nikoli Internacionálu, ale mnohem zajímavější písničku o Miroslavu Kalouskovi a o společnosti ČEZ. V rozhovoru pro Lidové noviny minulé pondělí řekl, že novou stranu, kterou prý Kalousek chystá založit, by mohl financovat jeho přítel, bohatý podnikatel Richard Háva.
Čunek se také domnívá, že ČEZ dává peníze politickým stranám. „Když se podíváte na sponzorský program, případně na program reklamy firmy ČEZ, a podíváte se, kde jsou investovány ty konkrétní peníze, na jaké sportovní aktivity, pro odpověď nemusíte chodit daleko,“ prohlásil lidovecký předseda. Víc však neřekl. Neřekl, protože nic neví.
Čunek je ve vysoké politice už – bohužel – pár let. A najednou mu vadí přátelství Kalouska s Hávou a ČEZ. Z toho, co dnes vykládá někdejší starosta Vsetína, je vidět, že mu teče do bot. Je to jasný signál, že Čunek se brzy vrátí, odkud přišel.

Obama na třetí cestě

Na summitu Organizace amerických států na karibském ostrově Trinidad a Tobago odmítl Barack Obama dosavadní „okoralé postoje“, které „nás nutily k falešné volbě mezi rigidní, státem řízenou ekonomikou a křivolakým, neregulovaným kapitalismem, mezi pravičáckými milicemi a levičáckou gerilou“.
Asi nebudeme daleko od pravdy, napíšeme-li, že v dohledné době se Obama v Praze hned tak neukáže. Za prezentaci těchto názorů pozvání z Hradu určitě nedostane, a to ani omylem. Falešný a ještě ke všemu „skleníkový“ Obama asi úplně zapomněl, co mu tady v Praze důrazně připomínali. Žádné třetí cesty, žádné oteplování, tvrdě na Kubu, nebavit se s Íránem, okamžitě instalovat radar. A kdo ví, kolik dobře míněných rad si odsud odvezl!
Svéhlavý Obama si zřejmě nevzal k srdci vůbec nic. Ba naopak, hůř než to. Skoro to vypadá, že všechno dělá na just naopak. Možná je to však tím, že si ony pražské rady vyposlechl, pak se trochu rozhlédl a hned mu bylo jasné, jak to dopadne, vedou-li se takové řeči.

Neschopní vpřed!

V poslední době se množí příznaky velmi nebezpečného jevu. Do vysokých funkcí orgánů činných v trestním řízení „vyvzlínávají“ osoby, které se nemohou pyšnit úspěchy při stíhání gaunerů, ale naopak! Začínají být více proslulé tím, kolik případů šetřily – a nevyšetřily (odložily, ukončily, zastavily). Zřejmě jen čirou náhodou a shodou okolností ony nedošetřené kauzy zasahují politicky exponované osoby – a ty funkce jsou zase naopak v (samozřejmě „nepřímém“) dosahu těchto politiků. (Ale jinak jsou, prisámbaču, obsazovány v souladu se zákonem, vnitřními předpisy a s hodnocením velících „odborníků“). Toto je, premiére Topolánku, přímá cesta do pekla. To ostatní jsou jen nějaké vyhlídkové jízdy, které mohou skončit i velmi špatně, to ano. Toto je však zaručený recept. A bez poplatku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít