Article, show

Pirátské kopie zčernají

28. dubna 2008, 00:00 - Jan Němec
28. dubna 2008, 00:00

WINDOWS VISTA - Výrazně zostřit boj proti uživatelům nelegálních kopií operačního systému Windows Vista se rozhodla společnost Microsoft. Počítače s pirátským softwarem budou prakticky nepoužitelné. Na legalizaci systému mají uživatelé pouze několik týdnů.

Pokud máte na svém počítači nainstalovánu nelegální verzi Windows Vista, již brzy s ním nebudete moci pracovat. Výrobce softwaru Microsoft totiž minulý týden spustil program na kontrolu licencí nejnovějších verzí svého operačního systému. Ten má odhalit pirátské kopie. Uživatelů nelegálních starších verzí Windows se opatření zatím nijak nedotkne.

Dřívější kontroly platnosti licencí v rámci programu „Výhody legálních Windows“ u Windows XP probíhaly prostřednictvím pravidelných aktualizací systému. Společně s nimi Microsoft rozesílal i speciální aplikaci. Ta při zjištění nesrovnalostí uživatele upozornila a navrhla několik možností „zlegalizování“ softwaru. Kontrolu bylo možné obejít buď odmítnutím instalování příslušné aplikace, nebo prostřednictvím nástrojů, zveřejněných hackery na internetu. I po instalaci nástroje však bylo možné systém používat.

Přijde černá smrt

Nová kontrola Windows Vista je mnohem přísnější. „U Windows Vista je již kontrolní aplikace přímo součástí operačního systému,“ upozorňuje manažer divize Windows Client Microsoftu Tomáš Koška. Uživatel se proto nemůže kontrole vyhnout. Aplikace umí rozpoznat několik z nejčastějších způsobů obcházení licence, jako jsou Grace Timer nebo OEM hack. Ty si z internetu podle Košky stáhly už miliony lidí. Případné aktualizace proto bude firma podle Tomáše Košky rozesílat až v případě, že se objeví nové způsoby obcházení licence.

Microsoft kontroly zahájil na počátku minulého týdne. V případě, že nástroj odhalí nelegálnost systému, kód umožňující porušování licence zablokuje. Poté přepne pozadí plochy systému do černé barvy. Uživatele pak upozorní vodoznakem. Varování společně s návodem k získání legální kopie systému se pak bude zobrazovat několikrát denně po celý měsíc. Pokud ani to nepřiměje uživatele k nápravě, systém se zablokuje a nebude možné jej dále používat.

Časem dojde i na „ikspéčka“

Uživatelé nelegálních starších verzí Windows prozatím nemusí mít z kontrol obavy. Podle Tomáše Košky se sice Microsoft chce zaměřit i na ně, nebude to však hned. „Obdobný způsob kontroly se plánuje i u Windows XP. O dalším postupu se ale rozhodneme až po ukončení současného projektu,“ tvrdí Tomáš Koška. Firma podle něj zatím ani nerozhodla o způsobu distribuce kontrolní aplikace pro Windows XP.

Program Výhody legálních Windows, jež se doposud zaměřoval především na starší verze Windows, už v tuzemsku běží tři roky. Podle Tomáše Košky za tuto dobu ověřil přes 4,5 milionu licencí. Téměř třetina z nich se ukázala jako nelegální. Část z „nachytaných“ uživatelů se rozhodla operační systém aktualizovat. Podle Košky se legalizačních sad prodalo několik set tisíc. „V ČR měl program vliv na odhalení řady nepoctivých prodejců a zákazníků. V současné době řešíme 98 aktivních případů,“ dodává Koška. Novější Windows Vista jsou zatím v Česku rozšířena daleko méně. Používá je přibližně 600 tisíc lidí, z toho pětina nelegálně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít