Pirátské kopie zčernají

28. dubna 2008, 00:00 - Jan Němec
28. dubna 2008, 00:00

WINDOWS VISTA - Výrazně zostřit boj proti uživatelům nelegálních kopií operačního systému Windows Vista se rozhodla společnost Microsoft. Počítače s pirátským softwarem budou prakticky nepoužitelné. Na legalizaci systému mají uživatelé pouze několik týdnů.

Pokud máte na svém počítači nainstalovánu nelegální verzi Windows Vista, již brzy s ním nebudete moci pracovat. Výrobce softwaru Microsoft totiž minulý týden spustil program na kontrolu licencí nejnovějších verzí svého operačního systému. Ten má odhalit pirátské kopie. Uživatelů nelegálních starších verzí Windows se opatření zatím nijak nedotkne.

Dřívější kontroly platnosti licencí v rámci programu „Výhody legálních Windows“ u Windows XP probíhaly prostřednictvím pravidelných aktualizací systému. Společně s nimi Microsoft rozesílal i speciální aplikaci. Ta při zjištění nesrovnalostí uživatele upozornila a navrhla několik možností „zlegalizování“ softwaru. Kontrolu bylo možné obejít buď odmítnutím instalování příslušné aplikace, nebo prostřednictvím nástrojů, zveřejněných hackery na internetu. I po instalaci nástroje však bylo možné systém používat.

Přijde černá smrt

Nová kontrola Windows Vista je mnohem přísnější. „U Windows Vista je již kontrolní aplikace přímo součástí operačního systému,“ upozorňuje manažer divize Windows Client Microsoftu Tomáš Koška. Uživatel se proto nemůže kontrole vyhnout. Aplikace umí rozpoznat několik z nejčastějších způsobů obcházení licence, jako jsou Grace Timer nebo OEM hack. Ty si z internetu podle Košky stáhly už miliony lidí. Případné aktualizace proto bude firma podle Tomáše Košky rozesílat až v případě, že se objeví nové způsoby obcházení licence.

Microsoft kontroly zahájil na počátku minulého týdne. V případě, že nástroj odhalí nelegálnost systému, kód umožňující porušování licence zablokuje. Poté přepne pozadí plochy systému do černé barvy. Uživatele pak upozorní vodoznakem. Varování společně s návodem k získání legální kopie systému se pak bude zobrazovat několikrát denně po celý měsíc. Pokud ani to nepřiměje uživatele k nápravě, systém se zablokuje a nebude možné jej dále používat.

Časem dojde i na „ikspéčka“

Uživatelé nelegálních starších verzí Windows prozatím nemusí mít z kontrol obavy. Podle Tomáše Košky se sice Microsoft chce zaměřit i na ně, nebude to však hned. „Obdobný způsob kontroly se plánuje i u Windows XP. O dalším postupu se ale rozhodneme až po ukončení současného projektu,“ tvrdí Tomáš Koška. Firma podle něj zatím ani nerozhodla o způsobu distribuce kontrolní aplikace pro Windows XP.

Program Výhody legálních Windows, jež se doposud zaměřoval především na starší verze Windows, už v tuzemsku běží tři roky. Podle Tomáše Košky za tuto dobu ověřil přes 4,5 milionu licencí. Téměř třetina z nich se ukázala jako nelegální. Část z „nachytaných“ uživatelů se rozhodla operační systém aktualizovat. Podle Košky se legalizačních sad prodalo několik set tisíc. „V ČR měl program vliv na odhalení řady nepoctivých prodejců a zákazníků. V současné době řešíme 98 aktivních případů,“ dodává Koška. Novější Windows Vista jsou zatím v Česku rozšířena daleko méně. Používá je přibližně 600 tisíc lidí, z toho pětina nelegálně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít