Piráti u počítačů

19. září 2005, 00:00 - Zbyněk Loebl
19. září 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Využívání výpočetní techniky zapustilo kořeny i u nás. A však kromě technické stránky věci, která působí našim podnikům často potíže, je tu ještě příslovečná druhá strana mince. O čem je řeč? O užívání softwaru, programového vybavení, s nímž bude mít zřejmě zanedlouho problémy řada domácích uživatelů počítačů, ať už jde o soukromníka, či organizaci.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Využívání výpočetní techniky zapustilo kořeny i u nás. A však kromě technické stránky věci, která působí našim podnikům často potíže, je tu ještě příslovečná druhá strana mince. O čem je řeč? O užívání softwaru, programového vybavení, s nímž bude mít zřejmě zanedlouho problémy řada domácích uživatelů počítačů, ať už jde o soukromníka, či organizaci.

Patříme ke státům s největším rozsahem nelegálního nakládání s programy, tzv. softwarového pirátství v Evropě (spolu s dalšími východoevropskými zeměmi). Pirátem, ať již vědomým či nevědomým, je u nás téměř každý, kdo má přístup k počítači PC, nezávisle na tom, zda jde o uživatele, distributory, nebo samotné programátory. Může jít např. o podnikatele, který v zahraničí nakoupí se slevou větší množství softwarových „balíků“ lákavých značek a doma je bez licence rozprodá.

Jaké jsou příčiny tohoto neblahého stavu, typického průvodního jevu počítačové zaostalosti? Až do 1. 6. 1990, kdy byla schválena novela autorského zákona, která mezi autorská díla řadí i počítačové programy, to byl zejména nedostatek právních norem. Další častou a klamně opodstatněnou výmluvou je nedostatek prostředků na nákup softwaru. Organizace, které musely vydávat velké částky na nákup počítačů, odmítaly (nebo stále odmítají?) vydávat další peníze na software požadovaný jejich programátory. Je přece snadné získat program vypůjčením a okopírováním od kolegy, vždyť ani jeho pravděpodobně nic nestál.

Hlavním důvodem je však nedostatek kvalitního původního tuzemského programového vybavení a zároveň dlouhodobá nemožnost získat legálně kvalitní programy ze zahraničí. Proto programátoři, kteří píší zcela rutinní programy nebo jen využívají toho, co vytvořil někdo jiný, mají celkem zájem na zpeněžení „svých“ produktů, ale mnohem méně se obvykle starají o to, jak zajistit jejich ochranu.

Jestliže chceme jako jiné vyspělé země budovat i vlastní softwarový průmysl, který by se mohl měřit s konkurencí, je nutné začít proti počítačovému pirátství bojovat.

(Profit 4/1990, redakčně zkráceno)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít