Piráti u počítačů

19. září 2005, 00:00 - Zbyněk Loebl
19. září 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Využívání výpočetní techniky zapustilo kořeny i u nás. A však kromě technické stránky věci, která působí našim podnikům často potíže, je tu ještě příslovečná druhá strana mince. O čem je řeč? O užívání softwaru, programového vybavení, s nímž bude mít zřejmě zanedlouho problémy řada domácích uživatelů počítačů, ať už jde o soukromníka, či organizaci.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Využívání výpočetní techniky zapustilo kořeny i u nás. A však kromě technické stránky věci, která působí našim podnikům často potíže, je tu ještě příslovečná druhá strana mince. O čem je řeč? O užívání softwaru, programového vybavení, s nímž bude mít zřejmě zanedlouho problémy řada domácích uživatelů počítačů, ať už jde o soukromníka, či organizaci.

Patříme ke státům s největším rozsahem nelegálního nakládání s programy, tzv. softwarového pirátství v Evropě (spolu s dalšími východoevropskými zeměmi). Pirátem, ať již vědomým či nevědomým, je u nás téměř každý, kdo má přístup k počítači PC, nezávisle na tom, zda jde o uživatele, distributory, nebo samotné programátory. Může jít např. o podnikatele, který v zahraničí nakoupí se slevou větší množství softwarových „balíků“ lákavých značek a doma je bez licence rozprodá.

Jaké jsou příčiny tohoto neblahého stavu, typického průvodního jevu počítačové zaostalosti? Až do 1. 6. 1990, kdy byla schválena novela autorského zákona, která mezi autorská díla řadí i počítačové programy, to byl zejména nedostatek právních norem. Další častou a klamně opodstatněnou výmluvou je nedostatek prostředků na nákup softwaru. Organizace, které musely vydávat velké částky na nákup počítačů, odmítaly (nebo stále odmítají?) vydávat další peníze na software požadovaný jejich programátory. Je přece snadné získat program vypůjčením a okopírováním od kolegy, vždyť ani jeho pravděpodobně nic nestál.

Hlavním důvodem je však nedostatek kvalitního původního tuzemského programového vybavení a zároveň dlouhodobá nemožnost získat legálně kvalitní programy ze zahraničí. Proto programátoři, kteří píší zcela rutinní programy nebo jen využívají toho, co vytvořil někdo jiný, mají celkem zájem na zpeněžení „svých“ produktů, ale mnohem méně se obvykle starají o to, jak zajistit jejich ochranu.

Jestliže chceme jako jiné vyspělé země budovat i vlastní softwarový průmysl, který by se mohl měřit s konkurencí, je nutné začít proti počítačovému pirátství bojovat.

(Profit 4/1990, redakčně zkráceno)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít