Pilulka s videokamerou

30. září 2010, 14:29 - Alexandra Bartoňová
30. září 2010, 14:29

Endoskopická kapsle nahrazuje tradiční nepříjemné vyšetření, musíme si ji však zaplatit

Spousta z nás se vyhýbá vyšetření zažívacího traktu, jelikož se jedná o nepříjemnou prohlídku. Přitom Česko celosvětově vede co do počtu nádorových onemocnění tlustého střeva. Endoskopická, popřípadě kolonoskopická kapsle by mohla díky pohodlnější metodě vyšetření pomoci tak, že na své onemocnění přijdeme daleko dříve.

Už žádná hadice Při klasickém vyšetření totiž většinou nejde o „olivku na nitce“, jak sondu do trávicího systému často lékaři nazývají. A to je pro nás ta příjemnější možnost. K vyšetření tlustého střeva je potřeba hadice, jež se logicky nezavádí ústy. Kolonoskopie byla poprvé provedena v roce 1970. Tehdy pro pacienta žádná jiná možnost neexistovala, dnes je to ovšem jinak. Stačí spolknout kapsli, která se velikostí neliší od pilulky antibiotik a jež nás vyšetří, aniž bychom něco cítili. Teprve v případě, že lékaři najdou nějaké nesrovnalosti, přechází se ke kolonoskopii nebo chirurgickému zákroku. Tím se vyhneme zbytečnému nepříjemnému vyšetření.
Endoskopická kapsle má 11 krát 26 milimetrů, váží čtyři gramy a poprvé byla v tuzemsku použita v roce 2002. Vynalezli ji v USA, kde jí začali vyšetřovat pacienty jen o rok dříve než u nás. Pomocí kapsle se provádí zejména vyšetření tenkého střeva, jícnu a tlustého střeva. Proběhly studie, které porovnávaly vyšetření pomocí endoskopické kapsle s kolonoskopií. V některých případech odhalila kapsle polypy na sliznici, které předešlým klasickým vyšetřením nebyly objeveny. To odborníky přesvědčilo, že kapsle mají větší smysl než jen lepší komfort pacienta.
V této malé věcičce se nachází videokamera, baterie, světelný zdroj, vysílač a anténa. Aby nic důležitého lékařovu oku neuniklo, je kamera instalována na obou koncích kapsle. Používá se zejména pro pacienty s krvácením zažívacího traktu, Crohnovou nemocí, podezřením na tumor tenkého střeva nebo při malabsorpčním syndromu, kdy dochází k poruchám trávení a vstřebávání základních živin a ke vzniku chorobných stavů z nedostatku těchto látek.
Vyšetření kapslí je absolutně bezbolestné. Pacient ji nalačno zapije trochou vody, a tím je jeho úkol splněn. Vyšetřovaný má k opasku připnuto malé zařízení, které přenáší videosignály z kapsle. Za deset hodin, kdy kapsle putuje tělem, pořídí videokamera až 120 tisíc obrázků. Ty se lékaři následně zobrazí na počítačové stanici a posléze je možné je vytisknout nebo archivovat. Celý výkon se provádí ambulantně a pacient se může normálně pohybovat. Záleží ale samozřejmě na stavu pacienta a zvyklostech nemocničního zařízení. Jedná se o jednorázovou záležitost a kapsle se po zhruba 48 hodinách vyloučí přirozenou cestou.

Drahá procedura Kapsle se u nás prodává za cenu od deseti tisíc korun. Nejlevněji ji z několika firem, které jsou na našem trhu, prodává společnost Dahlhausen zabývající se prodejem zdravotnického materiálu. Jedná se o kapsle korejské společnosti Intromedic, o nichž lékaři tvrdí, že mají mít jeden z nejlepších softwarů. Celá procedura pak nemocnici vychází od dvanácti do osmnácti tisíc korun a v případě tlustého střeva není pojišťovnou hrazena. A to nikde na světě. Kolonoskopii však pojišťovny lékařům proplácejí. Pokud pacient vyšetření podstupuje z důvodu prohlédnutí tenkého střeva, pojišťovna jej v indikovaných případech zaplatí. Musí být ale schváleno revizním lékařem.
V tuzemsku endoskopickou nebo kolonoskopickou kapsli používají ve většině nemocnic ve velkých městech. V Praze s jejich pomocí vyšetřuje pacienty několik zdravotnických zařízení, nejvíce pak Fakultní nemocnice v Motole a Institut klinické a experimentální medicíny.
Vyšetřovací metody zažívacího traktu zaznamenaly v posledních letech značný vývoj a endoskopická kapsle na tom nese svou zásluhu. V celém světě jí bylo vyšetřeno přes milion obyvatel a studie ukázaly, že u pacientů byla zaznamenána větší spokojenosti a úroveň pohodlí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít