Pilulka s videokamerou

30. září 2010, 14:29 - Alexandra Bartoňová
30. září 2010, 14:29

Endoskopická kapsle nahrazuje tradiční nepříjemné vyšetření, musíme si ji však zaplatit

Spousta z nás se vyhýbá vyšetření zažívacího traktu, jelikož se jedná o nepříjemnou prohlídku. Přitom Česko celosvětově vede co do počtu nádorových onemocnění tlustého střeva. Endoskopická, popřípadě kolonoskopická kapsle by mohla díky pohodlnější metodě vyšetření pomoci tak, že na své onemocnění přijdeme daleko dříve.

Už žádná hadice Při klasickém vyšetření totiž většinou nejde o „olivku na nitce“, jak sondu do trávicího systému často lékaři nazývají. A to je pro nás ta příjemnější možnost. K vyšetření tlustého střeva je potřeba hadice, jež se logicky nezavádí ústy. Kolonoskopie byla poprvé provedena v roce 1970. Tehdy pro pacienta žádná jiná možnost neexistovala, dnes je to ovšem jinak. Stačí spolknout kapsli, která se velikostí neliší od pilulky antibiotik a jež nás vyšetří, aniž bychom něco cítili. Teprve v případě, že lékaři najdou nějaké nesrovnalosti, přechází se ke kolonoskopii nebo chirurgickému zákroku. Tím se vyhneme zbytečnému nepříjemnému vyšetření.
Endoskopická kapsle má 11 krát 26 milimetrů, váží čtyři gramy a poprvé byla v tuzemsku použita v roce 2002. Vynalezli ji v USA, kde jí začali vyšetřovat pacienty jen o rok dříve než u nás. Pomocí kapsle se provádí zejména vyšetření tenkého střeva, jícnu a tlustého střeva. Proběhly studie, které porovnávaly vyšetření pomocí endoskopické kapsle s kolonoskopií. V některých případech odhalila kapsle polypy na sliznici, které předešlým klasickým vyšetřením nebyly objeveny. To odborníky přesvědčilo, že kapsle mají větší smysl než jen lepší komfort pacienta.
V této malé věcičce se nachází videokamera, baterie, světelný zdroj, vysílač a anténa. Aby nic důležitého lékařovu oku neuniklo, je kamera instalována na obou koncích kapsle. Používá se zejména pro pacienty s krvácením zažívacího traktu, Crohnovou nemocí, podezřením na tumor tenkého střeva nebo při malabsorpčním syndromu, kdy dochází k poruchám trávení a vstřebávání základních živin a ke vzniku chorobných stavů z nedostatku těchto látek.
Vyšetření kapslí je absolutně bezbolestné. Pacient ji nalačno zapije trochou vody, a tím je jeho úkol splněn. Vyšetřovaný má k opasku připnuto malé zařízení, které přenáší videosignály z kapsle. Za deset hodin, kdy kapsle putuje tělem, pořídí videokamera až 120 tisíc obrázků. Ty se lékaři následně zobrazí na počítačové stanici a posléze je možné je vytisknout nebo archivovat. Celý výkon se provádí ambulantně a pacient se může normálně pohybovat. Záleží ale samozřejmě na stavu pacienta a zvyklostech nemocničního zařízení. Jedná se o jednorázovou záležitost a kapsle se po zhruba 48 hodinách vyloučí přirozenou cestou.

Drahá procedura Kapsle se u nás prodává za cenu od deseti tisíc korun. Nejlevněji ji z několika firem, které jsou na našem trhu, prodává společnost Dahlhausen zabývající se prodejem zdravotnického materiálu. Jedná se o kapsle korejské společnosti Intromedic, o nichž lékaři tvrdí, že mají mít jeden z nejlepších softwarů. Celá procedura pak nemocnici vychází od dvanácti do osmnácti tisíc korun a v případě tlustého střeva není pojišťovnou hrazena. A to nikde na světě. Kolonoskopii však pojišťovny lékařům proplácejí. Pokud pacient vyšetření podstupuje z důvodu prohlédnutí tenkého střeva, pojišťovna jej v indikovaných případech zaplatí. Musí být ale schváleno revizním lékařem.
V tuzemsku endoskopickou nebo kolonoskopickou kapsli používají ve většině nemocnic ve velkých městech. V Praze s jejich pomocí vyšetřuje pacienty několik zdravotnických zařízení, nejvíce pak Fakultní nemocnice v Motole a Institut klinické a experimentální medicíny.
Vyšetřovací metody zažívacího traktu zaznamenaly v posledních letech značný vývoj a endoskopická kapsle na tom nese svou zásluhu. V celém světě jí bylo vyšetřeno přes milion obyvatel a studie ukázaly, že u pacientů byla zaznamenána větší spokojenosti a úroveň pohodlí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít