Piloti za milion

09. dubna 2010, 16:21 - Mgr. Rudolf Marek
09. dubna 2010, 16:21

Do společného projektu se aerolinky zatím neženou

Generální ředitel Řízení letového provozu (ŘLP) Jan Klas má vizi. Chtěl by vytvořit národní leteckou akademii. „Zatím je to ve stadiu úvah,“ řekl týdeníku EURO. „V České republice je několik subjektů, jež poskytují výcvik v oblasti letectví. To znamená, že ČSA mají svoji školu, Job Air něco dělá v Ostravě a my teď diskutujeme, jestli nevytvořit jednu instituci, leteckou akademii, která by byla v Evropě konkurenceschopná,“ vysvětlil Klas.
Všechny varianty jsou možné. Počínaje odkoupením výcvikového střediska od ČSA až po společný postup. „Určitě nikdo nechce zneužívat současné situace ČSA, ale my jsme o tomto projektu začali diskutovat už před krizí. Jde o to, jestli si Česká republika může dovolit, aby měla dvě místa, kde bude simulátorová technika (u Job Airu i ČSA), nebo aby někdo budoval stejně jako my věžový simulátor,“ připomněl šéf ŘLP.
Přes opakované dotazy týdeníku EURO na adresu ČSA, zda by pro národního dopravce nebylo výhodnější se k projektu připojit, aerolinky neodpověděly. Přitom se nabízí možnost začít celonárodním zastřešením projektu alespoň po marketingové a obchodní stránce.

Konkurence Řízení letového provozu má již zpracovaný byznysplán nového projektu. Zatím se však rozbíhá pouze u jeho školy, která původně sloužila výhradně k výcviku vlastních zaměstnanců. Škola začíná fungovat i na komerční bázi a na veletrhu ATC Global 2010 v Amsterodamu se prezentovala pod názvem Czech Air Navigation Institute (CANI), které v Česku nikdo neřekne jinak než letecká škola.
„Naše kmenová činnost se liberalizuje, a proto chceme být na konkurenční prostředí připraveni,“ vysvětluje účast na veletrhu Klas. „Proto ty doplňkové služby na komerční bázi. Nejen že dávají dodatečný výnos, ale naši lidé se také dostanou do prostředí, kde je čistá a tvrdá konkurence. Kdo poskytne lepší podmínky, lepší cenu, vyhrává. A s dalšími školami si tvrdě konkurujeme, ať už jsou to součásti velkých poskytovatelů – jako je německá DFS – nebo menších řídicích středisek,“ dodává. Velcí hráči hrají na velkých hřištích. Menší CANI proto vycítila příležitosti ke svému uplatnění na regionálních letištích. „Trh s nimi se otevírá. Spolupracujeme s deseti z 22 německých regionálních letišť, jejichž dispečeři musejí každé tři roky absolvovat obnovovací školení. Aktuálně u nás probíhají dva kurzy pro Polsko a loni jsme vyškolili Estonce,“ informuje šéf obchodního oddělení CANI Miroslav Ehl. Loni na veletrhu ulovil školení pro Makedonii, letos rozjednal výcvik pro regionální letiště ve Španělsku.

Dva tuhé roky Letecká škola ŘLP sídlí u ruzyňského letiště a nabízí jak kurzy pro personál letových navigačních služeb, tak i pro piloty. Zajímavým oborem je také výcvik technického personálu pro obsluhu radarů nebo komunikace. Škola byla oficiálně založena v roce 1983 jako nástupce předchozí vzdělávací instituce pro výcvik personálu letových navigačních služeb. Po rekonstrukci v roce 1997 se stala špičkovým výcvikovým střediskem i pro letecký personál. Výuka je dvouletá. Prvních devět měsíců obnáší školní lavice a simulátory, na to pak navazuje devět měsíců tréninku v reálném provozu. To v praxi znamená, že se lidé školí v těch střediscích letové kontroly, kde budou po absolvování závěrečných zkoušek pracovat. Největším problémem pro Čechy je se na školu vůbec dostat. Z tisíce zájemců se to povede pětadvacítce šťastlivců, školu dokončí deset, nejvíc patnáct lidí. Pokud skončí ve středisku řízení letového provozu v Jenči, uhradí školné zaměstnavatel. U pilotů je to však jinak. Ti si platí náklady sami. Konečná suma se pohybuje kolem milionu korun, což je u nás běžná cena.
V třímiliardovém obratu ŘLP je 65 milionů korun, jež loni vynesla letecká škola, jen zanedbatelnou kapkou. Dlouhodobým cílem CANI je přispět státnímu podniku alespoň pěti procenty z obratu.

Rudolf Marek, Amsterodam

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít