Pili kávu Valaši

19. září 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
19. září 2005, 00:00

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - ARNOŠT DADÁK Káva Dadák patří dnes mezi nejznámější české značky. Sportovní fanoušci si jistě vzpomenou na její spojení s hokejovým klubem ze Vsetína, jejím pravým domovem je však Valašské Meziříčí. Právě zde totiž založil Arnošt Dadák již v roce 1905 pražírnu kávy.

Arnošt Dadák při přejímání kávy z parníku Bagé

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - ARNOŠT DADÁK Káva Dadák patří dnes mezi nejznámější české značky. Sportovní fanoušci si jistě vzpomenou na její spojení s hokejovým klubem ze Vsetína, jejím pravým domovem je však Valašské Meziříčí. Právě zde totiž založil Arnošt Dadák již v roce 1905 pražírnu kávy. Valašské Meziříčí leží v podhůří Beskyd na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Poprvé se připomíná již ve 13. století a od středověku se zde dařilo hlavně soukenictví a drobným řemeslům. Útlum nastal po třicetileté válce a situace se začala zlepšovat až v polovině 19. století, kdy v okolí vyrostly první průmyslové zóny. Město samotné proslavil až počátkem 20. století místní podnikatel Arnošt Dadák, který v roce 1905 ve Valašském Meziříčí začal pražit kávu. ÚSPĚCH POMALÉHO PRAŽENÍ

Arnošt Dadák pocházel z místní měšťanské rodiny a již ve svých sedmnácti letech se rozhodl pro dráhu obchodníka. Počátkem 20. století se do módy začala čím dál více dostávat káva a mladý Dadák se chopil příležitosti. Roku 1905 založil ve svém rodném městě firmu „Arnošt Dadák, dovoz a zpracování koloniálního zboží“ a začal s ručním pražením kávy.

Upražená zrnka vozil nejprve v ruksaku na kole do obchodu svých příbuzných, o jeho kávu byl však takový zájem, že si brzy mohl koupit koně a počet svých odběratelů výrazně rozšířil. Úspěch mu přinesla především receptura pomalého a pečlivého pražení, kterou zachoval i poté, co místo koksu začal topit plynem. Obchod se dále rozvíjel, Dadák si proto brzy ve Valašském Meziříčí koupil pozemek, na kterém postavil samostatnou pražírnu kávy - základ komplexu, který za první republiky patřil k největším svého druhu ve střední Evropě.

Dadákovi zaměstnanci na fotografii z 30. let minulého století.

ARDA A INDA Situace po roce 1918 Dadákovi velmi přála, lidé se po válečných útrapách zvolna vzpamatovávali a začali také znovu objevovat čerstvě praženou kávu. V letech 1923-30 Dadák svůj podnik výrazně rozšířil - součástí výrobního komplexu se staly dvě provozní budovy se skladišti a pražírna, která vyprodukovala až dva tisíce kilogramů kávy denně. Provoz byl následně rozdělen do tří samostatných částí, na Dovoz a velkopražírnu kávy, Dovoz čaje, mandlí, rozinek a lískových jader a Dovoz koření. Na mletí koření dal Dadák na svém pozemku navíc postavit moderní dvouposchoďový mlýn - technický zázrak tehdejší doby. Káva ARDA, nazvaná podle počátečních písmen Dadákova jména, se brzy prodávala nejen na velké části Moravy a Slovenska, ale začala se vyvážet i do zahraničí. Firma měla vedle Valašského Meziříčí zastoupení také v Ostravě i ve Zlíně a sklady v Brně, Moravské Ostravě, Přerově, Bohumíně a také v Hamburku. Dadákovu kávu časem doplnil také čaj, prodávaný pod značkou INDA.

Rodinné foto z 20. let 20. století. PLANTÁŽE VE SKLENÍKU Dadák po celou dobu svého podnikání dbal na to, aby jeho závod obstál ve srovnání se zahraniční konkurencí. Když se v roce 1935 konaly ve Valašském Meziříčí oslavy třicátého výročí založení firmy, mohl s klidným srdcem říci, že dosáhl svého cíle a vybudoval prosperující a perspektivní firmu. Důkazem optimismu a podnikatelského rozletu Arnošta Dadáka byly jeho vlastní kávové plantáže, které dal vysázet ve firemních sklenících. Plantáže se brzy staly velkou atrakcí celého Valašska a kávovníky na nich pěstované symbolem úspěchu a prestiže firmy. Velké cti se Dadákovi dostalo v roce 1936, když jeho kávu při návštěvě nedalekých Luhačovic ochutnal i prezident republiky Edvard Beneš. Pouhé tři roky po tomto triumfu však přišel nečekaný zlom. Arnošt Dadák byl velkým vlastencem, mimo jiné osobním přítelem Karla Čapka, nástup Hitlera k moci nesl proto velmi těžce. Jeho srdce velké osobní i pracovní vypětí nevydrželo a Dadák v dubnu 1939 v pouhých dvaapadesáti letech náhle zemřel. NÁHRAŽKY A ZESTÁTNĚNÍ Majitelkou firmy se stala Dadákova manželka Božena a řízení podniku se ujal podnikatelův nejstarší syn Arnošt. Druhá světová válka znamenala pro firmu velké ztráty, protože byl zakázán prodej zrnkové kávy a zastaven dovoz koření i čaje. Arnošt Dadák mladší hledal nové možnosti pro výrobu a postupně přecházel na kávové a čajové náhražky, tedy obilnou kávu a speciálně fermentované listy maliníku a ostružiníku. Firma Dadák válku přežila, poválečné změny však již nikoliv. V březnu 1948 byla do firmy zavedena národní správa a 17. srpna 1949 byl vyhláškou ministerstva vnitra podnik zestátněn. Jeho název se následně změnil na Velkodistribuční podnik, závod 47, balírna koření, Valašské Meziříčí. Dadákova rodina musela z Valašského Meziříčí odejít - byl jí zabaven dům, osobní automobily, vkladní knížky i cenné papíry. Firemní skleníky byly jako přežitek nemilosrdně zbourány. Dadákovi potomci získali podnik zpět až po zdlouhavém restitučním řízení v roce 1993. Obávali se však tvrdé konkurence společností Tchibo a Douwe Egberts, proto se spojili s firmou Jacobs Suchard, které následně celý podnik odprodali. Současným vlastníkem značky Dadák je společnost Kraft Food CR, která v České republice vyrábí také kávu Jacobs, čokolády Milka, Figaro, oplatky Siesta, 3Bit a rozpustný nápoj Tang. Pramen: Zboží & Prodej ARNOŠT DADÁK (1887-1939)

Moravský průmyslník a podnikatel Arnošt Dadák se narodil 5. září 1887 ve Valašském Meziříčí v rodině mlynáře. Již od mládí chtěl být obchodníkem a jeho osudem se stala káva. Roku 1905, ve svých sedmnácti letech, založil v rodném městě vlastní firmu a začal s ručním pražením kávových zrn. Své výrobky rozvážel nejdříve na kole, později si pořídil koně a počet jeho odběratelů se dále zvyšoval.

Po roce 1918 se rozhodl svůj obchod rozšířit a začal podnikat ve velkém. Ve Valašském Meziříčí si koupil pozemek, na němž dal postavit novou pražírnu a balírnu kávy, kterou v letech 1923-30 doplnil o balírnu čaje, kakaa, mandlí a mlýn na koření. Firma měla zastoupení v Ostravě, Zlíně a vlastní prodejnu s koloniálním zbožím ve Valašském Meziříčí. Výrobky směřovaly hlavně na domácí trh, zejména na Moravu a Slovensko. Káva se přitom dovážela především z Brazílie, rozinky, mandle a čaj potom z Jávy, Cejlonu a Španělska.

Arnošt Dadák se kromě podnikání výrazně podílel také na veřejném životě a místní komunální politice. Byl funkcionářem Sokola a již počátkem 20. století podporoval volbu T. G. Masaryka poslancem Říšské rady za valašská města. Oženil se v roce 1920 a s manželkou Boženou měl tři děti - Arnošta, Jiřího a Boženu. Arnošt mladší byl odmala považován za pokračovatele rodu, vystudoval obchodní akademii a nějaký čas sbíral zkušenosti také v Londýně. Když Arnošt Dadák senior 5. dubna 1939 zemřel, měl proto již ve svém synovi zdatného nástupce.

Budova továrny z počátku 20. století.

Současný pohled na továrnu. foto: Kraft Foods ČR (6x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít