Pili kávu Valaši

19. září 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
19. září 2005, 00:00

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - ARNOŠT DADÁK Káva Dadák patří dnes mezi nejznámější české značky. Sportovní fanoušci si jistě vzpomenou na její spojení s hokejovým klubem ze Vsetína, jejím pravým domovem je však Valašské Meziříčí. Právě zde totiž založil Arnošt Dadák již v roce 1905 pražírnu kávy.

Arnošt Dadák při přejímání kávy z parníku Bagé

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - ARNOŠT DADÁK Káva Dadák patří dnes mezi nejznámější české značky. Sportovní fanoušci si jistě vzpomenou na její spojení s hokejovým klubem ze Vsetína, jejím pravým domovem je však Valašské Meziříčí. Právě zde totiž založil Arnošt Dadák již v roce 1905 pražírnu kávy. Valašské Meziříčí leží v podhůří Beskyd na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Poprvé se připomíná již ve 13. století a od středověku se zde dařilo hlavně soukenictví a drobným řemeslům. Útlum nastal po třicetileté válce a situace se začala zlepšovat až v polovině 19. století, kdy v okolí vyrostly první průmyslové zóny. Město samotné proslavil až počátkem 20. století místní podnikatel Arnošt Dadák, který v roce 1905 ve Valašském Meziříčí začal pražit kávu. ÚSPĚCH POMALÉHO PRAŽENÍ

Arnošt Dadák pocházel z místní měšťanské rodiny a již ve svých sedmnácti letech se rozhodl pro dráhu obchodníka. Počátkem 20. století se do módy začala čím dál více dostávat káva a mladý Dadák se chopil příležitosti. Roku 1905 založil ve svém rodném městě firmu „Arnošt Dadák, dovoz a zpracování koloniálního zboží“ a začal s ručním pražením kávy.

Upražená zrnka vozil nejprve v ruksaku na kole do obchodu svých příbuzných, o jeho kávu byl však takový zájem, že si brzy mohl koupit koně a počet svých odběratelů výrazně rozšířil. Úspěch mu přinesla především receptura pomalého a pečlivého pražení, kterou zachoval i poté, co místo koksu začal topit plynem. Obchod se dále rozvíjel, Dadák si proto brzy ve Valašském Meziříčí koupil pozemek, na kterém postavil samostatnou pražírnu kávy - základ komplexu, který za první republiky patřil k největším svého druhu ve střední Evropě.

Dadákovi zaměstnanci na fotografii z 30. let minulého století.

ARDA A INDA Situace po roce 1918 Dadákovi velmi přála, lidé se po válečných útrapách zvolna vzpamatovávali a začali také znovu objevovat čerstvě praženou kávu. V letech 1923-30 Dadák svůj podnik výrazně rozšířil - součástí výrobního komplexu se staly dvě provozní budovy se skladišti a pražírna, která vyprodukovala až dva tisíce kilogramů kávy denně. Provoz byl následně rozdělen do tří samostatných částí, na Dovoz a velkopražírnu kávy, Dovoz čaje, mandlí, rozinek a lískových jader a Dovoz koření. Na mletí koření dal Dadák na svém pozemku navíc postavit moderní dvouposchoďový mlýn - technický zázrak tehdejší doby. Káva ARDA, nazvaná podle počátečních písmen Dadákova jména, se brzy prodávala nejen na velké části Moravy a Slovenska, ale začala se vyvážet i do zahraničí. Firma měla vedle Valašského Meziříčí zastoupení také v Ostravě i ve Zlíně a sklady v Brně, Moravské Ostravě, Přerově, Bohumíně a také v Hamburku. Dadákovu kávu časem doplnil také čaj, prodávaný pod značkou INDA.

Rodinné foto z 20. let 20. století. PLANTÁŽE VE SKLENÍKU Dadák po celou dobu svého podnikání dbal na to, aby jeho závod obstál ve srovnání se zahraniční konkurencí. Když se v roce 1935 konaly ve Valašském Meziříčí oslavy třicátého výročí založení firmy, mohl s klidným srdcem říci, že dosáhl svého cíle a vybudoval prosperující a perspektivní firmu. Důkazem optimismu a podnikatelského rozletu Arnošta Dadáka byly jeho vlastní kávové plantáže, které dal vysázet ve firemních sklenících. Plantáže se brzy staly velkou atrakcí celého Valašska a kávovníky na nich pěstované symbolem úspěchu a prestiže firmy. Velké cti se Dadákovi dostalo v roce 1936, když jeho kávu při návštěvě nedalekých Luhačovic ochutnal i prezident republiky Edvard Beneš. Pouhé tři roky po tomto triumfu však přišel nečekaný zlom. Arnošt Dadák byl velkým vlastencem, mimo jiné osobním přítelem Karla Čapka, nástup Hitlera k moci nesl proto velmi těžce. Jeho srdce velké osobní i pracovní vypětí nevydrželo a Dadák v dubnu 1939 v pouhých dvaapadesáti letech náhle zemřel. NÁHRAŽKY A ZESTÁTNĚNÍ Majitelkou firmy se stala Dadákova manželka Božena a řízení podniku se ujal podnikatelův nejstarší syn Arnošt. Druhá světová válka znamenala pro firmu velké ztráty, protože byl zakázán prodej zrnkové kávy a zastaven dovoz koření i čaje. Arnošt Dadák mladší hledal nové možnosti pro výrobu a postupně přecházel na kávové a čajové náhražky, tedy obilnou kávu a speciálně fermentované listy maliníku a ostružiníku. Firma Dadák válku přežila, poválečné změny však již nikoliv. V březnu 1948 byla do firmy zavedena národní správa a 17. srpna 1949 byl vyhláškou ministerstva vnitra podnik zestátněn. Jeho název se následně změnil na Velkodistribuční podnik, závod 47, balírna koření, Valašské Meziříčí. Dadákova rodina musela z Valašského Meziříčí odejít - byl jí zabaven dům, osobní automobily, vkladní knížky i cenné papíry. Firemní skleníky byly jako přežitek nemilosrdně zbourány. Dadákovi potomci získali podnik zpět až po zdlouhavém restitučním řízení v roce 1993. Obávali se však tvrdé konkurence společností Tchibo a Douwe Egberts, proto se spojili s firmou Jacobs Suchard, které následně celý podnik odprodali. Současným vlastníkem značky Dadák je společnost Kraft Food CR, která v České republice vyrábí také kávu Jacobs, čokolády Milka, Figaro, oplatky Siesta, 3Bit a rozpustný nápoj Tang. Pramen: Zboží & Prodej ARNOŠT DADÁK (1887-1939)

Moravský průmyslník a podnikatel Arnošt Dadák se narodil 5. září 1887 ve Valašském Meziříčí v rodině mlynáře. Již od mládí chtěl být obchodníkem a jeho osudem se stala káva. Roku 1905, ve svých sedmnácti letech, založil v rodném městě vlastní firmu a začal s ručním pražením kávových zrn. Své výrobky rozvážel nejdříve na kole, později si pořídil koně a počet jeho odběratelů se dále zvyšoval.

Po roce 1918 se rozhodl svůj obchod rozšířit a začal podnikat ve velkém. Ve Valašském Meziříčí si koupil pozemek, na němž dal postavit novou pražírnu a balírnu kávy, kterou v letech 1923-30 doplnil o balírnu čaje, kakaa, mandlí a mlýn na koření. Firma měla zastoupení v Ostravě, Zlíně a vlastní prodejnu s koloniálním zbožím ve Valašském Meziříčí. Výrobky směřovaly hlavně na domácí trh, zejména na Moravu a Slovensko. Káva se přitom dovážela především z Brazílie, rozinky, mandle a čaj potom z Jávy, Cejlonu a Španělska.

Arnošt Dadák se kromě podnikání výrazně podílel také na veřejném životě a místní komunální politice. Byl funkcionářem Sokola a již počátkem 20. století podporoval volbu T. G. Masaryka poslancem Říšské rady za valašská města. Oženil se v roce 1920 a s manželkou Boženou měl tři děti - Arnošta, Jiřího a Boženu. Arnošt mladší byl odmala považován za pokračovatele rodu, vystudoval obchodní akademii a nějaký čas sbíral zkušenosti také v Londýně. Když Arnošt Dadák senior 5. dubna 1939 zemřel, měl proto již ve svém synovi zdatného nástupce.

Budova továrny z počátku 20. století.

Současný pohled na továrnu. foto: Kraft Foods ČR (6x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít