Pijte, abyste dobře žili!

23. června 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
23. června 2003, 00:00

Správný pitný režim je obzvlášť důležitý v horku a při sportuzdravíKdyž se potíme, odvádíme z těla přebytečné množství tepla, přičemž náš organizmus vylučuje i vodu. Tu pak nutně potřebuje zase doplnit.Při zvýšené námaze, například při cvičení, pracují naše svaly intenzivněji.

Správný pitný režim je obzvlášť důležitý v horku a při sportu

zdraví

Když se potíme, odvádíme z těla přebytečné množství tepla, přičemž náš organizmus vylučuje i vodu. Tu pak nutně potřebuje zase doplnit.

Při zvýšené námaze, například při cvičení, pracují naše svaly intenzivněji. Uvolňují se v nich zásoby energie, potřebné pro pohyb, stejně jako velké množství tepla. Proti přehřátí má tělo naštěstí účinný systém chlazení - pocení. Při něm ale také vylučuje vodu. A když ztrácí vodu, přichází také o důležité minerální látky, nezbytné k udržení vyrovnaného vnitřního prostředí. Pocení způsobuje tzv. houstnutí krve, která proudí v zatížené svalové tkáni. To dále snižuje krevní cirkulaci v ledvinách a srdci. Zpomalení krevního oběhu pak vyvolává příznaky únavy. Pocení závisí také na délce a intenzitě fyzické zátěže, klimatických podmínkách a rychlosti proudění vzduchu. Například maratonský běžec během dvou a půl hodinového závodu vypotí až 6 litrů vody, hokejista 1,5 až 2 litry. Kromě toho - když cvičíte, tvoří se ve vašem těle kyselina mléčná a zvýší se i tvorba kyseliny močové. Obě jsou pro tělo nežádoucí a mělo by je odbourat. Tím ale opět ztrácí vodu.

Při sportování

Při sportu ztratí naše tělo mezi půl litrem a litrem vody za hodinu. Proto bychom v průběhu hodiny fyzické aktivity měli vypít asi 0,8 litru tekutiny. Důležité je pít v menších dávkách, nikoli najednou. Je také dobré zavodnit organizmus už před cvičením. Před začátkem pohybu je dobré pít stolní vodu nebo lehkou minerálku. Před cvičením můžete pít také iontové nápoje, slabou kávu nebo neslazený čaj. Naproti tomu se nedoporučují neředěné 100% ovocné džusy. Jsou kyselé, obsahují víc vlákniny a většinou také nadbytečné cukry. Vláknina navíc zpomaluje trávení, což může být při cvičení na obtíž. Při samotném sportování nečekejte, až se dostaví pocit žízně. Pít byste měli průběžně (stolní vodu nebo lehkou minerálku). Není dobré konzumovat nápoje s vysokým obsahem kysličníku uhličitého, protože zatěžují organizmus, špatně se vstřebávají a mohou vyvolat žaludeční obtíže. Při průměrné zátěži si můžete dát také zelený nebo černý čaj.

Studené, nebo teplé?

Během fyzické námahy by měl nápoj především osvěžit. Nemusí být proto příliš teplý. Pozor ale na velmi studené nápoje - ty, které jsou chladnější než 10 stupňů Celsia zvyšují riziko infekce horních cest dýchacích. Platí, že čím vyšší je okolní teplota nebo zahřátí organizmu, tím vyšší by měla být i teplota konzumované tekutiny. Proto například v saharské oblasti lidé pijí teplý čaj. Ani děti by neměly zapomínat na pití. Do deseti let věku by měly denně vypít 2 litry tekutin denně, ve velmi teplém prostředí nebo při větší fyzické námaze i víc. Minerální vody jsou pro takto malé děti nevhodné.

Zásady pitného režimu při sportu:

Zvyšte celkové množství tekutin adekvátně k výdeji energie. Pokud nebudete dostatečně pít, předčasně se unavíte, postupně se zastaví pocení a tím i ochlazování těla. Pokud tekutiny nedoplníte ani po cvičení, bude vás bolet hlava, můžete mít závratě a tělo se bude pomaleji regenerovat.

Pijte průběžně během cvičení, před ním i po něm přiměřeně teplé nápoje. Nepijte ve velkém horku ledové nápoje - hrozil by vám teplotní šok. Ten může vyvolat například křeče žaludku, u lidí s nízkým tlakem i točení hlavy a mdloby.

Dbejte na dostatečný přísun minerálů, které tělo ztratí při pocení. Nízký příjem minerálů může způsobit předčasnou únavu při fyzické zátěži, svalové křeče i bolesti. Má to vliv i na horší výkonnost a pomalejší regeneraci organizmu. Po zátěži nejprve pijte minerální vodu a poté stolní vodu, ne obráceně.

Jak pít při cvičení?

Zátěž před během v průběhu

cvičením cvičení 1 hodiny

po cvičení

Lehká 0,3-0,5 l 0,5-1 l 1 l

Střední až velká 0,3-0,5 l 0,8-1,6 l* 1 l

* vlažný nápoj s obsahem iontů Na, Cl a sacharidů, pro mimořádnou zátěž nápoje s vyšší koncentrací minerálů a sacharidů

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít