Petr Nečas: Reformy chápu jako odpovědnost

20. září 2010, 14:04 - Zina Plchová
20. září 2010, 14:04

Žádná z reforem nebo úspor ve státním rozpočtu by neměla šanci, pokud by ji nepodpořil premiér. Petr Nečas jde do boje o finance nás všech rozhodně. Nebál se oznámit chystané škrty před komunálními volbami a je připraven čelit i demonstracím. S odbory je ochoten jednat, velké ústupky ale nechystá.

Autor: Jakub Stadler

Čekal jste po ohlášení úsporných opatření takovou vlnu nevole? Lidé se ve volbách vyslovili pro odpovědnou rozpočtovou politiku. Žádná ze současných koaličních stran neslibovala, že bude možné různým skupinám obyvatelstva přidávat. Upozorňovali jsme na nutnost škrtů a selhali bychom, kdybychom je nedokázali prosadit. Po dvou měsících tedy především naplňujeme náš program. Ano, věděl jsem, že nám část veřejnosti tleskat nebude. Snažím se ale trpělivě jednat s odbory a veřejnosti vysvětlovat, že máme na výběr ze dvou variant: buď teď šetřit a zajistit do budoucna udržitelné podmínky pro rozpočet a především pro obyvatele, nebo se dál zadlužovat a přichystat pro všechny v blízké budoucnosti zásadní problém. Nešlo by potom o desetiprocentní úspory, ale třeba třicetiprocentní, nebo dokonce padesátiprocentní. Není chystaná změna platů státních zaměstnanců tak trochu unáhlená?

Stěžejní je snížení objemu mezd v celé veřejné správě o 10 procent. O změně tarifů s odbory jednáme. Nasměrování je určitě správné. Potřebujeme lidi finančně ohodnotit podle schopností a odvedené práce. Současný systém odměňování na úkor všech ostatních důležitých parametrů zohledňoval především počet odpracovaných let. Tady ale vidím prostor pro hledání kompromisu s odbory. Návrh pana ministra Drábka jako zbrklý nebo neuvážený nehodnotím, ale připouštím možné úpravy.

Není chyba, že kolem plánovaného snížení mezd je stále tolik nejasností?

Nepamatuji žádnou vládu, která by tak otevřeně informovala o všech jednáních s odbory a o každém svém kroku. Samozřejmě v okamžiku, kdy schválíme konečnou podobu nových tarifních tabulek, budeme veřejnost podrobně informovat. Do té doby se budou v novinách objevovat kusé informace a dohady. Tomu ale zabránit nelze. Je to přirozené.

Jak by podle vás měly vypadat úspory v rezortu ministerstva vnitra? Mohou se dotknout eGovernmentu?

Nebudu prostřednictvím médií udílet svým kolegům ve vládě hraběcí rady. Úspory jsou zodpovědností každého ministra. Vnitro je samozřejmě důležitý a také složitý rezort. Je citlivý vůči personálním otřesům. V rozšiřování eGovernmentu bychom měli pokračovat. Mimo jiné i proto, že jde o významný nástroj proti korupci. I tady ale budou nutné úspory.

Jak se podle vás projeví avizované škrty na výsledku komunálních a senátních voleb?

To už brzy uvidíme. V případě voleb do obecních a městských zastupitelstev vždy rozhoduje spíše dosavadní práce, podoba kandidátek a recepty na řešení místních problémů. Senátní volby měly dosud spíše charakter výběru osobností. Letos se ale může do výběru promítnout jak hodnocení dosavadních kroků vlády, tak u velké části voličů také obava, aby jinak zbarvený senát nezastavil klíčové reformy.

Neobáváte se, že stávající koalici může potkat osud podobný Topolánkově kabinetu?

Ta situace je hodně odlišná. Máme opravdu mimořádnou příležitost provést zásadní změny, které naše země potřebuje: důchodovou, zdravotní a daňovou reformu. Jsem si této odpovědnosti vědom. Proti poslední politické vládě máme výhodu jasné nadpoloviční většiny ve Sněmovně. Žádné koaliční vládnutí nikde na světě není ušetřeno drobných názorových střetů, nedorozumění či klopýtnutí. Zatím jsme všechny překážky překonali a věřím, že je překonáme i do budoucna.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít