Petr Nečas: Reformy chápu jako odpovědnost

20. září 2010, 14:04 - Zina Plchová
20. září 2010, 14:04

Žádná z reforem nebo úspor ve státním rozpočtu by neměla šanci, pokud by ji nepodpořil premiér. Petr Nečas jde do boje o finance nás všech rozhodně. Nebál se oznámit chystané škrty před komunálními volbami a je připraven čelit i demonstracím. S odbory je ochoten jednat, velké ústupky ale nechystá.

Autor: Jakub Stadler

Čekal jste po ohlášení úsporných opatření takovou vlnu nevole? Lidé se ve volbách vyslovili pro odpovědnou rozpočtovou politiku. Žádná ze současných koaličních stran neslibovala, že bude možné různým skupinám obyvatelstva přidávat. Upozorňovali jsme na nutnost škrtů a selhali bychom, kdybychom je nedokázali prosadit. Po dvou měsících tedy především naplňujeme náš program. Ano, věděl jsem, že nám část veřejnosti tleskat nebude. Snažím se ale trpělivě jednat s odbory a veřejnosti vysvětlovat, že máme na výběr ze dvou variant: buď teď šetřit a zajistit do budoucna udržitelné podmínky pro rozpočet a především pro obyvatele, nebo se dál zadlužovat a přichystat pro všechny v blízké budoucnosti zásadní problém. Nešlo by potom o desetiprocentní úspory, ale třeba třicetiprocentní, nebo dokonce padesátiprocentní. Není chystaná změna platů státních zaměstnanců tak trochu unáhlená?

Stěžejní je snížení objemu mezd v celé veřejné správě o 10 procent. O změně tarifů s odbory jednáme. Nasměrování je určitě správné. Potřebujeme lidi finančně ohodnotit podle schopností a odvedené práce. Současný systém odměňování na úkor všech ostatních důležitých parametrů zohledňoval především počet odpracovaných let. Tady ale vidím prostor pro hledání kompromisu s odbory. Návrh pana ministra Drábka jako zbrklý nebo neuvážený nehodnotím, ale připouštím možné úpravy.

Není chyba, že kolem plánovaného snížení mezd je stále tolik nejasností?

Nepamatuji žádnou vládu, která by tak otevřeně informovala o všech jednáních s odbory a o každém svém kroku. Samozřejmě v okamžiku, kdy schválíme konečnou podobu nových tarifních tabulek, budeme veřejnost podrobně informovat. Do té doby se budou v novinách objevovat kusé informace a dohady. Tomu ale zabránit nelze. Je to přirozené.

Jak by podle vás měly vypadat úspory v rezortu ministerstva vnitra? Mohou se dotknout eGovernmentu?

Nebudu prostřednictvím médií udílet svým kolegům ve vládě hraběcí rady. Úspory jsou zodpovědností každého ministra. Vnitro je samozřejmě důležitý a také složitý rezort. Je citlivý vůči personálním otřesům. V rozšiřování eGovernmentu bychom měli pokračovat. Mimo jiné i proto, že jde o významný nástroj proti korupci. I tady ale budou nutné úspory.

Jak se podle vás projeví avizované škrty na výsledku komunálních a senátních voleb?

To už brzy uvidíme. V případě voleb do obecních a městských zastupitelstev vždy rozhoduje spíše dosavadní práce, podoba kandidátek a recepty na řešení místních problémů. Senátní volby měly dosud spíše charakter výběru osobností. Letos se ale může do výběru promítnout jak hodnocení dosavadních kroků vlády, tak u velké části voličů také obava, aby jinak zbarvený senát nezastavil klíčové reformy.

Neobáváte se, že stávající koalici může potkat osud podobný Topolánkově kabinetu?

Ta situace je hodně odlišná. Máme opravdu mimořádnou příležitost provést zásadní změny, které naše země potřebuje: důchodovou, zdravotní a daňovou reformu. Jsem si této odpovědnosti vědom. Proti poslední politické vládě máme výhodu jasné nadpoloviční většiny ve Sněmovně. Žádné koaliční vládnutí nikde na světě není ušetřeno drobných názorových střetů, nedorozumění či klopýtnutí. Zatím jsme všechny překážky překonali a věřím, že je překonáme i do budoucna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít