Petr Nečas: Reformy chápu jako odpovědnost

20. září 2010, 14:04 - Zina Plchová
20. září 2010, 14:04

Žádná z reforem nebo úspor ve státním rozpočtu by neměla šanci, pokud by ji nepodpořil premiér. Petr Nečas jde do boje o finance nás všech rozhodně. Nebál se oznámit chystané škrty před komunálními volbami a je připraven čelit i demonstracím. S odbory je ochoten jednat, velké ústupky ale nechystá.

Autor: Jakub Stadler

Čekal jste po ohlášení úsporných opatření takovou vlnu nevole? Lidé se ve volbách vyslovili pro odpovědnou rozpočtovou politiku. Žádná ze současných koaličních stran neslibovala, že bude možné různým skupinám obyvatelstva přidávat. Upozorňovali jsme na nutnost škrtů a selhali bychom, kdybychom je nedokázali prosadit. Po dvou měsících tedy především naplňujeme náš program. Ano, věděl jsem, že nám část veřejnosti tleskat nebude. Snažím se ale trpělivě jednat s odbory a veřejnosti vysvětlovat, že máme na výběr ze dvou variant: buď teď šetřit a zajistit do budoucna udržitelné podmínky pro rozpočet a především pro obyvatele, nebo se dál zadlužovat a přichystat pro všechny v blízké budoucnosti zásadní problém. Nešlo by potom o desetiprocentní úspory, ale třeba třicetiprocentní, nebo dokonce padesátiprocentní. Není chystaná změna platů státních zaměstnanců tak trochu unáhlená?

Stěžejní je snížení objemu mezd v celé veřejné správě o 10 procent. O změně tarifů s odbory jednáme. Nasměrování je určitě správné. Potřebujeme lidi finančně ohodnotit podle schopností a odvedené práce. Současný systém odměňování na úkor všech ostatních důležitých parametrů zohledňoval především počet odpracovaných let. Tady ale vidím prostor pro hledání kompromisu s odbory. Návrh pana ministra Drábka jako zbrklý nebo neuvážený nehodnotím, ale připouštím možné úpravy.

Není chyba, že kolem plánovaného snížení mezd je stále tolik nejasností?

Nepamatuji žádnou vládu, která by tak otevřeně informovala o všech jednáních s odbory a o každém svém kroku. Samozřejmě v okamžiku, kdy schválíme konečnou podobu nových tarifních tabulek, budeme veřejnost podrobně informovat. Do té doby se budou v novinách objevovat kusé informace a dohady. Tomu ale zabránit nelze. Je to přirozené.

Jak by podle vás měly vypadat úspory v rezortu ministerstva vnitra? Mohou se dotknout eGovernmentu?

Nebudu prostřednictvím médií udílet svým kolegům ve vládě hraběcí rady. Úspory jsou zodpovědností každého ministra. Vnitro je samozřejmě důležitý a také složitý rezort. Je citlivý vůči personálním otřesům. V rozšiřování eGovernmentu bychom měli pokračovat. Mimo jiné i proto, že jde o významný nástroj proti korupci. I tady ale budou nutné úspory.

Jak se podle vás projeví avizované škrty na výsledku komunálních a senátních voleb?

To už brzy uvidíme. V případě voleb do obecních a městských zastupitelstev vždy rozhoduje spíše dosavadní práce, podoba kandidátek a recepty na řešení místních problémů. Senátní volby měly dosud spíše charakter výběru osobností. Letos se ale může do výběru promítnout jak hodnocení dosavadních kroků vlády, tak u velké části voličů také obava, aby jinak zbarvený senát nezastavil klíčové reformy.

Neobáváte se, že stávající koalici může potkat osud podobný Topolánkově kabinetu?

Ta situace je hodně odlišná. Máme opravdu mimořádnou příležitost provést zásadní změny, které naše země potřebuje: důchodovou, zdravotní a daňovou reformu. Jsem si této odpovědnosti vědom. Proti poslední politické vládě máme výhodu jasné nadpoloviční většiny ve Sněmovně. Žádné koaliční vládnutí nikde na světě není ušetřeno drobných názorových střetů, nedorozumění či klopýtnutí. Zatím jsme všechny překážky překonali a věřím, že je překonáme i do budoucna.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít