Petr Kužel: Podnikatelé nezneužívají problém krize!

22. května 2009, 13:00 - <a href="http://www.podnikatelskyportal.cz">Podnikatelský portál</a>
22. května 2009, 13:00

Podle pondělního vyjádření předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha, přenáší některé firmy důsledky krize jen na zaměstnance. „To je pro nás nepřijatelné a musíme to odmítnout," uvedl ve svém projevu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel

Autor: Martin Siebert

Někteří zaměstnavatelé se podle něj například budou i po odeznění krize snažit ponechat mzdy na úrovni, na něž je snížili kvůli krizi. Podle Štěcha je to nepřijatelné a způsobilo by to snížení životní úrovně.

„Hospodářská komora České republiky se ohrazuje proti paušálnímu napadení podnikatelů v tom smyslu, že by podnikatelé zneužívali problém krize proti svým zaměstnancům. Odbory jsou partner, se kterým podnikatelé seriózně vyjednávají a proto nerozumíme tomu, proč nyní odbory demonstrují. V okamžiku, kdy nastane problém hospodářského útlumu a chybí zakázky, tak musí podnik přijmout úsporná opatření, aby udržel v chodu svůj provoz. Když nejsou zakázky, úsporná opatření odnáší celá firma, a to jak vedení tak i zaměstnanci – je to logické a transparentní. Rozhodně však nesouhlasíme s tím, že by podniky přenášely důsledky krize na zaměstnance. Jsme přesvědčeni, že odbory vnímají, že jsou se zaměstnavateli v době krize na jedné lodi, a proto je pro nás o to nepochopitelnější, že odbory v této situaci demonstrují. Dopady krize postihují velmi tvrdě zaměstnavatele a zaměstnance a je naším společným zájmem, aby byly co nejmenší,“ reagoval dnes prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

„Dobrým příkladem toho, že dnes probíhá velmi intenzivní dialog mezi odbory a podnikateli, je i to, že odbory přejaly náš požadavek, který prosazujeme již od začátku tohoto roku. Tímto požadavkem je právě navýšení objemu veřejných zakázek ze strany státu, což může pomoci tuzemskému průmyslu, který se potýká s nedostatkem zakázek.

Hospodářská komora je zcela určitě pro zvýšení počtu jednotlivých veřejných zakázek, zjednodušení podmínek pro účast firem ve veřejných zakázkách a zvýšení počtu zainteresovaných firem. Stát může touto cestou pomoci v době krize firmám a jejich zaměstnancům. Je také společným zájmem všech, aby stát zároveň maximálně zlepšil svoji platební morálku,“ dodal Petr Kužel.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít