Petr Kudláček: Obchoduji od Minska až po Londýn

06. června 2013, 11:01 - Tomáš Stingl
06. června 2013, 11:01

Typický představitel nastupující generace českých byznysmenů, to je Petr Kudláček. Vsadil na to, že v obchodu už nestačí omezit se jen na malý český dvoreček. Tím spíš, že firma Memos, jejímž je spolumajitelem, vyvíjí počítačový software. Tedy zboží, které lze docela dobře tvořit i prodávat na dálku.

Kudláček díky tomu mohl vybudovat chytrý obchodní model. Když se společnost Memos prosadila na domácím, tedy českém trhu a rostla, přenesl část její činnosti do lacinějšího Běloruska. Tam získal levné a přitom vzdělané programátory. Najal zároveň obchodnice, které po telefonu oslovují s nabídkami Memosu půlku planety.

V praxi to vypadá tak, že Memos získá zakázku třeba v ústředí Evropské unie v Bruselu, softwarové řešení vyvinou programátoři v běloruském Minsku a celý obchod řídí Kudláček pohodlně z Prahy. Někdy zprostředkuje nejenom dodávku softwaru, ale vyšle také běloruského programátora na několik týdnů na práci přímo ke klientovi v západní Evropě.

V Minsku máme v současnosti zhruba 20 zaměstnanců. Loni dosáhl obrat běloruské větve Memosu už asi 16 milionů korun,“ říká Kudláček. Telefonní operátorku lze prý v Minsku najmout zhruba už za 500 dolarů měsíčně. Platy kvalitních programátorů se sice kvůli inflaci i v Bělorusku blíží české úrovni, díky nižším běloruským daním jsou ale tamější pracovníci v součtu stále výrazně levnější.

Čech pomohl při krizi Britům

Další neobvyklý, leč úspěšný mezinárodní tah se Kudláčkovi povedl ve Velké Británii. Už od roku 2005 vyvíjel Memos programy pro britskou společnost Invenias. Jednalo se o software, který slouží k vyhledávání špičkových manažerů, dnes ho využívají personální agentury v mnoha částech světa.

Když ale přišla v roce 2008 krize, britská firma se dostala do finančních problémů. Kudláček jí tehdy pomohl peněžní injekcí, a vstoupil tedy do Inveniasu i jako jeden z investorů a získal v podniku menšinový podíl.

Od té doby vzrostla hodnota společnosti asi dvacetinásobně. Cena Inveniasu se dnes pohybuje na úrovni 20 milionů liber. Z pohledu Kudláčka to tedy byla skvělá investorská trefa. „Inveniasu se daří, vedle již existujících poboček v Londýně a v Singapuru letos otevírá další i v americkém New Yorku,“ podotýká k tomu český podnikatel. Případný zisk z této investice ve Velké Británii chce Kudláček v budoucnu vložit do rozvoje obchodu v Bělorusku, Rusku a dalších východních zemích, které považuje za mimořádně perspektivní trhy.

Strach z originálních nápadů nemám

Petr Kudláček je prostě prototypem nové generace českých podnikatelů v tom, že neustále dumá nad neotřelými nápady, i když ne všechny musejí být nutně realizovány. „V současnosti například přemýšlím nad softwarovým řešením pro NFC platby, kdy má uživatel v telefonu zabudován čip, díky němuž může telefonem elektronicky platit podobně jako platební kartou,“ uvádí podnikatel.

Spekuloval také o možnosti natáčet nejrůznější chytlavá videa v angličtině, která by vydělávala díky masivní sledovanosti. Poněkud výstředním nápadem se původně zdála myšlenka, o níž Kudláček jednal s pražskou zoologickou zahradou. Šlo o možný prodej zvířecích exkrementů. Nakonec z nápadu sešlo, protože byl proti veterinář, leč obchody s exkrementy dnes v určité podobě beztak fungují.

Sympatickým rysem Kudláčkova přístupu k podnikání i přes všechen entuziasmus zůstává jistá pokora. Nebere ze svých podnikatelských aktivit peníze pro soukromou spotřebu, ale zisky znovu investuje do obchodního kolotoče. Je totiž kam růst. Při onom velkorysém pojetí byznysu, který přerůstá české hranice, zbývá na pěti kontinentech k dobývání ještě spousta teritorií.


Petr Kudláček (35) pochází ze Zlína. Dlouhodobě žije v Praze, kde vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V roce 2003 založil s několika partnery společnost Memos, k níž dnes patří i projekty Memos Outsourcing či eWay. V roce 2008 otevřel Memos svou pobočku v běloruském Minsku. Petr Kudláček je svobodný, mezi jeho koníčky patří cestování a amatérské divadlo, zajímá se o investování do akcií. Jako své náboženské vyznání uvádí taoismus.


Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít