Petr Kudláček: Obchoduji od Minska až po Londýn

06. června 2013, 11:01 - Tomáš Stingl
06. června 2013, 11:01

Typický představitel nastupující generace českých byznysmenů, to je Petr Kudláček. Vsadil na to, že v obchodu už nestačí omezit se jen na malý český dvoreček. Tím spíš, že firma Memos, jejímž je spolumajitelem, vyvíjí počítačový software. Tedy zboží, které lze docela dobře tvořit i prodávat na dálku.

Kudláček díky tomu mohl vybudovat chytrý obchodní model. Když se společnost Memos prosadila na domácím, tedy českém trhu a rostla, přenesl část její činnosti do lacinějšího Běloruska. Tam získal levné a přitom vzdělané programátory. Najal zároveň obchodnice, které po telefonu oslovují s nabídkami Memosu půlku planety.

V praxi to vypadá tak, že Memos získá zakázku třeba v ústředí Evropské unie v Bruselu, softwarové řešení vyvinou programátoři v běloruském Minsku a celý obchod řídí Kudláček pohodlně z Prahy. Někdy zprostředkuje nejenom dodávku softwaru, ale vyšle také běloruského programátora na několik týdnů na práci přímo ke klientovi v západní Evropě.

V Minsku máme v současnosti zhruba 20 zaměstnanců. Loni dosáhl obrat běloruské větve Memosu už asi 16 milionů korun,“ říká Kudláček. Telefonní operátorku lze prý v Minsku najmout zhruba už za 500 dolarů měsíčně. Platy kvalitních programátorů se sice kvůli inflaci i v Bělorusku blíží české úrovni, díky nižším běloruským daním jsou ale tamější pracovníci v součtu stále výrazně levnější.

Čech pomohl při krizi Britům

Další neobvyklý, leč úspěšný mezinárodní tah se Kudláčkovi povedl ve Velké Británii. Už od roku 2005 vyvíjel Memos programy pro britskou společnost Invenias. Jednalo se o software, který slouží k vyhledávání špičkových manažerů, dnes ho využívají personální agentury v mnoha částech světa.

Když ale přišla v roce 2008 krize, britská firma se dostala do finančních problémů. Kudláček jí tehdy pomohl peněžní injekcí, a vstoupil tedy do Inveniasu i jako jeden z investorů a získal v podniku menšinový podíl.

Od té doby vzrostla hodnota společnosti asi dvacetinásobně. Cena Inveniasu se dnes pohybuje na úrovni 20 milionů liber. Z pohledu Kudláčka to tedy byla skvělá investorská trefa. „Inveniasu se daří, vedle již existujících poboček v Londýně a v Singapuru letos otevírá další i v americkém New Yorku,“ podotýká k tomu český podnikatel. Případný zisk z této investice ve Velké Británii chce Kudláček v budoucnu vložit do rozvoje obchodu v Bělorusku, Rusku a dalších východních zemích, které považuje za mimořádně perspektivní trhy.

Strach z originálních nápadů nemám

Petr Kudláček je prostě prototypem nové generace českých podnikatelů v tom, že neustále dumá nad neotřelými nápady, i když ne všechny musejí být nutně realizovány. „V současnosti například přemýšlím nad softwarovým řešením pro NFC platby, kdy má uživatel v telefonu zabudován čip, díky němuž může telefonem elektronicky platit podobně jako platební kartou,“ uvádí podnikatel.

Spekuloval také o možnosti natáčet nejrůznější chytlavá videa v angličtině, která by vydělávala díky masivní sledovanosti. Poněkud výstředním nápadem se původně zdála myšlenka, o níž Kudláček jednal s pražskou zoologickou zahradou. Šlo o možný prodej zvířecích exkrementů. Nakonec z nápadu sešlo, protože byl proti veterinář, leč obchody s exkrementy dnes v určité podobě beztak fungují.

Sympatickým rysem Kudláčkova přístupu k podnikání i přes všechen entuziasmus zůstává jistá pokora. Nebere ze svých podnikatelských aktivit peníze pro soukromou spotřebu, ale zisky znovu investuje do obchodního kolotoče. Je totiž kam růst. Při onom velkorysém pojetí byznysu, který přerůstá české hranice, zbývá na pěti kontinentech k dobývání ještě spousta teritorií.


Petr Kudláček (35) pochází ze Zlína. Dlouhodobě žije v Praze, kde vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V roce 2003 založil s několika partnery společnost Memos, k níž dnes patří i projekty Memos Outsourcing či eWay. V roce 2008 otevřel Memos svou pobočku v běloruském Minsku. Petr Kudláček je svobodný, mezi jeho koníčky patří cestování a amatérské divadlo, zajímá se o investování do akcií. Jako své náboženské vyznání uvádí taoismus.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít