Petr Kudláček: Obchoduji od Minska až po Londýn

06. června 2013, 11:01 - Tomáš Stingl
06. června 2013, 11:01

Typický představitel nastupující generace českých byznysmenů, to je Petr Kudláček. Vsadil na to, že v obchodu už nestačí omezit se jen na malý český dvoreček. Tím spíš, že firma Memos, jejímž je spolumajitelem, vyvíjí počítačový software. Tedy zboží, které lze docela dobře tvořit i prodávat na dálku.

Kudláček díky tomu mohl vybudovat chytrý obchodní model. Když se společnost Memos prosadila na domácím, tedy českém trhu a rostla, přenesl část její činnosti do lacinějšího Běloruska. Tam získal levné a přitom vzdělané programátory. Najal zároveň obchodnice, které po telefonu oslovují s nabídkami Memosu půlku planety.

V praxi to vypadá tak, že Memos získá zakázku třeba v ústředí Evropské unie v Bruselu, softwarové řešení vyvinou programátoři v běloruském Minsku a celý obchod řídí Kudláček pohodlně z Prahy. Někdy zprostředkuje nejenom dodávku softwaru, ale vyšle také běloruského programátora na několik týdnů na práci přímo ke klientovi v západní Evropě.

V Minsku máme v současnosti zhruba 20 zaměstnanců. Loni dosáhl obrat běloruské větve Memosu už asi 16 milionů korun,“ říká Kudláček. Telefonní operátorku lze prý v Minsku najmout zhruba už za 500 dolarů měsíčně. Platy kvalitních programátorů se sice kvůli inflaci i v Bělorusku blíží české úrovni, díky nižším běloruským daním jsou ale tamější pracovníci v součtu stále výrazně levnější.

Čech pomohl při krizi Britům

Další neobvyklý, leč úspěšný mezinárodní tah se Kudláčkovi povedl ve Velké Británii. Už od roku 2005 vyvíjel Memos programy pro britskou společnost Invenias. Jednalo se o software, který slouží k vyhledávání špičkových manažerů, dnes ho využívají personální agentury v mnoha částech světa.

Když ale přišla v roce 2008 krize, britská firma se dostala do finančních problémů. Kudláček jí tehdy pomohl peněžní injekcí, a vstoupil tedy do Inveniasu i jako jeden z investorů a získal v podniku menšinový podíl.

Od té doby vzrostla hodnota společnosti asi dvacetinásobně. Cena Inveniasu se dnes pohybuje na úrovni 20 milionů liber. Z pohledu Kudláčka to tedy byla skvělá investorská trefa. „Inveniasu se daří, vedle již existujících poboček v Londýně a v Singapuru letos otevírá další i v americkém New Yorku,“ podotýká k tomu český podnikatel. Případný zisk z této investice ve Velké Británii chce Kudláček v budoucnu vložit do rozvoje obchodu v Bělorusku, Rusku a dalších východních zemích, které považuje za mimořádně perspektivní trhy.

Strach z originálních nápadů nemám

Petr Kudláček je prostě prototypem nové generace českých podnikatelů v tom, že neustále dumá nad neotřelými nápady, i když ne všechny musejí být nutně realizovány. „V současnosti například přemýšlím nad softwarovým řešením pro NFC platby, kdy má uživatel v telefonu zabudován čip, díky němuž může telefonem elektronicky platit podobně jako platební kartou,“ uvádí podnikatel.

Spekuloval také o možnosti natáčet nejrůznější chytlavá videa v angličtině, která by vydělávala díky masivní sledovanosti. Poněkud výstředním nápadem se původně zdála myšlenka, o níž Kudláček jednal s pražskou zoologickou zahradou. Šlo o možný prodej zvířecích exkrementů. Nakonec z nápadu sešlo, protože byl proti veterinář, leč obchody s exkrementy dnes v určité podobě beztak fungují.

Sympatickým rysem Kudláčkova přístupu k podnikání i přes všechen entuziasmus zůstává jistá pokora. Nebere ze svých podnikatelských aktivit peníze pro soukromou spotřebu, ale zisky znovu investuje do obchodního kolotoče. Je totiž kam růst. Při onom velkorysém pojetí byznysu, který přerůstá české hranice, zbývá na pěti kontinentech k dobývání ještě spousta teritorií.


Petr Kudláček (35) pochází ze Zlína. Dlouhodobě žije v Praze, kde vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V roce 2003 založil s několika partnery společnost Memos, k níž dnes patří i projekty Memos Outsourcing či eWay. V roce 2008 otevřel Memos svou pobočku v běloruském Minsku. Petr Kudláček je svobodný, mezi jeho koníčky patří cestování a amatérské divadlo, zajímá se o investování do akcií. Jako své náboženské vyznání uvádí taoismus.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít