Article, show

Petr Koubský: Světový hypermarket na české návsi

29. dubna 2013, 09:33 - Petr Koubský
29. dubna 2013, 09:33

Amazon v Česku? To je velká věc, ale nepředbíhejme událostem; zaprvé zpráva o tom, že největší internetový obchod světa otevře v ČR distribuční sklad, nebyla zatím oficiálně potvrzena; zadruhé i když to udělá, neplyne z toho nutně, že u nás otevře plnohodnotnou verzi své prodejny.

Obojí je ale pravděpodobné. Takže stojí za to zamyslet se už teď, co se bude dít, jestli v Babovřeskách na návsi zničehonic otevřou nový hypermarket.

Všichni se pochopitelně poběží podívat a srovnávat ceny. Z toho by Amazon měl vyjít většinou jako vítěz díky své pozici globálního hráče. Bez větší snahy dokáže nastavit ceny u většiny komodit tak, aby byly alespoň o něco nižší než v českých internetových obchodech. Kdyby se rozhodl pro agresivní strategii, mohl by cenově zaútočit velmi citelně, ale nejspíš by to neměl zapotřebí. Zejména ve spotřební elektronice jsou marže hodně nízké a zavedení prodejci by se s americkým gigantem dlouho trumfovat nemohli.

Cenu máme ve zvyku představovat si jako jedno číslo, ale v e-shopu to tak být nemusí a v Amazonu to tak není ani dost málo. Ceny se neustále mění, Amazon je seřizuje individuálně podle zákaznického chování. O prodeji tak často rozhoduje kvalita algoritmů průběžně uzpůsobujících cenu. Amazon je má nejlepší na světě, tuto vědní disciplínu — ten termín není myšlen v nadsázce — ostatně vynalezl. V tom je ještě silnější výhoda než v páce, kterou má na výrobce.

Takže v první fázi by se dělo to, co známe z reality českých městeček, v nichž si pobočku zřídila nějaká ta Billa, Tesco či Kaufland; malí obchodníci pocítí odliv zákazníků. Středně velké e-shopy s univerzální nabídkou a obratem pod miliardu nemají, upřímně řečeno, žádnou dobrou strategii, jak novou situaci ustát.

Zvládnout by to mohli ti největší; zejména Alza se svou hladce fungující infrastrukturou by mohla proti Amazonu zaujmout podobnou pozici, jakou má Seznam proti Googlu: vsadit na místní specifika, na znalost duše českého zákazníka. Vyhovět mu v těch jeho přáních, která jsou iracionální a do algoritmů se nevejdou a o nichž zkušený obchodník po tolika letech ví všechno.

To se ostatně může teoreticky týkat kohokoli, nejen Alzy.

Tím to samozřejmě nekončí. Z příchodu Amazonu by profitovaly doručovací služby jak ty tradiční, tak nové typu Kouzelná almara. Ruce by si samozřejmě mnuly banky nad objemem karetních transakcí. Nemile překvapeny by mohly být transoceánské zásilkové služby typu Shipito, které dnes těží z toho, že obchody jako Amazon k nám neposílají velkou část své americké maloobchodní nabídky. A otřást by se mohly i mnohé kamenné obchody.
Jenže nejprve musíme vědět, co přesně Amazon plánuje.


Čtěte také:

Amazon jde do Česka, už si hledá místo

Amazon si vybral Česko

Amazon chce ovládnout domény jako „.book“, spisovatelé protestují


Autor je analytik IT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít