Petr Koubský: Osmičky svedou boj s jinými Windows

29. října 2012, 07:35 - Petr Koubský
29. října 2012, 07:35

Nová Windows 8 jsou v prodeji a spolu s nimi tablet Microsoft Surface. To druhé je efektnější, to první důležitější. Začneme samozřejmě tím efektnějším, jak se na mediální přístup sluší a patří. Recenzenti se shodují v tom, že Surface je vynikající kus hardwaru vybavený poněkud rozporuplným softwarem. Což by nemělo překvapit.

S nešťastnou výjimkou hudebního přehrávače, jehož jméno budiž zapomenuto, odvedl Microsoft na poli hardwaru vždy skvělý výkon: myši, klávesnice, Xbox. Škoda že se mu nevěnuje víc.

Teď však asi začne – Surface je rozsáhlý projekt a bylo by chybou chápat jej jen jako odpověď na výzvu jménem iPad. Nový tablet a spolu s ním ta část Windows 8, které stejně budeme říkat Metro – ať si německý soud požaduje, co chce – jsou ve skutečnosti smělým útokem na to, z čeho je Microsoft živ už třicet let: na osobní počítače.

Takzvaná bostonská matice obecně dělí produkty na dojné krávy, hvězdy, otazníky a prašivé psy. Microsoft povýšil otazník post-PC zařízení na hvězdu a svou nejlepší dojnou krávu ponechává jejímu osudu. Ten zatím nebude špatný, protože pastvina je rozsáhlá a šťavnatá. Tvoří ji 70procentní podíl na trhu operačních systémů osobních počítačů, jenž patří Windows. A to jen v případě, že se započítává také iOS, což je trochu svévolné, leč dnes už běžné. Bez něj je podíl Windows pochopitelně ještě vyšší. Jenže pastvina se zmenšuje. Pomalu, ale stále.

Jak je poslední dobou běžné, Microsoft špatně zvládá marketing. Zákazníkům nezdůraznil, že první model Surface – ten jediný, který je zatím v prodeji – vlastně vůbec nemá Windows 8, ale omezenější Windows RT. Nevysvětlil, že „osmičky“ jsou nezbytným kompromisem mezi starým desktopovým prostředím a novým Metrem. Málo mluví o tom hlavním, totiž že Windows 8 jsou co se týče technického řešení několik let před konkurencí, což se týká hlavně propojení s podnikovými informačními systémy a databázemi.

A kdo čte slovo „konkurence“ jen jako „Apple“, musí si uvědomit, že největší konkurencí je Microsoft sám sobě. Vista byla propadák a používá se málo, ale Windows 7 budou v podnikovém prostředí velkou brzdou nasazení radikálně odlišných „osmiček“. Totéž by platilo o Windows XP, kdyby je Microsoft nezařízl tím, že za půldruhého roku definitivně ukončí jejich podporu.


Čtěte také:

Microsoft pouští Windows 8 a tablet Surface na trh

Windows 8 mají zvednout propadající se počítačový trh

Vše, co byste měli vědět o Windows 8


Tak velkou změnou Microsoft hodně riskuje, ale dělá to tak, jak se to dělat má: včas. Kravička dává mléko a není sama, vedle ní se pase ještě Windows Server a všechny související produkty, tedy Exchange, databáze a další. Kdyby se v Redmondu naučili ještě „maličkost“ – jak prodat nejen dobrý výrobek, ale i dobrý pocit z něj – mohli by znovu změnit celý počítačový svět. Pravděpodobně k lepšímu.

Autor je analytikem IT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít