Petr Koubský: Osmičky svedou boj s jinými Windows

29. října 2012, 07:35 - Petr Koubský
29. října 2012, 07:35

Nová Windows 8 jsou v prodeji a spolu s nimi tablet Microsoft Surface. To druhé je efektnější, to první důležitější. Začneme samozřejmě tím efektnějším, jak se na mediální přístup sluší a patří. Recenzenti se shodují v tom, že Surface je vynikající kus hardwaru vybavený poněkud rozporuplným softwarem. Což by nemělo překvapit.

S nešťastnou výjimkou hudebního přehrávače, jehož jméno budiž zapomenuto, odvedl Microsoft na poli hardwaru vždy skvělý výkon: myši, klávesnice, Xbox. Škoda že se mu nevěnuje víc.

Teď však asi začne – Surface je rozsáhlý projekt a bylo by chybou chápat jej jen jako odpověď na výzvu jménem iPad. Nový tablet a spolu s ním ta část Windows 8, které stejně budeme říkat Metro – ať si německý soud požaduje, co chce – jsou ve skutečnosti smělým útokem na to, z čeho je Microsoft živ už třicet let: na osobní počítače.

Takzvaná bostonská matice obecně dělí produkty na dojné krávy, hvězdy, otazníky a prašivé psy. Microsoft povýšil otazník post-PC zařízení na hvězdu a svou nejlepší dojnou krávu ponechává jejímu osudu. Ten zatím nebude špatný, protože pastvina je rozsáhlá a šťavnatá. Tvoří ji 70procentní podíl na trhu operačních systémů osobních počítačů, jenž patří Windows. A to jen v případě, že se započítává také iOS, což je trochu svévolné, leč dnes už běžné. Bez něj je podíl Windows pochopitelně ještě vyšší. Jenže pastvina se zmenšuje. Pomalu, ale stále.

Jak je poslední dobou běžné, Microsoft špatně zvládá marketing. Zákazníkům nezdůraznil, že první model Surface – ten jediný, který je zatím v prodeji – vlastně vůbec nemá Windows 8, ale omezenější Windows RT. Nevysvětlil, že „osmičky“ jsou nezbytným kompromisem mezi starým desktopovým prostředím a novým Metrem. Málo mluví o tom hlavním, totiž že Windows 8 jsou co se týče technického řešení několik let před konkurencí, což se týká hlavně propojení s podnikovými informačními systémy a databázemi.

A kdo čte slovo „konkurence“ jen jako „Apple“, musí si uvědomit, že největší konkurencí je Microsoft sám sobě. Vista byla propadák a používá se málo, ale Windows 7 budou v podnikovém prostředí velkou brzdou nasazení radikálně odlišných „osmiček“. Totéž by platilo o Windows XP, kdyby je Microsoft nezařízl tím, že za půldruhého roku definitivně ukončí jejich podporu.


Čtěte také:

Microsoft pouští Windows 8 a tablet Surface na trh

Windows 8 mají zvednout propadající se počítačový trh

Vše, co byste měli vědět o Windows 8


Tak velkou změnou Microsoft hodně riskuje, ale dělá to tak, jak se to dělat má: včas. Kravička dává mléko a není sama, vedle ní se pase ještě Windows Server a všechny související produkty, tedy Exchange, databáze a další. Kdyby se v Redmondu naučili ještě „maličkost“ – jak prodat nejen dobrý výrobek, ale i dobrý pocit z něj – mohli by znovu změnit celý počítačový svět. Pravděpodobně k lepšímu.

Autor je analytikem IT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít