Petr Koubský: O mobilní aukci velmi vstřícně

11. března 2013, 07:09 - Petr Koubský
11. března 2013, 07:09

Ti nemnozí, kteří vědí, jak je to s aukcí kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz doopravdy, nám to neřeknou. Proto jsme odkázáni na vlastní dohady. Jisté je, že nás překvapil úřad, o němž si většina lidí myslela, že toho opravdu už není schopen, totiž ČTÚ.

Zrušení aukce státního majetku na základě zdůvodnění, že zájemci nabídli příliš mnoho peněz, je natolik výstřední, až má člověk pocit, že v tom musí být skryt nějaký hluboký smysl. Jinak by se s tím snad nikdo neopovážil vylézt na veřejnost, nebo ano?

Není to vyloučeno. Ale jednoduchá vysvětlení bývají pravděpodobnější. To nejvstřícnější možné vypadá asi takto: ČTÚ zrušil aukci, protože už bylo zcela jasné, že dva nejsilnější hráči, tedy O2 a T-Mobile, si vždy najdou nějakou cestu, jak ji nakonec zneplatnit a anulovat. Další odklad by proto neměl valný smysl. Tato situace pak nastala proto, že ČTÚ nastavil pravidla aukce naivně a nepočítal s tím, že bude možné je zneužít. Zopakujme, že to je to nejvstřícnější vysvětlení. Ta ostatní by musela v různé míře obsahovat terminologii trestního práva.

Zájem obou stávajících silných operátorů – Vodafone má slabší pozici na trhu, a jeho role je proto hůře odhadnutelná – je zřejmý. Za prvé, čím bude aukce později, tím lépe pro ně. Dnes vydělávají na technologii, do níž investovali v minulosti, po zavedení LTE se výnos ze starších technologií prudce sníží.

Za druhé, zpomalení aukce znamená, že čtvrtý operátor vstoupí na trh později, možná dokonce nikdy. Za třetí, jak O2, tak T-Mobile mohou začít LTE budovat i bez aukce. Kmitočtová pásma k tomu mají a víc nepotřebují. Mohou na nové technologii pracovat podle vlastního časového plánu, bez závazků vůči komukoli. Mohou se například soustředit jen na nejvýnosnější městské oblasti, aniž by je někdo penalizoval za to, že nepokrývají celé území.

To jsou tak zásadní výhody, že motivace blokovat a komplikovat kmitočtovou aukci je zcela zjevně obrovská. Důležité by bylo vědět, zda a do jaké míry se to odehrávalo ve vzájemné součinnosti mezi oběma, nebo dokonce všemi třemi stávajícími operátory. A zda se hry vědomě účastnil i ČTÚ, ministerstvo průmyslu nebo jiný orgán státu, případně jednotliví úředníci na vlastní pěst. Jenže to je přesně něco, co se dozvíme jen stěží.

Mobilní internet je důležitou složkou každé konkurenceschopné ekonomiky. Je žádoucí, aby byl všem podnikatelům a občanům dostupný v dobré kvalitě a za přijatelnou cenu. Jelikož trh kmitočtů musí být kvůli jejich fyzikální podstatě regulovaný, neobejdeme se zde bez zásahů státu. Ten má nyní dobrou šanci prokázat, že není zcela nekompetentní. Tím, že uspořádá novou aukci bleskurychle a transparentně.


Čtěte také:

Kuba: Zkažená aukce kmitočtů bude šéfa ČTÚ stát místo

Odborníci: ČTÚ si za neúspěch aukce kmitočtů může sám

ČTÚ zastavil aukci kmitočtů: operátoři nabízeli příliš moc


Autor je analytikem IT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít