Petr Hýl: Lihovin i elektroniky je už přebytek

16. června 2010, 18:45 - Tomáš Stingl
16. června 2010, 18:45

Už dávno nejde o bezedný trh, říká o Číně podnikatel Petr Hýl. Organizátor Čínského investičního fóra doporučuje, aby se tam české firmy zaměřily například na sektor obnovitelných zdrojů energie.

Po čem je v současné Číně největší poptávka?

Vyplatí se sledovat směr definovaný čínskou vládou. Ta nyní silně podporuje technologické inovace a sektor obnovitelných zdrojů, v Číně známý pod pojmem „nové energie“. Sjednotí-li firma svou strategii včetně té marketingové s těmito trendy, bude mít nejen větší pravděpodobnost úspěchu, ale i lepší podmínky v místních průmyslových zónách. Zajímavý je také růst spotřeby, obzvláště v cenově vyšších segmentech. Takové české sklo má potenciál být v každém luxusním obchodním domě v Číně.

A po čem naopak už sháňka není? |PETR HÝL|
|Sedmadvacetiletý zlínský rodák studoval na desítce univerzit na třech kontinentech. V 19 letech založil vlastní vzdělávací společnost, která poskytuje metodickou podporu českým školám a internímu vzdělávání ve firmách. Po působení v jihovýchodní Asii se přesunul do Číny, kde nyní stojí v čele organizačního týmu Čínského investičního fóra.|
Stále se ještě setkávám s firmami, které jsou přesvědčeny, že velikost Číny a rychlost jejího růstu automaticky znamená prostor pro export. Tento vztah neplatí, protože řada odvětví již trpí přebytkem. Patří mezi ně určité lihoviny, technologicky méně složité stroje a elektronika či oděvy.
Které regiony jsou podle vás pro českého obchodníka v Číně nejzajímavější?

Záleží na produktu a cílové skupině. Vyplatí se přistupovat ke každé provincii podobně jako k jednotlivým zemím v Evropě. Zcela běžné je například mít pro každou provincii jiného distributora.

Jak Číňané vnímají Čechy? Není tak ma­lý národ pod jejich rozlišovací schopnost?

ČÍNSKÉ INVESTIČNÍ FÓRUM
Jde o platformu pro české podnikatele, která je zdrojem informací, zkušeností a užitečných kontaktů na čínském trhu. Akce proběhne 8. až 11. listopadu 2010 v Praze. Registrace bude spuštěna v červnu na www.cif2010.com.

Číňané o nás vědí. To je významné plus, ale nedělejme si iluze, že jsme proto důležitější než jiné země. Jako malý stát máme řadu nevýhod proti těm velkým – v Evropské unii i mimo. O to více nás pak poškozují kritická, nediplomatická vyjádření a gesta některých politiků směrem k citlivým tématům.

Na podzim pořádáte setkání s čínskými obchodníky. Kdo bude patřit mezi hosty?

Do Prahy se sletí přes dva tucty zkušených odborníků z řad podnikatelů a manažerů působících v Číně, učitelů z předních obchodních škol a dalších organizací. Očekávám také účast ministrů průmyslu a obchodu ze zemí Visegrádské čtyřky a zástupce čínského ministerstva obchodu. Spolu s čínskými ekonomickými zónami bychom pak chtěli představit hned několik projektů, které doufáme budou pro české firmy zajímavé.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít