Petr Hýl: Lihovin i elektroniky je už přebytek

16. června 2010, 18:45 - Tomáš Stingl
16. června 2010, 18:45

Už dávno nejde o bezedný trh, říká o Číně podnikatel Petr Hýl. Organizátor Čínského investičního fóra doporučuje, aby se tam české firmy zaměřily například na sektor obnovitelných zdrojů energie.

Po čem je v současné Číně největší poptávka?

Vyplatí se sledovat směr definovaný čínskou vládou. Ta nyní silně podporuje technologické inovace a sektor obnovitelných zdrojů, v Číně známý pod pojmem „nové energie“. Sjednotí-li firma svou strategii včetně té marketingové s těmito trendy, bude mít nejen větší pravděpodobnost úspěchu, ale i lepší podmínky v místních průmyslových zónách. Zajímavý je také růst spotřeby, obzvláště v cenově vyšších segmentech. Takové české sklo má potenciál být v každém luxusním obchodním domě v Číně.

A po čem naopak už sháňka není? |PETR HÝL|
|Sedmadvacetiletý zlínský rodák studoval na desítce univerzit na třech kontinentech. V 19 letech založil vlastní vzdělávací společnost, která poskytuje metodickou podporu českým školám a internímu vzdělávání ve firmách. Po působení v jihovýchodní Asii se přesunul do Číny, kde nyní stojí v čele organizačního týmu Čínského investičního fóra.|
Stále se ještě setkávám s firmami, které jsou přesvědčeny, že velikost Číny a rychlost jejího růstu automaticky znamená prostor pro export. Tento vztah neplatí, protože řada odvětví již trpí přebytkem. Patří mezi ně určité lihoviny, technologicky méně složité stroje a elektronika či oděvy.
Které regiony jsou podle vás pro českého obchodníka v Číně nejzajímavější?

Záleží na produktu a cílové skupině. Vyplatí se přistupovat ke každé provincii podobně jako k jednotlivým zemím v Evropě. Zcela běžné je například mít pro každou provincii jiného distributora.

Jak Číňané vnímají Čechy? Není tak ma­lý národ pod jejich rozlišovací schopnost?

ČÍNSKÉ INVESTIČNÍ FÓRUM
Jde o platformu pro české podnikatele, která je zdrojem informací, zkušeností a užitečných kontaktů na čínském trhu. Akce proběhne 8. až 11. listopadu 2010 v Praze. Registrace bude spuštěna v červnu na www.cif2010.com.

Číňané o nás vědí. To je významné plus, ale nedělejme si iluze, že jsme proto důležitější než jiné země. Jako malý stát máme řadu nevýhod proti těm velkým – v Evropské unii i mimo. O to více nás pak poškozují kritická, nediplomatická vyjádření a gesta některých politiků směrem k citlivým tématům.

Na podzim pořádáte setkání s čínskými obchodníky. Kdo bude patřit mezi hosty?

Do Prahy se sletí přes dva tucty zkušených odborníků z řad podnikatelů a manažerů působících v Číně, učitelů z předních obchodních škol a dalších organizací. Očekávám také účast ministrů průmyslu a obchodu ze zemí Visegrádské čtyřky a zástupce čínského ministerstva obchodu. Spolu s čínskými ekonomickými zónami bychom pak chtěli představit hned několik projektů, které doufáme budou pro české firmy zajímavé.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít