Petr Horký: Nejsem rasista

08. ledna 2015, 08:34 - Petr Horký
08. ledna 2015, 08:34

Dešti a sněhu navzdory už dva měsíce si naštvaní obyvatelé saských Drážďan vyhrazují pondělní večery na protestní pochody. Demonstrují proti islamizaci Německa a azylové politice vlády, která je prý k uprchlíkům příliš vstřícná. Do ulic jich přichází stále víc, naposledy policie napočítala 18 tisíc lidí.

Pochod organizuje hnutí Pegida čili Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Každé pondělí je to stejný obrázek. Stovky vlajek: německé, saské, bavorské, je tu ale třeba taky vlajka Berlína nebo Durynska. Semknutý dav pod nimi trochu připomíná středověké vojsko před útokem. Pro novináře není lehké dát se tu s někým do řeči, nikdo nechce být v tisku označen za rasistu či xenofoba. Žádný národ není na tohle citlivější než právě Němci se svou vinou za holokaust.

Po chvíli se přece jen čtyřicátník Steffen rozpovídá. „Mně vadí, že se politici rozhodnou přijmout uprchlíky a já se to dozvím z médií jako hotovou věc. O tom by se měla přece vést debata! Lidí sem proudí příliš! Kanada a Austrálie si vybírají, komu dají azyl, a taky jim nikdo nenadává do rasistů…“ S tím se chce souhlasit, takových je tu hodně. Jsou tu ale i vyholené lebky a organizátoři akce chodí oblečení celí v černém, jen na paži mají bílou pásku, což ve světle reflektorů vyvolává přízraky dob minulých.

Pozoruhodné je, že největší odpor proti přistěhovalcům se vzedmul zrovna tady, v bývalé východoněmecké zemi, kde žije imigrantů pořád jen mizivé procento. Ukazuje se ale, že frustraci z otevřené náruče, z politické korektnosti, ze štědrého rozdávání sdílí celé Německo. Pochoduje se i v jiných městech, i když v menším počtu. Podle nedávného průzkumu institutu Forsa si každý třetí Němec myslí, že na požadavcích Pegidy něco je.

Jisté je, že tahle naštvanost jen tak neskončí. Otázkou pak je, kdo z politiků bude naštvaným Němcům naslouchat. Angela Merkelová a CDU zatím odolává. Naopak mladá strana Alternativa pro Německo původně vzniklá z odporu několika ekonomů proti euru, s lidmi z Pegidy mluví a v několika podzimních zemských volbách zaznamenala velké úspěchy. Z azylové politiky se stává velké téma.


Čtěte také:

Ministr financí Schäuble: Německo přistěhovalectví potřebuje

Německá města se noří do tmy. Na protest proti odpůrcům islámu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít