Petr Havel: Dobré zprávy pro Hamé

14. prosince 2015, 06:38 - Petr Havel
14. prosince 2015, 06:38

Pokud se novým majitelem potravinářské společnosti Hamé definitivně stane norská skupina Orkla, pomůže tento krok Norům, Hamé a ostatně i konečným spotřebitelům. Tak lze ve stručnosti hodnotit zamýšlenou transakci, která patří k největším majetkovým změnám v potravinářské oblasti v naší zemi.

Norská společnost patří bezesporu mezi kapitálově silné. Navíc se ve svých investicích soustředí na oblast střední Evropy, což ukazuje, že by nemělo jít o investici spekulativní, ale spíše strategickou a dlouhodobou.

Pro Hamé představují Norové nejlepší z variant, o nichž se ohledně možného nového majitele spekulovalo. Mimo jiné totiž představují možnost lepšího průniku na ruský trh, na nějž má Hamé tradičně silnou vazbu již z minulosti.

Také proto je Rusko pro český podnik významným exportním teritoriem. Bylo a je to ostatně vidět v rusko-evropské potravinářské obchodní válce – vedení Hamé patřilo od počátku k nejhlasitějším kritikům evropských protiruských sankcí. Norsko je sice evropská země, ale není členským státem EU. To by mohlo hrát určitou pozitivní roli například právě při obchodování s Ruskem.

Fakt, že Norsko není členem EU, může prospět obchodu Hamé s Ruskem.

Poté, co se o prodeji Hamé začalo šuškat, šla řeč o tom, že by se firma mohla stát majetkem Andreje Babiše. Skutečnost, že Agrofert nakonec není tím, kdo Hamé koupí, ale zase tolik nepřekvapuje.

Spekulace kolem Babiše podle všeho vycházely zejména z poměrně četných kontaktů dnešního ministra financí se šéfem Hamé Martinem Štruplem. Společným zájmem obou pánů i firem ale byla spíš snaha zlepšit pověst a odbyt v tuzemsku produkovaných potravin na tuzemském trhu.

Tato snaha vyústila v založení iniciativy zemědělských a potravinářských podniků na podporu českých potravin. Je sice možné, že ze strany Hamé mohla myšlenka o prodeji padnout, po vstupu Andreje Babiše do velké politiky by ale taková transakce nebyla pro ministra financí příliš strategická. Zcela jistě by se stal terčem kritiky na téma dalšího posilování již tak velmi významné pozice na tuzemském potravinářském trhu.

Dobrá zpráva pro sport?

Pro Nory znamená vstup do Hamé posílení jejich pozice na středoevropském trhu. Ten je pro jakékoli investory velmi perspektivní, v případě Česka zvláště. I když se u nás spíše hovoří o rostoucích dovozech potravin, ještě vyšším tempem než dovozy roste náš export, protože roste konkurenceschopnost našich výrobců.

Tu může norská investice v případě Hamé ještě posílit, především z pohledu zvýšení kvality stávajících produktů, na což kladou severské země obecně značný důraz. Na tom pak může vydělat i český spotřebitel.

Kromě ekonomických přínosů má transakce i řadu dalších příznivých doprovodných efektů – například pro sport. Hamé léta podporovalo lední hokej, nyní sype peníze do biatlonu. A Norové mají jistě k zimním sportům blíž než třeba Chorvaté, kteří také figurovali v řadách možných uchazečů o tradiční českou firmu.

Autor je agrárním analytikem


Čtěte také:

Hamé očekává růst tržeb. O odškodnění kvůli sankcím nepožádá

Hamé vzdalo letitý boj o cikánskou omáčku

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít