Petr Dufek: Recese bez konce

10. května 2013, 07:37 - Petr Dufek
10. května 2013, 07:37

Nejnovější data z české ekonomiky jasně naznačují, že přes rok trvající recese zatím nebere konce. Pokles, který začal v důsledku domácích restrikcí ve druhé polovině loňského roku, akceleroval v důsledku ochabující evropské poptávky, tak zatím nekončí. Asi nejvíce je to vidět na průmyslu, jenž v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl o 5,4 procenta.

Jeho nejvýznamnější součást, která zadržela naši ekonomiku po většinu loňského roku před ještě větším propadem – výroba automobilů – dokonce poklesla o necelých 12 procent. Jak je přitom patrné z měkkých ukazatelů důvěry či nálady nebo ze statistiky zakázek, průmysl si ještě své dno hledá.

Situace však není zdaleka tak dramatická jako na přelomu roku 2008 a 2009, kdy se objem zakázek takřka bleskově smrsknul o čtvrtinu. Ve srovnání s tímto obdobím je totiž tuzemský průmysl stále ještě 13 procent v plusu, výroba aut je dokonce vyšší o 35 procent. A to zatím rozhodně o dramatickém průběhu recese nesvědčí.

Mnohem hůře než průmysl je na tom stavebnictví, které v důsledku nedostatku zakázek prožívá svoji recesi už šestým rokem. Ve srovnání se začátkem roku 2009 je nyní stavební výroba o 35 procent níže a nové zakázky nenaznačují, že by se blížila doba obratu. Poptávka veřejného sektoru po stavebních pracích se v důsledku škrtů a dokončení velkých projektů snižuje, soukromý sektor zase vyčkává na zlepšení vyhlídek ekonomiky a neinvestuje. Rekordní útlum prožívá i výstavba nových bytů, jejichž počty poklesly ve srovnání se silnými roky 2007 a 2008 na polovinu. A to v situaci rekordně nízkých úroků hypoték, které jsou nyní dostupnější než kdy jindy.

Pozitivní zprávy zatím nevidíme ani v případě služeb. Poslední údaje z maloobchodu sice nedopadly díky Velikonocům až tak špatně, nicméně základní trend utlumené poptávky se stále nemění. V důsledku obav spotřebitelů i jejich horší finanční situace klesá zájem o zboží dlouhodobé spotřeby, což je asi nejvíce vidět v případě nákupů nových automobilů. Ani u ostatních služeb, snad s velkou výjimkou informačních technologií, výsledky za první čtvrtletí nedopadly příliš dobře. A příznivě nejspíš nebude vypadat ani odhad HDP za první čtvrtletí, který se dozvíme už příští týden.

Česká ekonomika i nadále prožívá další recesi, která sice není tak hluboká jako ty předchozí, ale je bohužel mnohem delší. Hospodářství postrádá jakýkoli impulz, který by jej posunul do černých čísel. Stimul v podobě rostoucí německé poptávky, na nějž jsme dlouho spoléhali, zatím příliš nefunguje a o růstu domácí poptávky je zatím velmi předčasné hovořit. Chybí chuť a možnosti utrácet a nálada investovat. Jak z toho ven?


Čtěte také:

Češi schovávají v šedé ekonomice 600 miliard korun

Češi stále neutrácejí. A šetřit budou dál

Petr Robejšek: Za krizemi stojí nezvládnutá složitost


Autor je analytikem ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít