Petr Dufek: Recese bez konce

10. května 2013, 07:37 - Petr Dufek
10. května 2013, 07:37

Nejnovější data z české ekonomiky jasně naznačují, že přes rok trvající recese zatím nebere konce. Pokles, který začal v důsledku domácích restrikcí ve druhé polovině loňského roku, akceleroval v důsledku ochabující evropské poptávky, tak zatím nekončí. Asi nejvíce je to vidět na průmyslu, jenž v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl o 5,4 procenta.

Jeho nejvýznamnější součást, která zadržela naši ekonomiku po většinu loňského roku před ještě větším propadem – výroba automobilů – dokonce poklesla o necelých 12 procent. Jak je přitom patrné z měkkých ukazatelů důvěry či nálady nebo ze statistiky zakázek, průmysl si ještě své dno hledá.

Situace však není zdaleka tak dramatická jako na přelomu roku 2008 a 2009, kdy se objem zakázek takřka bleskově smrsknul o čtvrtinu. Ve srovnání s tímto obdobím je totiž tuzemský průmysl stále ještě 13 procent v plusu, výroba aut je dokonce vyšší o 35 procent. A to zatím rozhodně o dramatickém průběhu recese nesvědčí.

Mnohem hůře než průmysl je na tom stavebnictví, které v důsledku nedostatku zakázek prožívá svoji recesi už šestým rokem. Ve srovnání se začátkem roku 2009 je nyní stavební výroba o 35 procent níže a nové zakázky nenaznačují, že by se blížila doba obratu. Poptávka veřejného sektoru po stavebních pracích se v důsledku škrtů a dokončení velkých projektů snižuje, soukromý sektor zase vyčkává na zlepšení vyhlídek ekonomiky a neinvestuje. Rekordní útlum prožívá i výstavba nových bytů, jejichž počty poklesly ve srovnání se silnými roky 2007 a 2008 na polovinu. A to v situaci rekordně nízkých úroků hypoték, které jsou nyní dostupnější než kdy jindy.

Pozitivní zprávy zatím nevidíme ani v případě služeb. Poslední údaje z maloobchodu sice nedopadly díky Velikonocům až tak špatně, nicméně základní trend utlumené poptávky se stále nemění. V důsledku obav spotřebitelů i jejich horší finanční situace klesá zájem o zboží dlouhodobé spotřeby, což je asi nejvíce vidět v případě nákupů nových automobilů. Ani u ostatních služeb, snad s velkou výjimkou informačních technologií, výsledky za první čtvrtletí nedopadly příliš dobře. A příznivě nejspíš nebude vypadat ani odhad HDP za první čtvrtletí, který se dozvíme už příští týden.

Česká ekonomika i nadále prožívá další recesi, která sice není tak hluboká jako ty předchozí, ale je bohužel mnohem delší. Hospodářství postrádá jakýkoli impulz, který by jej posunul do černých čísel. Stimul v podobě rostoucí německé poptávky, na nějž jsme dlouho spoléhali, zatím příliš nefunguje a o růstu domácí poptávky je zatím velmi předčasné hovořit. Chybí chuť a možnosti utrácet a nálada investovat. Jak z toho ven?


Čtěte také:

Češi schovávají v šedé ekonomice 600 miliard korun

Češi stále neutrácejí. A šetřit budou dál

Petr Robejšek: Za krizemi stojí nezvládnutá složitost


Autor je analytikem ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít