Petr Dufek: Recese bez konce

10. května 2013, 07:37 - Petr Dufek
10. května 2013, 07:37

Nejnovější data z české ekonomiky jasně naznačují, že přes rok trvající recese zatím nebere konce. Pokles, který začal v důsledku domácích restrikcí ve druhé polovině loňského roku, akceleroval v důsledku ochabující evropské poptávky, tak zatím nekončí. Asi nejvíce je to vidět na průmyslu, jenž v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl o 5,4 procenta.

Jeho nejvýznamnější součást, která zadržela naši ekonomiku po většinu loňského roku před ještě větším propadem – výroba automobilů – dokonce poklesla o necelých 12 procent. Jak je přitom patrné z měkkých ukazatelů důvěry či nálady nebo ze statistiky zakázek, průmysl si ještě své dno hledá.

Situace však není zdaleka tak dramatická jako na přelomu roku 2008 a 2009, kdy se objem zakázek takřka bleskově smrsknul o čtvrtinu. Ve srovnání s tímto obdobím je totiž tuzemský průmysl stále ještě 13 procent v plusu, výroba aut je dokonce vyšší o 35 procent. A to zatím rozhodně o dramatickém průběhu recese nesvědčí.

Mnohem hůře než průmysl je na tom stavebnictví, které v důsledku nedostatku zakázek prožívá svoji recesi už šestým rokem. Ve srovnání se začátkem roku 2009 je nyní stavební výroba o 35 procent níže a nové zakázky nenaznačují, že by se blížila doba obratu. Poptávka veřejného sektoru po stavebních pracích se v důsledku škrtů a dokončení velkých projektů snižuje, soukromý sektor zase vyčkává na zlepšení vyhlídek ekonomiky a neinvestuje. Rekordní útlum prožívá i výstavba nových bytů, jejichž počty poklesly ve srovnání se silnými roky 2007 a 2008 na polovinu. A to v situaci rekordně nízkých úroků hypoték, které jsou nyní dostupnější než kdy jindy.

Pozitivní zprávy zatím nevidíme ani v případě služeb. Poslední údaje z maloobchodu sice nedopadly díky Velikonocům až tak špatně, nicméně základní trend utlumené poptávky se stále nemění. V důsledku obav spotřebitelů i jejich horší finanční situace klesá zájem o zboží dlouhodobé spotřeby, což je asi nejvíce vidět v případě nákupů nových automobilů. Ani u ostatních služeb, snad s velkou výjimkou informačních technologií, výsledky za první čtvrtletí nedopadly příliš dobře. A příznivě nejspíš nebude vypadat ani odhad HDP za první čtvrtletí, který se dozvíme už příští týden.

Česká ekonomika i nadále prožívá další recesi, která sice není tak hluboká jako ty předchozí, ale je bohužel mnohem delší. Hospodářství postrádá jakýkoli impulz, který by jej posunul do černých čísel. Stimul v podobě rostoucí německé poptávky, na nějž jsme dlouho spoléhali, zatím příliš nefunguje a o růstu domácí poptávky je zatím velmi předčasné hovořit. Chybí chuť a možnosti utrácet a nálada investovat. Jak z toho ven?


Čtěte také:

Češi schovávají v šedé ekonomice 600 miliard korun

Češi stále neutrácejí. A šetřit budou dál

Petr Robejšek: Za krizemi stojí nezvládnutá složitost


Autor je analytikem ČSOB

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít