Petr Dufek: Průmysl jede, vše ostatní kulhá

10. prosince 2013, 08:59 - Petr Dufek
10. prosince 2013, 08:59

Zatímco česká ekonomika pořád balancuje na hranici recese, průmyslu se v posledních měsících daří velmi dobře. Ukazuje se tím kontrast mezi částí tuzemského hospodářství orientovanou na export a odvětvími mířícími na domácí poptávku, které brzdí v růstu omezení na straně spotřeby i investic.

Zároveň se ukazuje, že průmysl sám o sobě dosud nebyl schopen vykompenzovat nepříznivé výsledky ostatních oborů – především stavebnictví a služeb. Přesto naděje, že naše ekonomika se v závěru letošního roku již navrátila k růstu, není zase až tak malá.

Nejnovější data z průmyslu potvrdila trend rostoucího zájmu o produkci tuzemského automobilového odvětví. Výroba motorových vozidel roste aktuálně o necelých deset procent a v souhrnu za poslední tři měsíce dokonce o více než 17 procent. Automobilkám se tak daří docela rychle umazávat ztrátu produkce z prvních měsíců roku, kdy se ještě propadal celý evropský trh.

Zjednodušeně lze říci, že je to především automobilová výroba, která český průmysl táhne vzhůru. Stačí se podívat na výkon jednotlivých průmyslových oborů ve srovnání s dosud nejúspěšnějšími lety 2007 a 2008. Zatímco celý průmysl je nyní lehce nad hranicí výroby vytvořenou ve zmíněných letech, výroba motorových vozidel je už téměř o polovinu vyšší. A podobně vyznívají i nové zakázky. Výroba aut jako největší část tuzemského průmyslu (zhruba čtvrtina celého odvětví) tím výrazně zlepšuje výsledky celého zpracovatelského průmyslu a brání české ekonomice v propadu.

Pozitivní čísla ovšem přece jen nepřicházejí pouze od automobilek. V plusu jsou dnes už i další obory, jako jsou výroba kovových výrobků, elektrických zařízení, plastů a podobně.

Výsledky průmyslu dávají tušit, že to s naší ekonomikou nemusí být až tak špatné, jak už napověděla také nedávno zveřejněná data o HDP. Přesto je to především průmysl, který je lidově řečeno v černých číslech. Čísla z dalšího sledovaného odvětví – stavebnictví – zůstávají i nadále velmi slabá. Říjnová data naznačují, že toto odvětví je na dně, ale odraz od něj nebude vzhledem k dosavadnímu vývoji zakázek vůbec jednoduchý. Bez zajímavosti určitě není, že v bytové výstavbě zatím každý další měsíc znamená nové dno a že počet nově stavěných bytů s velkou pravděpodobností aspiruje na dosažení šestnáctiletého minima. Oslňující nejsou ani výsledky služeb. Tržby tohoto nesourodého odvětví se v říjnu reálně snížily jen o šest desetin procenta, nicméně ve významném plusu jsou jen doprava a telekomunikace.

Ačkoli se situace v českém průmyslu měsíc od měsíce zlepšuje, ekonomice stále chybí dostatečně silná domácí poptávka. Spotřební, kterou v posledních letech brzdila zhoršující se reálná finanční situace domácností, a nepochybně i investiční, která padá téměř rekordním tempem.

Autor je analytikem ČSOB


Čtěte také:

Průmysl hlavně díky autům stále roste, naopak stavebnictví se drží v útlumu

Český průmysl zaostává v inovacích, přesto může konkurovat Číně

Škodovka vyrobí méně aut než loni. O dvacet dva tisíc

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít