Petr Dufek: Deflace zažehnána. Ať žije inflace?

13. února 2014, 08:48 - Petr Dufek
13. února 2014, 08:48

Asi bychom dlouho hledali tak napjatě očekávaný údaj o české ekonomice, jakým byla lednová inflace. Tržní odhady se pohybovaly v poměrně širokém rozpětí, avšak nakonec k žádnému velkému překvapení nedošlo. Inflace vyšla v podstatě v souladu s tržním konsenzem. Potvrdilo se tím, že ani přes masivní zlevnění energií se do ČR zatím nedostavila deflace. A zdá se, že se nakonec ani nedostaví.

Zásluhu na tom nepochybně má Česká národní banka, která se v listopadu rozhodla prudce oslabit korunu, a nepřímo tak povzbudit ceny dováženého zboží. Jestli je to dobře, nebo špatně, ponechme stranou. Ostatně téměř žádné jiné ekonomické téma nenabylo v posledních měsících takových rozměrů jako právě zmíněná devalvace.

Zatímco ještě v prosinci se meziroční inflace nacházela v rámci tolerančního pásma ČNB, v lednu se propadla na čtyřleté minimum, když dosáhla pouhých dvou desetin procenta. Hlavní zásluhu na tomto poklesu má především levnější elektrická energie a snížení cen zemního plynu. Vedle toho inflaci výrazně táhly dolů nižší ceny služeb mobilních operátorů a svou roli sehrálo i odstranění některých poplatků ve zdravotnictví.

Tuzemský spotřebitel si tak po letech může užívat pozitivní vývoj na trzích komodit, s nimiž otřásla těžba břidlicového plynu v USA, stejně jako tolik očekávaného zesílení konkurenčního boje na telekomunikačním trhu. Na druhé straně spotřebitele asi nepotěší stále rostoucí ceny potravin, z nichž některé zdražují dokonce dvouciferným tempem. Nicméně v průměru meziroční inflace prozatím téměř zmizela.

A příliš velké naděje na růst inflace nepřinesou pravděpodobně ani nejbližší měsíce. Nejen v Česku, ale i v Evropě je inflace vlivem komodit silně utlumená. O tuzemské poptávkové inflaci je zatím velmi předčasné hovořit, a tak můžeme spoléhat jen na statistické vlivy, jako jsou nízké základy z předchozího roku u některých položek, a především další prolínání slabé koruny do spotřebitelských cen na tuzemském trhu.

Nezdá se ovšem příliš pravděpodobné, že by se inflace mohla dostat až téměř ke třem procentům během následujících 12 měsíců, jak to předpokládá poslední prognóza z pera ČNB. Za žádnou ekonomickou tragédii bych to rozhodně nepovažoval. I když hlavní inflační číslo říká, že zde v tuto chvíli žádná inflace není, podíváme-li se na vývoj spotřebitelských cen z jiného pohledu, můžeme dojít k jiným závěrům.

Nejde přitom jen o takzvanou pocitovou inflaci, ale třeba také o takzvanou „čistou“ inflaci, již rovněž počítá statistický úřad, ale která nezohledňuje regulované ceny a daňové zásahy. Takto definovaná čistá inflace v lednu sice rovněž poklesla, ale jen na 1,2 procenta. Z pohledu tohoto čísla není aktuální hrozba deflace rozhodně až tak silná či akutní.

Autor je analytikem ČSOB


Čtěte také:

Singer: Žádné „šílené zdražování“ intervence nezpůsobily

Potraviny zdražily. Prosincová inflace poskočila na 1,4 procenta

Inflace eurozóny nečekaně zpomalila, ceny energií nerostou vůbec

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít