Article, show

Petr Dufek: Češi se učí pracovat s línou eurozónou

09. prosince 2014, 09:42 - Petr Dufek
09. prosince 2014, 09:42

Nejnovější čísla z tuzemského průmyslu příliš nenadchla a zůstala za očekáváním. Přesto platí, že více než tříprocentní růst je stále velmi solidním výsledkem, jakkoli celou polovinu z říjnového přírůstku výroby obstaral pouze jediný obor, a sice výroba aut.

Jinými slovy, poslední data dávají možnost vytvořit si svůj vlastní závěr optimistům i pesimistům. Na jedné straně vidíme nejsilnější odvětví české ekonomiky, které roste a jež doposud sehrávalo roli motoru celého hospodářství. Na straně druhé zase odvětví, jehož výsledky tentokrát zaostaly jak za výbornými čísly z předchozích měsíců, tak i za nepříliš optimistickým očekáváním trhu.

Českému průmyslu se doposud dařilo velmi dobře, dokonce i navzdory stále ještě slabé evropské poptávce. K růstu produkce, exportu a nakonec i zaměstnanosti pomáhala (a nepochybně ještě bude pomáhat) především modelová ofenziva tuzemských automobilek přicházející v době obnoveného růstu celého evropského automobilového trhu.

Automobilky tak nejen stále posilují svou pozici na kontinentálním trhu, ale také zvyšují podíl na celkové produkci zpracovatelského průmyslu z loňských zhruba 25 procent. Dosavadní úspěšné tažení průmyslu tedy stojí v první řadě na autech, avšak pozitivní trendy můžeme vidět i v případě dalších oborů, ať už jde o výrobu elektrických zařízení, počítačů a jiné elektroniky, potravinářský průmysl nebo o produkci kovových výrobků.

Německo se zvedá pomalu

V době, kdy se evropská poptávka jen těžce odráží ode dna a také vývoj evropského průmyslu osciluje kolem nuly, jsou výsledky českého průmyslu stále velmi dobré. Zajímavý je i kontrast mezi dynamickým růstem českého průmyslu a jen pomalým a nejistým oživením tohoto odvětví v Německu. Faktor v podobě slabé evropské poptávky, jakkoli je v diskuzích o nutnosti podpory ekonomického růstu v eurozóně velmi oblíbený, se zřejmě stal dlouhodobou konstantou, s níž se tuzemské firmy naučily docela dobře pracovat.

A tak se zdá, že pozitivní vývoj v průmyslu není navzdory slabším říjnovým číslům u konce. Výhled pro nejbližší měsíce totiž českým průmyslníkům slibuje jak nové zakázky rostoucí o více než osm procent, tak i velmi pozitivní naladění průmyslových firem – ať už se díváme na konjunkturální průzkumy statistického úřadu nebo na indexy nákupních manažerů.

Je pravděpodobné, že si průmysl udrží vůdčí roli nejen v podpoře růstu celé české ekonomiky, ale i v tvorbě nových pracovních míst. Nakonec především právě průmyslu vděčíme za klesající nezaměstnanost, rekordní počet volných pracovních míst a nárůst mezd. Ten sice zatím nijak oslnivý není, zvláště ve světle loňské devalvace, ale i tak se spolu s rostoucí zaměstnaností podílí na letošní, konečně rostoucí domácí kupní síle českých spotřebitelů.

Autor je analytikem ČSOB


Čtěte také:

Růst průmyslu v říjnu zpomalil, tradičně ho drží výroba automobilů

Německý export znovu začal růst, předčil očekávání

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít