Petr Dufek: Češi se učí pracovat s línou eurozónou

09. prosince 2014, 09:42 - Petr Dufek
09. prosince 2014, 09:42

Nejnovější čísla z tuzemského průmyslu příliš nenadchla a zůstala za očekáváním. Přesto platí, že více než tříprocentní růst je stále velmi solidním výsledkem, jakkoli celou polovinu z říjnového přírůstku výroby obstaral pouze jediný obor, a sice výroba aut.

Jinými slovy, poslední data dávají možnost vytvořit si svůj vlastní závěr optimistům i pesimistům. Na jedné straně vidíme nejsilnější odvětví české ekonomiky, které roste a jež doposud sehrávalo roli motoru celého hospodářství. Na straně druhé zase odvětví, jehož výsledky tentokrát zaostaly jak za výbornými čísly z předchozích měsíců, tak i za nepříliš optimistickým očekáváním trhu.

Českému průmyslu se doposud dařilo velmi dobře, dokonce i navzdory stále ještě slabé evropské poptávce. K růstu produkce, exportu a nakonec i zaměstnanosti pomáhala (a nepochybně ještě bude pomáhat) především modelová ofenziva tuzemských automobilek přicházející v době obnoveného růstu celého evropského automobilového trhu.

Automobilky tak nejen stále posilují svou pozici na kontinentálním trhu, ale také zvyšují podíl na celkové produkci zpracovatelského průmyslu z loňských zhruba 25 procent. Dosavadní úspěšné tažení průmyslu tedy stojí v první řadě na autech, avšak pozitivní trendy můžeme vidět i v případě dalších oborů, ať už jde o výrobu elektrických zařízení, počítačů a jiné elektroniky, potravinářský průmysl nebo o produkci kovových výrobků.

Německo se zvedá pomalu

V době, kdy se evropská poptávka jen těžce odráží ode dna a také vývoj evropského průmyslu osciluje kolem nuly, jsou výsledky českého průmyslu stále velmi dobré. Zajímavý je i kontrast mezi dynamickým růstem českého průmyslu a jen pomalým a nejistým oživením tohoto odvětví v Německu. Faktor v podobě slabé evropské poptávky, jakkoli je v diskuzích o nutnosti podpory ekonomického růstu v eurozóně velmi oblíbený, se zřejmě stal dlouhodobou konstantou, s níž se tuzemské firmy naučily docela dobře pracovat.

A tak se zdá, že pozitivní vývoj v průmyslu není navzdory slabším říjnovým číslům u konce. Výhled pro nejbližší měsíce totiž českým průmyslníkům slibuje jak nové zakázky rostoucí o více než osm procent, tak i velmi pozitivní naladění průmyslových firem – ať už se díváme na konjunkturální průzkumy statistického úřadu nebo na indexy nákupních manažerů.

Je pravděpodobné, že si průmysl udrží vůdčí roli nejen v podpoře růstu celé české ekonomiky, ale i v tvorbě nových pracovních míst. Nakonec především právě průmyslu vděčíme za klesající nezaměstnanost, rekordní počet volných pracovních míst a nárůst mezd. Ten sice zatím nijak oslnivý není, zvláště ve světle loňské devalvace, ale i tak se spolu s rostoucí zaměstnaností podílí na letošní, konečně rostoucí domácí kupní síle českých spotřebitelů.

Autor je analytikem ČSOB


Čtěte také:

Růst průmyslu v říjnu zpomalil, tradičně ho drží výroba automobilů

Německý export znovu začal růst, předčil očekávání

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít