Pětinový nárůst zisku

25. července 2008, 20:14 - Ondřej Hergesell
25. července 2008, 20:14

-

Největší česká telekomunikační společnost Telefónica O2 utržila za první pololetí letošního roku 31,2 miliardy korun a dosáhla 5,8 miliardy čistého zisku. Téměř 19procentní nárůst profitability přisuzuje generální ředitel operátora Salvador Anglada úsilí zaměřenému na efektivní provoz firmy a prodeji části portfolia nemovitostí bývalého Českého Telecomu. „Klíčovou roli v růstu skupiny rovněž stále hraje mobilní sektor,“ vysvětluje Anglada.
Výnosy Telefóniky z mobilních zákazníků vzrostly o čtyři a půl procenta na 16,6 miliardy korun i díky tomu, že firma za posledních dvanáct měsíců přilákala 293 tisíc nových zákazníků. Operátorovi se daří přesvědčovat klienty, aby migrovali z předplacených karet na tarifní služby. Za poslední rok takových bylo téměř tři sta tisíc. Jejich podíl na celkovém počtu mobilních uživatelů dosáhl téměř 46 procent. Zajímavostí je, že operátor za první pololetí vyinkasoval od svých klientů miliardu korun za internetové a datové služby přes mobil (desetiprocentní nárůst), když celkově měl 212 tisíc tarifních datových zákazníků (meziroční nárůst 19,6 procenta).
V segmentu pevných linek trpí operátor dlouhotrvajícím odlivem zákazníků. Ačkoliv se tempo propadu zpomaluje, za první pololetí odhlásilo pevnou linku zhruba čtvrt milionu klientů a počet aktivních „drátových“ telefonů poprvé v historii klesl pod dvoumilionovou hranici. Celkové výnosy z podnikání v segmentu pevných linek poklesly o 5,4 procenta na 14,1 miliardy korun, ačkoliv tržby z internetového připojení vzrostly o více než osm procent na 2,1 miliardy korun. Vliv na celkové hospodaření měly i o osm procent snížené tržby z hovorného přes pevnou linku na 2,2 miliardy korun, což způsobil téměř patnáctiprocentní pokles hlasového provozu v pevné síti. Klienti za šest měsíců roku 2008 provolali „jen“ 1,226 miliardy minut.

BOX Hospodaření v poločase (výsledky operátora za 1. pololetí letošního roku a meziroční změna v procentech)
Výnosy 31,2 mld.Kč (+1,1%)
Čistý zisk 5,8 mld.Kč (+18,6%)
Mobilní zákazníci 5,186 mil. (+6%)
Pevné tel.linky 1,938 mil. (-12,2%)
ADSL linky 589 tis. (+13,5%)
Počet zaměstnanců 9320 (-0,5%)
Pramen: Telefónica O2

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít